Zastosowanie płyty fundamentowej to coraz częstsza praktyka. Mowa o rodzaju fundamentu, który znajduje zastosowanie między innymi w budownictwie pasywnym, jak również energooszczędnym. Na tym jednak jego właściwości się nie kończą. Co więcej, budowa płyty fundamentowej nie wymaga wykonywania bardzo głębokich wykopów, co niewątpliwie jest jej kolejnym atutem. Jej zadaniem jest równomierne przełożenie ciężaru wagowego na grunt. Sprawdź więc, jak go przygotować i dlaczego jeszcze materiał ten tak zyskuje na popularności.

Płyta fundamentowa – co to jest?

Biorąc na tapet płytę fundamentową mowa o rodzaju fundamentów stanowiących element konstrukcyjny. To właśnie o przekazuje obciążenia, które wynikają z ciężaru budynku, na grunt. Tutaj bardzo ważną kwestią jest więc posadowienie budynku i prawidłowe wykonanie płyty fundamentowej. Do jej produkcji zazwyczaj stosuje się żelbet, co w praktyce oznacza łączenie betony z wkładkami stalowymi, takimi jak np. kable, siatki, pręty i liny. Kiedy warto zainteresować się płytą fundamentową? Idealnie sprawdzi się między innymi w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z budynkiem o skomplikowanej bryle. 

Taki wymaga zastosowania większej ilości ścian konstrukcyjnych podpieranych w tradycyjnym fundamencie na ławach fundamentowych. Inwestując w płytę niwelujemy więc koszty. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia trudnych warunków gruntowych, jak również czas przeprowadzenia prac budowlanych. Warto wiedzieć, że wykonana płyta fundamentowa zajmuje go mniej niż w przypadku konieczności postawienia na tradycyjne fundamenty. Budowę płyty fundamentowej warto również rozważyć w sytuacji, kiedy na placu budowy niewskazane jest przeprowadzenie głębokich wykopów z uwagi na przebieg różnego rodzaju mediów, w tym rur. Płytę można wykonać już na głębokości 50 cm. 

Zalety płyty fundamentowej

Wśród zalet płyty fundamentowej należy wymienić między innymi szybszą realizację prac – porównując je z tradycyjnymi technologiami. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia tego, że umożliwiają one stabilne ustawienie budynku nawet w sytuacji, kiedy zostanie on wybudowany na grząskim gruncie. Ponadto zapewniają one skuteczną termoizolację, jak również bardzo dobry rozkład naprężenia na całej powierzchni. Dodatkowo można przy nich zapomnieć o pęknięciach ścian, jak również o rysach w sytuacji, kiedy budynek dopiero się osiada. Nie należy również się obawiać o ich zależność od wód gruntowych. Co więcej, można pomyśleć o płycie fundamentowej z ogrzewaniem podłogowym. Tutaj jednak należy odpowiednio podejść do jej montażu, co w praktyce oznacza między innymi to, że wszystkie brzegi płyty fundamentowej należy otoczyć warstwą styropianu (z każdej strony). Jak widać, płyty fundamentowe, to szereg korzyści dla inwestora.

Zbrojenie płyty fundamentowej – jak przygotować pod nią grunt?

Mówiąc o płycie fundamentowej, należy odpowiednio zabezpieczyć pod nią grunt. W praktyce mowa o wykonaniu odpowiedniej ilości warstw, w których trzecia stanowi izolację termiczną. Kolejna, to hydroizolacji i izolacji przeciwwilgociowej. Na koniec wykonuje się warstwę żelbetową. Koniec końców mowa o wykończeniach i posadzce. Należy jednak mieć na uwadze to, że wiele zależy od posadowienia budynku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj