Jeśli zrezygnujemy z zasłon oraz firanek, to na rynku jako osłony okienne pozostają nam rolety oraz żaluzje. Obie te formy mają swoje zalety oraz wady.
Spis treści
Rolety a żaluzje
Wielu konsumentów beztrosko myli rolety z żaluzjami. Co więcej, w niektórych punktach sprzedaży nazwy te bywają stosowane zamiennie. Tymczasem te dwa urządzenia znacznie się od siebie różnią i mają diametralnie inne zastosowanie. Rolety różnią się od żaluzji materiałem, z którego są wykonane. Materiały z jakich są zrobione rolety są syntetyczne, bądź naturalne. W żaluzjach dominuje aluminium. Te często zastępowane jest też drewnem lub materiałami sztucznymi. Aluminium przy wszystkich swoich zaletach, często odbija promienie słoneczne, a sam materiał bardzo szybko się nagrzewa.
Spora różnica jest też w konstrukcji. Rolety jak sama nazwa wskazuje to zasłony, które rozwija się w dół okna na noc lub podczas upału. Żaluzje są przymontowane do okna na stałe w sensie ich wielkości, a listewki obracamy za pomocą narzędzia, dzięki czemu możemy albo całkowicie zamknąć i zasłonić okno, odsłonić je lub pozostawić niewielkie szpary.
Wybór a zastosowanie
To, czy wybierzemy rolety, czy żaluzje motywowane jest w dużej mierze przeznaczeniem i ich zastosowaniem. Teoretycznie uznaję się, że rolety mają bardziej uniwersalny wygląd niż żaluzje, dzięki czemu łatwiej można je dopasować do rodzaju pomieszczenia. Jednak nie we wszystkich pomieszczeniach wyglądają tak samo dobrze.
Z pewnością rolety bardziej pasują na przykład do sypialni. Możemy tu zastosować rolety weneckie czy rzymskie, jeśli pokój ten jest zaprojektowany w klasycznym stylu lub takie o prostym kształcie, jeżeli preferujemy wnętrza nowoczesne. Rolety pasują też doskonale do salonu.
Tutaj najczęściej używa się rolet dzień-noc, które są niezwykle praktyczne, bo mają zbliżone właściwości do żaluzji. Roleta typu dzień-noc zamiast charakterystycznych dla żaluzji lamelek posiada jednak poprzeczne pasy, pomiędzy którymi znajdują się wolne przestrzenie. Z kolei do pomieszczeń kuchennych oraz do łazienki stosuje się raczej żaluzje. Lepiej pasują do surowego wyglądu tych pomieszczeń.
Ponieważ są produkowane w białym, szarym lub stalowym kolorze i dlatego świetnie pasują do większości łazienek. Doskonale sprawdzają się także w pomieszczeniach kuchennych, zwłaszcza jeśli ta jest wyposażona w białe meble, które często są stosowane w tego typu pomieszczeniach. Żaluzje nadają się też do zastosowania w tych pokojach, gdzie zależy nam na całkowitej prywatności.
Szczelnie zasłonięte żaluzje nie prześwitują, co czasem ma miejsce w przypadku rolet. Jeśli zaś są wyprodukowane z PCV, a nie aluminium, to nie nagrzewają się i nawet zasłonięte całkowicie pomieszczenie, pozostaje chłodne i przyjemne. Należy też wspomnieć, że rolety są nieco tańsze. Cena takiego urządzenia zaczyna się już od trzydziestu złotych.
Za żaluzje wykonane z aluminium zapłacić będziemy musieli około stu złotych. Jeżeli zdecydujemy się na żaluzje wyprodukowane z użyciem drewna, to ich cena będzie nieco wyższa i uzależniona od rodzaju drewna, jakie wybierzemy.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl |