Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Idealny pokój do nauki – jak go przygotować?

Przygotowujesz pokój do nauki sobie lub swojemu dziecku? Nie zapomnij o kilku kwestiach. Dzięki sprytnym rozwiązaniom aranżacyjnym nauka będzie szybsza, łatwiejsza i skuteczniejsza!

Kolor ścian, który pomoże wytrwać w skupieniu

Barwy, którymi się otaczamy, mają ogromne znaczenie dla naszego nastroju i samopoczucia. Wywierają wpływ na organizm, ponieważ patrzenie na nie powoduje wydzielanie zróżnicowanych hormonów. Mogą pomóc wyzdrowieć, a nawet wywołać depresję.

Kolorami – a w zasadzie odcieniami – polecanymi do pokoju przeznaczonego do nauki są pastele. Pomagają się wyciszyć, skupić. W uzyskaniu równowagi świetnie pomagają zieleń oraz niebieski. Ponieważ jednak w nadmiarze kolory te przytłaczają i usypiają, warto przełamać je czymś energetyzującym, na przykład elementami czerwieni.

Osoby, które nie mają problemów z wyciszeniem i skupieniem, a wręcz przeciwnie – trudno im się zmobilizować – zamiast spokojnych barw powinny zastosować energetyzujące żółcie i pomarańcze. To właśnie one pobudzają do działania i sprzyjają kreatywności.

Czytaj:   Jakie meble wybrać do salonu?

Doskonałe oświetlenie podstawą długiej i skutecznej nauki

Dostateczne oświetlenie miejsca nauki to podstawa. Nie tylko pomaga w skupieniu i przestrzennej organizacji pracy, ale również stoi na straży zdrowych oczu i wzroku.

W idealnej sytuacji biurko, stół czy inny mebel służący do pracy powinien znaleźć się blisko okna – bokiem lub tyłem, by na blat padało jak najwięcej światła. Ale to oczywiście nie wszystko. Człowiek uczy się nie tylko w dzień, potrzebne jest mu więc dodatkowe światło.

Lampa wisząca nie może stanowić jedynego źródła – jest niewystarczająca. Należy doświetlić miejsce nauki i pracy za sprawą lampy stojącej przy meblu lub mniejszej lampki biurkowej. Gdy nie ma na to miejsca, można skusić się na popularną w pokojach dziecięcych lampkę na klips. W lampach muszą być najlepsze żarówki led lub ich alternatywa: żarówki halogenowe.

Czytaj:   Pomysły na pokój dziecięcy: szarość z domieszką koloru

Meble dla aranżacji, ale przede wszystkim dla zdrowia

Cóż nam po pięknym biurku i efektownym fotelu rodem z gabinetu prezesa, jeśli podczas nauki musimy siedzieć krzywo, garbić się bądź wyciągać tak bardzo, że cierpną ręce?

Kręgosłup to wrażliwe miejsce, o które trzeba dbać szczególnie mocno. Raz uszkodzony będzie o sobie przypominał do końca życia. Również chwilowo nadwyrężony przysporzy utrapień. Dlatego biurko i krzesło należy dopasowywać do użytkownika – jego wzrostu, wagi i sposobu pracy – a nie anonimowego mieszkańca domu.

Krzesło w pokoju nauki powinno być regulowane – mieć możliwość podwyższania i obniżania siedziska, wysuwania (kółka zamiast tradycyjnych nóg), obracania się. Biurko z kolei musi być na tyle duże, żeby po rozłożeniu materiałów do nauki pozostało miejsce na zeszyt z notatkami. Pamiętaj również, że sprzęt elektroniczny wymaga dodatkowego miejsca.

Czytaj:   WAJNERT MEBLE najbardziej uhonorowanym wystawcą Targów Meble Polska 2017

Organizacja pracy nie tylko przy biurku

Udana nauka zależy nie tylko od porządku na biurku, oświetlenia czy odpowiednio dobranych mebli. To kwestia przystosowania całego pokoju – zadbania, by wewnątrz panowały harmonia, porządek, przejrzystość. Im większy bałagan i im więcej sprzętów czy mebli, tym bardziej będziemy się czuli przytłoczeni, zestresowani, popędzani.

Wolna przestrzeń z kolei przekłada się na swobodne myślenie, kreatywność i skupienie. Nie każdy może sobie pozwolić na loft, ale nie o to w tym chodzi. Wystarczy tak zorganizować posiadany pokój, by zbędnych elementów było jak najmniej. Obowiązkowa wydaje się duża szafa wisząca i komoda – do nich wejdzie sporo rzeczy. Z innymi poradzą sobie stylowe pudełka, kuferki i pojemniki do wsuwania pod łóżko.

 

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *