Wydaje się, że obecność kominka kojarzy się przede wszystkim z wyjątkowymi walorami estetycznymi, jednak warto mieć świadomość, iż ogrzewanie kominkowe potrafi być naprawdę efektywne. Budowa domu i związane z tym kwestie to dość poważna inwestycja, dlatego najlepszym sposobem jest staranne przeanalizowanie wszystkich plusów oraz minusów takiego rozwiązania.
Rzecz jasna, ogrzewanie kominkowe posiada zarówno zalety, jak i wady, w związku z czym dokonanie takiego wyboru powinno być uwarunkowane oczekiwaniami mieszkańców danego domostwa. Bardzo dużo zależy także od lokalu, bowiem kominek wcale nie jest uniwersalnym rozwiązaniem, inaczej sprawdzając się w przypadku różnych przestrzeni.
Najistotniejsze zalety posiadania ogrzewania kominkowego
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że do kluczowych walorów ogrzewania kominkowego należy między innymi możliwość wyjątkowego zaaranżowania przestrzeni – kominki wyróżniają niespotykane walory estetyczne i przy odrobinie wysiłku można uczynić z nich piękny element wystroju. Ponadto, kominek znajduje się w konkretnym pomieszczeniu i nie trzeba wygospodarowywać osobnego, odrębnego i specjalnie oddelegowanego pomieszczenia typu kotłownia.
Często zdarza się, że ludzie niesłusznie utożsamiają kominek z ogrzewaniem wyłącznie jednego z pomieszczeń – nic bardziej mylnego! Ogrzewanie kominkowe umożliwia zagwarantowanie odpowiedniej temperatury na większej przestrzeni mieszkalnej. Poza tym, warto mieć świadomość, iż wiąże się ono ze znacznie mniejszym ryzykiem dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, związanych choćby z odpowietrzaniem czy dbaniem o właściwą ilość wody w instalacji.
Ogrzewanie kominkowe to jednak także kilka wad i problemów
Oczywiście, posiadanie kominka to jednak konieczność wzięcia pod uwagę kilku istotnych mankamentów. Po pierwsze, ulokowanie kominka w pomieszczeniu wymaga zagospodarowania nieco przestrzeni, co niekorzystnie wpływa na powierzchnię użytkową danego lokalu. Nie tylko ze względu na samą konstrukcję kominka, ale również z powodu konieczności magazynowania drewna lub innego paliwa.
Kolejną różnicą pomiędzy ogrzewaniem kominkowym a innymi popularnymi rozwiązaniami jest fakt, że pierwsze z nich generuje obecność zanieczyszczeń w danym pomieszczeniu. Wszelkie efekty spalania, czyli między innymi popiół oraz dwutlenek węgla, mogą mieć dość niekorzystny wpływ na walory estetyczne wnętrza czy nastrój osób się w nim znajdujących. Brak właściwej wentylacji w skrajnych przypadkach może być nawet przyczyną ryzyka zaczadzenia.
Poza tym, należy pamiętać o konieczności regularnego uzupełniania opału – nie można tego w żaden sposób zaprogramować, niezbędne jest własnoręcznie dokładanie do kominka. Brak jakiejkolwiek automatyki nierzadko sprawia, że rano jest dość chłodno. Aby zagwarantować sobie upragnioną temperaturę pomieszczenia, trzeba wstawać w nocy w krótkich odstępach czasu.
Warto dokonać analizy i wybrać najlepsze dostępne rozwiązanie
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ogrzewanie kominkowe w wyjątkowy sposób łączy w sobie walory estetyczne oraz użytkowe i funkcjonalne. Rzecz jasna, sposób ten nie jest całkowicie pozbawione wad, jednak bardzo często zalet jest zdecydowanie więcej. Wszystko zależy od potrzeb domowników, od warunków panujących w danym pomieszczeniu oraz od jakości wykorzystywanych rozwiązań.
Dziękujemy portalowi DobraNieruchomość.pl za współpracę merytoryczną.