Inwestorzy w Polsce są coraz bardziej świadomi – swoich potrzeb i swoich możliwości. Od kilku lat można obserwować zmiany z podejściu do budowy domu. Współczesny dom jednorodzinny ma być przede wszystkim dopasowany do rodziny, funkcjonalny i niedrogi w utrzymaniu, a więc ekonomiczny w „formie i treści”. Co zatem trzeba wiedzieć szukając idealnego projektu domu? Jakie kryteria wyboru są kluczowe podczas przeszukiwania tysięcy propozycji projektantów? I w końcu na co zwrócić szczególną uwagę, aby trafić na dokumentację dobrej jakości?
Gwarantowana jakość projektów gotowych
Na polskim rynku dostępnych jest kilkadziesiąt tysięcy tzw. projektów typowych, które można znaleźć w katalogach, czasopismach lub w Internecie. Aby ułatwić sobie ścieżkę dotarcia do najbardziej wartościowych propozycji, projektów sprawdzonych przez tysiące zadowolonych inwestorów, warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi i pomocy specjalistów, posiadających uprawnienia do projektowania. Jednym z takich miejsc jest np. sieć Doradców Domowy.pl, zrzeszająca architektów i inżynierów budownictwa, weryfikująca oferowane projekty domów i zapewniająca pełne doradztwo od wyboru optymalnego rozwiązania po rozpoczęcie budowy. Dzięki wstępnej selekcji oferty projektowej inwestorzy zyskują gwarancję wysokiej jakości dokumentacji, a dzięki indywidualnemu podejściu dopasowanie domu do własnych potrzeb.
Pożądana forma budynku jednorodzinnego
Zewnętrzne atrybuty domu w postaci odpowiedniej liczby kondygnacji, właściwego rodzaju dachu i podziału pomieszczeń użytkowych na strefę dzienną i nocną stanowią obecnie główne wyróżniki, które uwzględniane są w pierwszej kolejności podczas poszukiwań wymarzonego projektu. Najczęściej wybierane są budynki parterowe z użytkowym poddaszem i dwuspadowym dachem, co nie zawsze podyktowane jest wyłącznie preferencjami inwestorów, ale przede wszystkim wytycznymi wynikającymi wprost z warunków zabudowy lub planu miejscowego. Niezależnie jednak od osobistych preferencji to kluczowe cechy domu, które trzeba określić szukając projektu. W dalszej kolejności dobrze jest zastanowić się czy dom ma mieć piwnicę albo garaż. Obecnie coraz rzadziej buduje się piwnice, szczególnie pod całym budynkiem, jednak garaż pozostaje nadal wiodącym pomieszczeniem gospodarczym – w różnych wersjach: w bryle budynku, doklejony jedną ścianą lub wolno stojący. Każdy z tych wyborów znacząco wpłynie na kształt zagospodarowania działki oraz na koszty budowy, więc to jedno z głównych kryteriów, którym warto się przyjrzeć przeglądając katalogowe projekty domów.
Rozwiązania, które się nie zestarzeją
Domy jednorodzinne buduje się na lata, nie na jeden sezon. Dlatego warto uświadomić sobie, co decyduje o funkcjonalności i wygodzie użytkowania. Głównym kryterium powinna być wielkość domu i poszczególnych pomieszczeń, dostosowana do realnych potrzeb i liczby mieszkańców. Najczęstszym błędem Polaków jest budowa za dużych domów. Oprócz części użytkowanej wspólnie, czyli salonu, jadalni i kuchni, warto uwzględnić jedną sypialnię dla każdego użytkownika (w przypadku małżonków zwykle zakłada się jedną wspólną) i dwie łazienki (mniejszą na dole, większą na górze). Ale sypialnia jednoosobowa będzie wygodna mając już 10-12 m², a dwuosobowa wystarczy, że będzie miała 12-15 m²; część dzienna wcale nie musi mieć wymiaru boiska, wręcz przeciwnie wystarczy, że salon będzie miał ok. 20-25 m², kuchnia 10-15 m² a jadalnia ok. 10 m². Do tego wszystkiego trzeba jeszcze doliczyć pomieszczenia gospodarcze: garderoby, spiżarnię, pralnię czy kotłownię. Warto dobierać program funkcjonalny rozsądnie, kierując się codziennym, wygodnym użytkowaniem oraz atutami nieruchomości w przypadku konieczności wystawienia jej na sprzedaż. Dostępne na rynku projekty domów umożliwiają wyszukanie programu funkcjonalnego budynku dostosowanego zarówno do stylu życia rodziny, jej planu dnia, jak również do założeń zawartych w budżecie budowy. W przypadku wątpliwości, zawsze warto porozmawiać z architektem. Na etapie wyboru projektu takie doradztwo zwykle jest bezpłatne, a umożliwia weryfikację wyobrażeń z realnymi możliwościami, szczególnie działki.
Projekty domów dla Kowalskich
Podsumowując: Polacy wybierają najczęściej gotowe projekty domów; najczęściej budynki z użytkowym poddaszem i dwuspadowym dachem, o powierzchni użytkowej ok. 120-150 m2, z wyraźnie wydzieloną strefą dzienną na parterze i strefą nocną na poddaszu, z garażem dostawionym do bryły budynku i kotłownią na paliwo stałe. Jesteśmy coraz bardziej pragmatyczni i praktyczni, i umiemy coraz lepiej liczyć! Dzięki temu stać nas na więcej i chętniej stawiamy na jakość, również w kontekście rozwiązań projektowych.