Kolor szary, można łączyć z bielą lub czernią, w proporcjach, które zależą od metrażu łazienki. Możemy zestawiać go z beżami lub wyrazistymi barwami. Zwolennicy chłodnych pomieszczeń mogą postawić na kamień czy beton architektoniczny. Z kolei osoby, które preferują ciepłe łazienki, wybiorą drewniane blaty i podłogi.
Uniwersalny, ale czy nudny?
Szary jest kolorem neutralnym, uniwersalnym, praktycznym i bezpiecznym, dziś kojarzy się dodatkowo z profesjonalizmem i organizacją. Jednak bywa także kojarzony z nudą i brakiem pomysłu na urządzenie wnętrza. Szary jest wykorzystywany najczęściej, spośród wszystkich kolorów w pomieszczeniach, które urządzono w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy industrialnym.
Zalety szarości
Do najważniejszych zalet tej barwy należy:
- możliwość łączenia praktycznie ze wszystkimi kolorami, deseniami i wzorami
- dopasowanie do każdego stylu aranżacyjnego
- sprawdzi się we wnętrzach monochromatycznych
- w przypadku jasnego odcienia – optycznie powiększy przestrzeń.
Biel i czerń w zależności od przestrzeni
Szary powstał w wyniku połączenia ponadczasowych kolorów, czyli czarnego i białego. Przy urządzaniu wnętrza, proporcje poszczególnych odcieni, dobierać należy według metrażu:
- Ciasna łazienka.
Dominować powinna biel i jasny popiel. Czerń natomiast może pełnić funkcję dekoracji i występować pod postacią np. dekoru na płytkach, lampy czy połyskujących płytek podłogowych. Ich powierzchnia, która odbija światło, optycznie powiększy łazienkę.
- Duży pokój kąpielowy.
Zarówno elegancka czerń, jak i mroczne grafity mogą występować nie tylko na podłogach, lecz także na ścianach.
Z innymi kolorami
Szarości współgrają zarówno z paletą pasteli, jak i całą gamą wyrazistych burgundów, granatów czy soczystych żółcieni lub fioletów. Osoby, które preferują spokojny wystrój, mogą do łazienki wprowadzić takie barwy jak: kremowy, beżowy, biały, ecru, a także … szary. Z kolei ci bardziej odważni, powinni wziąć pod uwagę nasycone grafity (wpadające w czerń), które zestawiono z egzotycznym merbau czy dekoracjami z metalu.
Wyposażenie szarej łazienki
Do szarej łazienki pasować będą płytki wielkoformatowe, które imitują fakturę betonu czy kamienia, kubiczne kształty ceramiki czy cylindryczna armatura. Miłośnicy minimalizmu mogą pomyśleć o prostych, geometrycznych dekoracjach i akcesoriach łazienkowych, a zamiast klasycznej baterii umywalkowej – wybrać warianty do montażu podtynkowego.
Odpowiednia ilość lamp może być konieczna w przypadku pomieszczenia, które w całości urządzono na szaro. Może okazać się zbyt ponure, dlatego należy pamiętać o jego rozświetleniu. Postawmy wówczas na designerskie klosze wykonane z metalu czy niebanalne żarówki.
Chłodna lub ciepła
Osoby preferujące surowe i chłodne salony kąpielowe, mogą sięgnąć po płytki ceramiczne, które imitują chropowatą fakturę bruku czy nieregularną strukturę kamienia. Powierzchnie może pokrywać wówczas gres lub beton architektoniczny.
Jednak ci, którzy woleliby szarość ocieplić, powinni postawić na drewno, pod postacią podłogi, blatów, półek czy szafek. Połączenie to jest charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, w którym możemy znaleźć brązowy lub bielony fornir, z łagodnymi szarościami i beżami.
Istnieje wiele możliwości aranżacji łazienki, zarówno w całości szarej, jak i w połączeniu z innymi odcieniami i motywami. Dlatego zakupy najlepiej wykonać w e-sklepach z wyposażeniem łazienek jak np. gnsbud.pl. Pomocne jest wyszukiwanie produktów nie tylko wg. sposobu montażu, kształtu czy materiału, ale również koloru.
W tekście wykorzystano zdjęcia firm: Kaldewei i Duravit.
Więcej informacji nt. szarych łazienek https://gnsbud.pl/blog/porady/szara-lazienka-jakie-dodatki-plytki-i-meble-wybrac-lazienka-w-szarosciach-aranzacje-pomysly-2