Obrazy, zdjęcia, grafiki lub plakaty nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru. Pomagają wyczarować przytulny nastrój w mieszkaniu i nierzadko stają się pretekstem do interesujących rozmów. Gdzie i jak powiesić obraz, aby stworzyć harmonijną przestrzeń? Jak zaprojektować ciekawe kompozycje składające się z kilku dzieł? Dowiedzmy się, dlaczego wybór właściwej ramy do obrazów ma duże znaczenie dla naszego mieszkania.
Spis treści
Jak zawiesić obraz, aby powiększyć optycznie pomieszczenie?
Być może już nieraz zdarzyło nam się przywiesić obraz do ściany – nie jest to skomplikowana czynność, ale czy efekty zawsze były dla nas zadowalające? Projektanci wnętrz w swojej pracy skupiają się na całości projektowanej przestrzeni – każdy element ma tu znaczenie i jego umieszczenie nie powinno być intuicyjne lub przypadkowe. Jak powiesić obraz, aby dobrze pasował do naszego mieszkania? Zwróćmy szczególną uwagę na:
- wysokość ścian – w niskich pomieszczeniach najlepiej prezentować się będą wysokie, smukłe obrazy, które zawieszone w pionie będą optycznie wydłużać pokój,
- szerokość ścian – jeżeli chcemy wyeksponować dzieło sztuki w wąskim pokoju, to lepiej powiesić obraz poziomo (kompozycja kilku prac zawieszonych w poziomej linii obok siebie optycznie rozciągnie pomieszczenie),
- symetrię kompozycji tworzącej kilka obrazów – ważne jest wyznaczenie stałego poziomu, serca kompozycji, wokół którego będziemy przywieszać kolejne dzieła sztuki.
Te proste wskazówki pomogą Ci przemyśleć swoją aranżację i uzyskać zaplanowany efekt.
Gdzie powiesić obraz – poznaj najlepsze miejsca na jego ekspozycję
Dziełem sztuki możemy uatrakcyjnić ściany praktycznie w każdym pomieszczeniu. Najbardziej popularnym miejscem jest salon lub sypialnia. Odpowiednio dobrane pod względem tematyki i kolorystyki obrazy mogą także zawisnąć w pokoju dziecięcym, holu, przedpokoju, a nawet w kuchni lub łazience. Wyobraźnia nie powinna nas pod tym względem ograniczać. Nie możemy jednak pozwolić sobie na pełną dowolność, o tych zasadach w projektowaniu wnętrza trzeba wiedzieć:
- wysokość obrazu od podłogi powinna wynosić około 150 – 160 cm, tak aby dzieło znajdowało się na wysokości oczu,
- jak zawiesić obraz nad meblami? – powinien on znajdować się 20 – 30 cm nad blatem mebli, tak aby nie ograniczać ich funkcjonalności. Najlepiej też, aby dzieło sztuki było węższe niż mebel, nad którym zawiśnie oraz znajdowało się dokładnie pośrodku jego szerokości – dzięki temu stworzymy uporządkowaną i praktyczną przestrzeń.
- jak powiesić obraz nad schodami? – najważniejsze jest wyznaczenie linii symetrii obrazów, która będzie poprowadzona równolegle do linii schodów.
Ściany możemy ozdobić jednym, dwoma lub trzema dużymi obrazami. Świetnie też wyglądają, jeżeli powiesimy ich obok siebie kilka i to bardzo zróżnicowanych pod względem rozmiarów i ram.
Galeria obrazów – zasady kompozycji
Odpowiedz na pytanie jak dobrać ramę do obrazu nie jest taka prosta. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników. W ostatnich latach niezwykle popularnym trendem jest tworzenie kompozycji składającej się z kilku obrazów. Ramy do obrazów mogą być różnej wielkości, kolorów oraz kształtów – duże zróżnicowanie ożywia kompozycję i ją dodatkowo wzbogaca. Warto w takiej sytuacji wyznaczyć jeden, największy obraz, który umieszczony w centrum kompozycji, będzie pomagał nam stworzyć harmonijną całość.
Jak powiesić obrazy, aby uzyskać efekt perfekcyjnej symetrii? Możemy postarać się o ramy tej samej wielkości i umieścić je na planie prostokąta w równych odległościach od siebie. Drugim sposobem jest zawieszenie dzieł o różnych wymiarach, ale tak, aby ich krawędzie tworzyły regularny kształt (np. kwadratu lub prostokąta).
Ramy do obrazów mogą być zrobione z aluminium, drewna lub tworzywa sztucznego – nie ma jednego dobrego rozwiązania, wiele zależy od tematyki obrazku, jego kolorystyki, a także stylu wnętrza, w którym chcemy je wyeksponować. Przyjmuje się, że drewniane oprawy pasują najlepiej do wnętrz nawiązujących do natury (rustykalnych, skandynawskich, urban jungle), a aluminiowe do mieszkań minimalistycznych w stylu loftowym. Z kolei ramy złote, srebrne, lustrzane i bogato zdobione to idealne dodatki do pomieszczeń w stylu glamur.