Spis treści
- 1 W domach jednorodzinnych z kolei mam inny problem, a mianowicie łazienka lub WC w pobliżu wejścia lub w części dziennej, którą też trzeba urządzić tak, aby chwytała za oko, była przytulna i miła, jednocześnie funkcjonalna i nawiązująca stylistycznie do reszty domu. Czasem trzeba urządzić małą łazienkę dla gości, gdzie chcemy zmieścić prysznic, przybory toaletowe, ubrania na czas kąpieli.
- 2 Mała łazienka w domu
- 3 Wyposażenie małej łazienki?
- 4 Prysznic
- 5 Miska ustępowa na stelażu
- 6 Standardowe kompakty
- 7 Dobrana umywalka
- 8 Sztuka białego montażu
W domach jednorodzinnych z kolei mam inny problem, a mianowicie łazienka lub WC w pobliżu wejścia lub w części dziennej, którą też trzeba urządzić tak, aby chwytała za oko, była przytulna i miła, jednocześnie funkcjonalna i nawiązująca stylistycznie do reszty domu. Czasem trzeba urządzić małą łazienkę dla gości, gdzie chcemy zmieścić prysznic, przybory toaletowe, ubrania na czas kąpieli.
Mała łazienka w domu
W domu jednorodzinnym, mała łazienka na parterze jest niezastąpiona. Zwłaszcza umieszczona w strefie dziennej, gdzie zastąpi małe WC, ale też będzie służyć jako wyjście awaryjne rano, gdy do łazienki ustawia się kolejka, ale też, taka łazienka na parterze okazuje się nieoceniona, gdy zawitają do nas goście, którym można dać ją do dyspozycji, dzięki czemu na pewno będą czuli się zdecydowanie bardziej swobodnie. Umieszczona w pobliżu wejścia do domu, będzie niezastąpiona, gdy, wracając do domu po pracach w ogrodzie, będziesz potrzebować szybkiego prysznica.
O ile w dużej łazience, umieszczonej bliżej sypialni powinna zmieścić się i wanna, i prysznic, a tyle w małych łazienkach należy postawić na prysznic, ewentualnie z głębszym brodzikiem. Małe łazienki można też lokalizować przy pokojach dzieci lub sypialni gościnnej.
Wyposażenie małej łazienki?
W małych łazienkach prysznic powinien znaleźć się w rogu pomieszczenia, a przypadku łazienki wąskiej lub z wnęką – między dwiema ścianami. Świetnym rozwiązaniem jest prysznic z kratką odpływową w podłodze. Najmniejsza wnęka powinna wynosić 70x70cm, natryski wiszący na ścianie oraz kratkę odpływową w podłodze. Należy pamiętać, że malutki brodzik z zasłonką nie ogranicza ruchów podczas kąpieli jak tej samej wielkości zamykana kabina. Atutem kabiny z zasłonką jest również fakt, że odległości od sedesu i umywalki do brodzika mogą być mniejsze niż od kabiny. W sprzedaży masz brodziki o głębokości od 15 do 16 cm, ale też od 21 do 28 cm, w niektórych znajduje się wyprofilowane miejsce do siedzenia.
Prysznic
Kabiny prysznicowe wymagają więcej miejsca niż brodzik bez kabiny. Są również droższe. Miejsce możesz zaoszczędzić wybierając kabinę półokrągłą, lub modną ostatnio kabinę pięciokątną. Ich wygoda jest problematyczna, ale wewnątrz jest więcej miejsca niż kabiny w kształcie półkola. Trudniej też utrzymać je w czystości. Zanim kupisz kabinę, sprawdź, czy po zamknięciu drzwi masz wewnątrz na tyle miejsca, by zachować swobodę ruchów. Wybierając wyposażenie łazienki, musisz kierować się kompromisem między wielkością, funkcjonalnością, wygodą i tym, o czym marzysz.
Miska ustępowa na stelażu
Wiszące miski ustępowe, modne i praktyczne rozwiązanie, mocowane są na stelażach ukrytych w ścianie, dzięki czemu instalacja i zbiornik na wodę pozostaje schowane. Miejsce nad stelażem można wykorzystać na półki. Planując wiszącą miskę ustępową w małej łazience, musisz liczyć co najmniej 46 cm długości miski, plus szerokość stelaża oraz grubość płyty kartonowo – gipsowej, którą zabudowujemy stelaż, co daje jeszcze 20 cm. Stelaż musisz dopasować do ściany, do której będzie zamocowany. Inny rodzaj stelaża przeznaczony jest do mocowania na ścianach murowanych, a inne do delikatnych ścianek działowych. Stelaż musi wytrzymać obciążenie nie tylko miski ustępowej, ale też osoby, która korzysta z WC. Na pewno wisząca miska doda przestrzeni, w myśl zasady, że w małych pomieszczeniach trzeba unikać zestawiania podłogi, a także ułatwi utrzymanie czystości.
Standardowe kompakty
Kompakt stojący w małej łazience to standardowa miska ustępowa, stanowiąca całość ze zbiornikiem wody. Zwykle ma do 70 cm długości i do 37 cm szerokości. Można znaleźć też w sprzedaży specjalne kompakty dedykowane małym łazienkom z pionowymi odpływami, co pozwala przesunąć je maksymalnie do ściany pomieszczenia. W sprzedaży znajdują się również kompakty wiszące lub miski ustępowe stojące ze spłuczką chowaną w ścianie, więc to rozwiązania mieszane, które pozwalają skrócić wyposażenie twojej łazienki na miarę twoich potrzeb.
Dobrana umywalka
Umywalka, zwłaszcza w blokowej łazience, służy nie tylko do umycia rąk, ale też przy goleniu i innych czynnościach. Nie możesz zaprojektować jej zbyt małej. Minimalna umywalka w łazience powinna mieć wymiar 45 do 50 cm, możesz też zdecydować się na narożną. Z umywalek narożnych w małych łazienkach świetnie sprawdzi się łazienka asymetryczna. W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się baterie naścienne, ale sztorcowe również.
Sztuka białego montażu
Jak montować urządzenia sanitarne? Otóż, biały montaż polega na tym, aby zainstalować urządzenia zgodnie ze sztuką, również w odpowiedniej wysokości. I tak na przykład baterie naścienne, czyli umywalka, bateria umywalkowa naścienna i rączka prysznicowa, powinny być odpowiednio: umywalka 85 cm nad podłogą, bateria do 35 cm nad umywalką, rączka prysznicowa 180 cm nad podłogą. Drzwi od łazienki powinny otwierać się na zewnątrz, powinny też mieć szerokość 80 cm w ościeżnicy, do okna w łazience powinien być zapewniony swobodny dostęp, a nad umywalka powinno znaleźć się miejsce na lustro.
Jeśli w twojej łazience nie ma miejsca na bidet, możesz kupić kompakt z deską z funkcją bidetu, lub rączka prysznicowa, montowana przy baterii umywalkowej.
Detale w małych łazienkach są niezwykle istotne. Lustro, luksfery, przezroczyste i półprzezroczyste materiały powiększą twoja łazienkę. Unikaj dużych kafli, wzorów, wyraźnych faktur. Wybieraj jasne barwy. Na wprost wejścia umieścić lustro i umywalkę.
Autor artykułu: Artykuł został przygotowany przez firmę hydraulika Jerzego Hojdy z Warszawy – hydraulicy.warszawa.pl |