Nawierzchnie alejek i podjazdu dla aut są najważniejszymi elementami architektonicznymi ogrodu. Wyznaczają trasy komunikacyjne, porządkują przestrzeń i tworzą estetyczne dopełnienie posesji. W rezultacie, to od ich zaplanowania i doboru odpowiednich produktów zależy wygląd posiadłości i komfort jej użytkowania. Prezentujemy trzy metamorfozy, które odmieniły otoczenie domu.

Budowa solidnego, dekoracyjnego podjazdu i nowe wytyczenie biegu alejek ze szlachetnych kostek potrafi przeobrazić ogród i ożywić otaczającą dom przestrzeń. Co więcej, gruntowne zmiany wpływają zarówno na wygląd działki, jaki i całej posiadłości.

Metamorfoza – kiedy ją przeprowadzić?

O rozmachu prac w ogrodzie i terminie ich realizacji decyduje budżet, dlatego większość właścicieli domów zajmuje się aranżacją posesji, gdy część mieszkalna jest już wykończona.
Modernizację ogrodu przeprowadza się zwykle w celu zwiększenia atrakcyjności, estetyki oraz bezpieczeństwa nawierzchni, jak i samej posesji. Częstym powodem remontu ogrodu jest również zmiana potrzeb użytkowników domu, np. gdy właściciel zdecydował, że większa część działki, która do tej pory była uprawna, ma od teraz spełniać funkcję rekreacyjną – tłumaczy Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk. Niezależnie od charakteru i stanu posiadłości, ogrodową metamorfozę warto zacząć od podstaw, czyli od przemyślenia aranżacji i stworzenia projektu. Z tego względu prace najwygodniej zlecić wyspecjalizowanej firmie.

Przykłady metamorfoz

Poniżej prezentujemy modernizacje frontowych części posesji, które zrealizowano według projektu firmy Mirodor Design. – Frontowa część działki pełni rolę reprezentacyjną, więc warto zadbać o to, aby była nie tylko funkcjonalna i bezpieczna, lecz też estetyczna. Efekt ten można osiągnąć za pomocą bardziej ozdobnych kostek trapezowych, takich jak Polbruk Avanti czy Polbruk Carmino. Dzięki nim możliwe jest bowiem budowanie kół i łuków oraz fantazyjnie profilowanych ścieżek. Dodatkowo, można połączyć ze sobą elementy o różnych kolorach, co jeszcze bardziej wyeksponuje ułożony wzór i podkreśli dekoracyjny wygląd nawierzchni. Ostatecznie jednak, to jak będzie prezentować się frontowa część działki, zależy od stylu domu, charakteru sąsiedniej zabudowy i oczekiwań właściciela – tłumaczy Agnieszka Kępa, architekt z firmy Mirodor Design.

Pierwsza metamorfoza

Miejsce szarego, prostego chodnika z betonowej kostki zajęła kręta, dekoracyjna alejka z kostek Polbruk Carmino, która rozświetliła i ożywiła przestrzeń. Wykorzystanie produktów w kształcie trapezu umożliwiło uformowanie łuków, dzięki czemu wejście stało się bardziej atrakcyjne i dynamiczne. Rezultatem zastosowania kostki w dwóch jasnych, lecz kontrastujących kolorach, jest osiągnięcie harmonijnej aranżacji, gdzie alejka współgra z wyglądem domu. Modernizacja pozwoliła również zapanować nad bujnie rozwiniętą roślinnością i ukryć mankamenty działki. Teraz front jest nowoczesny i nietuzinkowy.

Trzy wyjątkowe metamorfozy ogrodu mini 1 metamorfoza. Polbruk Carmino fot. Mirodor

Druga metamorfoza

Ścieżka i podjazd utwardzone żwirem, to częsty widok na naszych osiedlach. O ile zmieniłoby się oblicze całego sąsiedztwa, gdyby przeszły one taką metamorfozę, jak na zdjęciu? Zarówno krętą ścieżkę dla pieszych, jak i podjazd dla aut, wykonano z kostki Polbruk Avanti w wersji płukanej oraz Polbruk Carmino. Nawierzchnię pierwszej alejki stanowi kostka w kolorze latte oraz szarym (płukana), a drugiej w kolorze grafitowym. Dzięki temu udało się optycznie oddzielić funkcje dwóch dróg prowadzących do domu oraz zagwarantować bezpieczeństwo ich użytkownikom (kostka w wersji płukanej jest antypoślizgowa). Wydeptany trawnik zastąpiono świeżą murawą oraz klombami z dekoracyjnymi nasadzeniami i wyspami żwirowymi. W efekcie aranżacja robi ogromne wrażenie, mimo że została wykonana bez dużego nakładu pracy i ogromnych kosztów. Całość wyglądem przypomina alejkę z nadmorskiego bulwaru.

Trzecia metamorfoza

Mało estetyczną alejkę z luźno ułożonych płyt chodnikowych, bez krawężników czy obrzeży, zastąpiono eleganckim chodnikiem z prawdziwego zdarzenia. Metamorfoza przy użyciu kostki Polbruk Carmino w kolorze hawaii (linia Styl, wersja gładka) i Polbruk Avanti w kolorze grafitowym (wersja płukana), pokazuje w czym tkwi różnica w aranżacji uzyskanej przez samego właściciela i przez profesjonalnych brukarzy na podstawie projektu architekta. Szeroki, mieniący się różnymi kolorami chodnik jest teraz elegancki, bezpieczny i atrakcyjny -niezależnie od pory roku. Otaczają go wstęgi drobnych kamyków oraz dekoracyjna roślinność, w wyniku czego nawierzchnia chodnika pełni główną rolę w aranżacji.

Trzy wyjątkowe metamorfozy ogrodu mini 3 metamorfoza. Polbruk Carmino i Polbruk Avanti fot. Mirodor

Dzięki metamorfozom estetyka posesji oraz komfort spacerowania na zaprezentowanych posesjach zdecydowanie się poprawiły. Zmiany wpłynęły również na percepcję i wartość posiadłości.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj