Ceglany mur to interesujący detal architektoniczny, chętnie stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Co ciekawe, efekt murowanej ściany wcale nie musi wiązać się z koniecznością użycia pełnowymiarowych cegieł.
Materiał murowy o najwyższych parametrach użytkowych to cegły klinkierowe. Elementy tego typu nie są podatne na nasiąkanie wodą, a przy tym wykazują się bardzo wysoką wytrzymałością i sztywnością. Klinkierowa powierzchnia wewnątrz domu lub na elewacji może zostać wykonana z innego rodzaju wyrobu budowlanego niż tradycyjnie wypalana cegła.
Jak można stworzyć mur bez użycia cegieł?
Ceglany mur jest ciekawym detalem architektonicznym. Murowana powierzchnia to wdzięczne tło dla mebli i wyposażenia znajdującego się we wnętrzach pomieszczeń, ale również interesująca ozdoba elewacji domu.
Ceglana powierzchnia jest detalem pasującym do budynków utrzymanych w różnej stylistyce. Jasne elementy murowe bardzo dobrze komponują się z akcesoriami i wyposażeniem charakterystycznym dla stylu rustykalnego i wiejskiego. Bardziej wyraziste cegły, uderzające kolorystyką w czerwienie i brązy, świetnie współgrają z surowym charakterem stylu industrialnego.
Pełny drobnowymiarowy materiał murowy, który aktualnie jest najczęściej wykorzystywanym wyrobem do wznoszenia przegród oraz elementów małej architektury, to cegła klinkierowa. Produkt ten jest wytwarzany w procesie wypalania mieszanki na bazie gliny i osiąga najwyższe parametry użytkowe spośród wszystkich rodzajów cegieł.
Warto pamiętać, że chęć stworzenia murowanej powierzchni wewnątrz domu lub na jego elewacji wcale nie musi oznaczać konieczności wzniesienia przegrody z cegieł. Alternatywnym rozwiązaniem w tym zakresie są płytki klinkierowe.
Wysokie parametry użytkowe okładziny na bazie klinkieru umożliwiają jej zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Materiał ten bardzo dobrze prezentuje się na ścianie w salonie, na korytarzu lub w sypialni. Płytki klinkierowe mogą być też z powodzeniem zastosowane jako wykończenie ścian jednowarstwowych i dwuwarstwowych.
Czym charakteryzują się płytki klinkierowe?
Płytki klinkierowe są wytwarzane w ten sam sposób co cegły na bazie klinkieru. Elementy te w procesie produkcyjnym są wypalane w temperaturze oscylującej wokół 1000 stopni Celsjusza. Gotowa okładzina charakteryzuje się wysokimi parametrami wytrzymałości i sztywności. Lita forma płytek sprawia, że nie są one podatne na nasiąkanie wodą. Elementy te nie niszczą się także na skutek wielokrotnego zamrażania i rozmrażania. Minimalna nasiąkliwość okładziny chroni ją również przed wnikaniem brudu i pyłu. Dzięki temu powierzchnia wykończona płytkami klinkierowymi pozostaje efektowna przez wiele sezonów użytkowania bez konieczności wykonywania skomplikowanych czynności utrzymaniowych.