Spis treści
Symetryczna, owalna, narożna lub prostokątna. Na rynku mamy całe mnóstwo wanien o różnych kształtach i wymiarach. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą.
Coraz bardziej doceniamy proste przyjemności i czas spędzony w domu. Nawet najmniejsza łazienka powinna być więc urządzona tak, by nie tylko pełniła funkcję praktyczną, ale stała się również naszym prywatnym miejscem relaksu, gdzie możemy odpocząć i zadbać o urodę. Nieodzownym elementem wyposażenia jest wanna. Miłośnicy kąpieli przyznają, że nie wyobrażają sobie bez niej mieszkania. Wybierając odpowiedni model, warto pomyśleć też o praktycznych rozwiązaniach, jak ręcznik i wieszak zamontowane w zasięgu ręki czy miejsce do odstawienia kosmetyków.
Dobry wybór
Wybierając wannę do łazienki, należy dobrze oszacować, jak dużą przestrzeń mamy do wykorzystania. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko samo miejsce na wannę, lecz także odległości od sąsiadujących sprzętów. Jeśli mamy dużo wolnej powierzchni, możemy zdecydować się np. na wannę dwuosobową narożną. W przypadku gdy nasza łazienka jest dość mała, dobrym wyjściem może okazać się wanna prostokątna lub asymetryczna narożna. Podstawowym kryterium wyboru jest jej kształt, wielkość oraz rodzaj materiału, z którego została wykonana. Dla tych, którzy dzień rozpoczynają szybkim prysznicem, a kończą odpoczywając w długiej gorącej kąpieli, idealnym rozwiązaniem będzie wanna ze specjalnym parawanem.
Wanny prostokątne
Najbardziej popularnym modelem jest wanna prostokątna, która pasuje do większości łazienek. Wiele wersji ma praktyczne gotowe zabudowy, tzw. panele maskujące. Łatwo je zamontować i w razie konieczności zdjąć, na przykład po to, by dostać się do instalacji.
W kolekcji Smart marki Cersanit dostępny jest model z bardzo funkcjonalną obudową. Wanna ma szeroki, wygodny rant, który może być używany jako półka lub wygodne siedzisko, a jej meblowa obudowa skrywa szafki z otwieranymi uchylnie drzwiczkami. Leżąc w wannie, możemy wygodnie je otworzyć i korzystać ze schowanych kosmetyków.
Wanny narożne
Często wybierane są też wanny asymetryczne i symetryczne, montowane w kącie pomieszczenia. Do pierwszej grupy zaliczamy modele narożne, dostępne w wersji prawej lub lewej. Wanny asymetryczne to sposób nie tylko na bardziej efektywne wykorzystanie małej przestrzeni łazienki, lecz także na stworzenie ciekawej aranżacji. Taka wanna jest też bardzo wygodna. W sprzedaży znajdziemy modele przeznaczone specjalnie do małych pomieszczeń.
Z oferty firmy Cersanit polecamy wannę asymetryczną z serii Nano, zapewniającą komfort kąpieli, a przy tym oszczędzającą miejsce w łazience. Kolejnym rodzajem są wygodne wanny narożne symetryczne, które mogą być nawet dwuosobowe. Kupując wannę, warto zwrócić uwagę na wyprofilowanie jej wnętrza, czy ma komfortowe wgłębienia na plecy, zagłówek.
Wanny narożne mają często wygodne siedziska, oparcia na łokcie i wydzielone miejsce na przybory toaletowe.
Zalety wanien akrylowych
Największą popularnością cieszą się obecnie wanny akrylowe – kosztują stosunkowo niedużo i mają wiele zalet. Przede wszystkim są lekkie i łatwe w montażu. Ich powierzchnia jest odporna na zabrudzenia i uszkodzenia. Łatwo utrzymać je w czystości. Akryl nie przebarwia się i nie rysuje, oraz, co warto podkreślić, jest materiałem ciepłym i miłym w dotyku, a to wpływa na komfort kąpieli. Kupując wannę, trzeba upewnić się, że jest ona nie tylko ładna i wygodna, ale też bezpieczna – koniecznie należy zwrócić uwagę na atesty i czas gwarancji, której długość świadczy o wysokiej jakości.
Wybór wanny to nie wszystko. Warto również dobrać wysokiej jakości zestaw natryskowy, najlepiej z różnymi funkcjami. Słuchawki prysznicowe Cersanit mają ich aż 8. Dzięki temu można skorzystać zarówno z odświeżającego i pobudzającego porannego prysznica, jak i relaksującego masażu, odprężyć się w delikatnej mgiełce lub ustawić strumień wody zbliżony do efektu jacuzzi. Niektóre zestawy natryskowe Cersanit mają funkcję eko, przez co wypływająca z nich woda miesza się z powietrzem. Strumień wydaje się intensywny, ale jej zużycie wcale nie jest duże.
www.cersanit.com.pl