Najpierw było wielkie boom – pompy ciepła odmieniano przez wszystkie przypadki. A że ekologiczne, że dają niezależność, że bezpieczne, że bezobsługowe. Potem, jak to często bywa, los się nieco odwrócił, ponieważ zaczęto mówić o minusach – wysokich kosztach urządzenia, wysokich kosztach eksploatacji. Jak to jest z tymi pompami?

Opłacają się czy nie?

Pompy ciepła służą do ogrzewania – urządzenia pobierają energię cieplną ze środowiska naturalnego (powietrze, grunt, wody gruntowe) i przenoszą ją do domowej instalacji grzewczej (kaloryfery, ogrzewanie podłogowe). Zatem ekologia, ochrona środowiska bardzo ważna w dzisiejszych czasach, gdy poszukiwane są zielone źródła energii. Efektywność przekazywania ciepła przez pompę jest wysoka, niektóre dane mówią nawet, że 3-5 razy większa niż kotła gazowego. Odpowiednio dobrana pompa ciepła jest w stanie ogrzać dom nawet o dużym metrażu (warunek jest jednak taki, że dom jest bardzo dobrze izolowany i posiada nowoczesne grzejniki), a koszty ogrzewania będą niższe niż w przypadku np. ogrzewania gazowego. Mamy zatem aspekt ekonomiczny, który rozwiniemy dalej i przyjrzymy się wszystkim kosztom jakie trzeba ponieść, aby takie urządzenie posiadać i je użytkować.

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła

Cena urządzenia zależy od jego rodzaju i tak zakup oraz instalacja powietrznej pompy ciepła mieści się w przedziale 30 – 40 tys. zł, natomiast gruntowej pompy ciepła ok. 50 – 60 tys zł. Istnieje możliwość skorzystania z bezzwrotnych dotacji (np. Czyste Powietrze, Moje Ciepło), która dużej mierze koszt zakupu pokryje.

Koszty eksploatacji

Pompa do przeniesienia ciepła potrzebuje energii elektrycznej (konkretnie do zasilenia sprężarki), a jej ceny w ostatnich latach, śmiało można powiedzieć, oszalały. Już dziś pojawiają się informacje o kolejnych podwyżkach taryf w 2025 roku. Im większy dom, tym więcej ciepła do ogrzania potrzebuje, tym większa moc urządzenia jest potrzebna, a co za tym idzie, większe zużycie prądu i z tego powodu pompa ciepła już takim korzystnym urządzeniem wcale się nie wydawała. Sytuację częściowo ratowała i ratuje polityka cenowa w zakresie energii elektrycznej (np. zamrożenie cen do połowy roku), ale pomóc w znaczny sposób może jeszcze jedno rozwiązanie – połączenie pompy ciepła Łódź z fotowoltaiką. Oznacza ono prąd za darmo i jeszcze niższe koszty ogrzewania, komfort cieplny, bezpieczeństwo, niezależność, czyli wszystko to, czego współczesny właściciel domu potrzebuje i poszukuje.

Pompy ciepła od lat 40-tych XX wieku do dnia dzisiejszego przeszły długą drogę. Pomimo wyzwań i przeszkód jakie stanęły im na drodze, wciąż są rozwiązaniem, nad którym warto się pochylić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj