Biel w kuchni rządzi od zawsze. Nic dziwnego, bo wbrew pozorom jest to bardzo praktyczny, uniwersalny i łatwy w utrzymaniu kolor. Jak zaaranżować białą kuchnię, aby była piękna i modna przez wiele sezonów. Podpowiadamy:
Białe fronty szafek prezentują się elegancko, dodają wnętrzu świeżości i charakteru. Sprawiają, że wnętrze wydaje się jeszcze bardziej czyste i zadbane, a przy tym są na tyle uniwersalne, że pasują do każdego stylu kuchni. Kolor ten także sprawia, że nawet niewielkich rozmiarów pomieszczenie staje się optycznie bardziej przestronne i co ważne –
naprawdę łatwo je utrzymać w czystości.
Połysk czy mat?
Zarówno jeden, jak i drugi wariant ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Faktem jest, że fronty szafek wykończonych na wysoki połysk będą częściej uwidaczniały ślady palców, niż te w wersji matowej. Argumentem za tym pierwszym rozwiązaniem może być jednak informacja, że w przypadku bieli nie jest to aż tak rzucające się w oczy, jak w przypadku innych, zwłaszcza ciemnych i żywych kolorów. Matowe szafki sprawdzą się przede wszystkim w klasycznej stylistyce ze zdobionymi frontami, jednak jeśli lubimy mat i minimalizm, bez obaw możemy zdecydować się również na takie połączenie. Interesująco może także wyglądać zestawienie obu wariantów – matu i połysku w dowolnych konfiguracjach. Zatem
dla każdego coś miłego. Pełna dowolność i swoboda.Biel w duecie?
Decydując się na białe szafki kuchenne, mamy praktycznie nieograniczone możliwości doboru kolorów ścian, podłóg i blatów, a także dodatków. Będą one doskonale wyglądały zarówno z niezwykle modnym od pewnego czasu antracytem, miedzią, czernią, jak i z intensywnymi, czy także pastelowymi odcieniami. Białe płytki do białych szafek w kuchni? Czemu nie! W ramach kontrastu możemy dobrać ciemnobrązowy lub czarny blat, choć doskonale będzie wyglądał też ten w jasnym odcieniu drewna czy kamienny. Tu aranżacyjnie naprawdę można poszaleć, bo do bieli pasuje wszystko. Nie musimy więc zastanawiać się, w jakich kolorach mamy wybrać zlewozmywak i niezabudowane urządzenia kuchenne. Ważne tylko abyśmy pamiętali o konsekwencji – bezpieczniej nie łączyć ze sobą chromowanej baterii kuchennej z mosiężnymi czy miedzianymi okuciami mebli. Z drugiej strony tak odważne zestawienia mogą być zaskakująco ciekawe, jeśli są dobrze przemyślane i na przykład zaprojektowane przez doświadczonego architekta.
Stylowo z bielą
Nic nie wskazuje na to, żeby białe kuchnie wyszły z mody. Pasują zarówno do stylu skandynawskiego, minimalistycznego, loftowego i industrialnego czy tych bardziej dekoracyjnych, jak shabby chic, prowansalskiego, angielskiego, klasycznego lub nawet pełnego przepychu glamour. Jeśli mamy wątpliwości, w jaki sposób skomponować białe meble z pozostałymi elementami wyposażenia kuchni, warto, abyśmy skorzystali z usług projektanta wnętrz. Wtedy będziemy mieli pewność, że wnętrze przez niego zaaranżowane stanie się nie tylko piękne i ponadczasowe, ale również funkcjonalne.