Mozaika jest często i chętnie wykorzystywana do zabezpieczania ścian łazienek w polskich domach. Jest funkcjonalna, łatwa do utrzymania w czystości a przede wszystkim bardzo efektowna. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż mozaiki szklanej w swoim domu, musisz wiedzieć o kilku rzeczach.

Dobra hydroizolacja to podstawa

Zanim zaczniesz układać mozaikę na ścianach w łazience najpierw zadbaj o uszczelnienie ścian. Pomimo pokrycia ścian mozaiką często wilgotne powietrze dociera do ścian, gdzie pojawiają się grzyby. Z biegiem czasu ciemne plamy mogą pokazać się także na zewnątrz i zniszczyć fugi. Grzyby i pleśnie na ścianie to nie tylko problem estetyczny ale przede wszystkim zdrowotny, ponieważ ich zarodniki mogą uczulać a nawet doprowadzać do poważnych chorób układu oddechowego. Dlatego też niezwykle ważna jest odpowiednia hydroizolacja wykonana przed ułożeniem płytek.

Czytaj:   Ogrzewanie podłogowe w łazience

złota mozaika w łazience

Aby uszczelnić ściany należy pokryć je specjalnym środkiem gruntującym, który można nabyć w każdym sklepie z materiałami budowlanymi.

Czyszczenie i konserwacja mozaiki szklanej

Mozaika szklana jest chętnie wykorzystywana do wykańczania  łazienek między innymi dlatego, że jest łatwa do utrzymania w czystości. Wystarczą podstawowe detergenty dostępne w sklepach do wyczyszczenia ścian pokrytych mozaiką. Szklana powierzchnia nie niszczy się także podczas stosowania silnych  środków dezynfekujących.

Czytaj:   Kabiny prysznicowe – odrobina luksusu we własnym mieszkaniu

szklana mozaika w łazience

Kolejną zaletą mozaiki szklanej jest także brak konieczności dodatkowej konserwacji. Mozaikę wystarczy systematycznie czyścić, aby mogła służyć wiele lat.

Fugi

Najbardziej newralgicznym miejscem w mozaice są fugi. To właśnie ten element najczęściej traci kolor, plami się lub kruszy. Trzeba zatem specjalnie dbać o spoinę w mozaice. Jeśli pojawiają się wyłącznie zmiany w kolorze fugi, można skorzystać ze specjalnych markerów do przywracania koloru spoiny. Kiedy fuga zaczyna się kruszyć konieczna może okazać się jej wymiana.

Czytaj:   Aranżacja małej łazienki – krok po kroku

szklana mozaika w łazience fugi

Mozaika to doskonały materiał do prac wykończeniowych. Jeśli jest dobrze zamontowana, to chroni ściany przed wilgocią. Jest bardzo funkcjonalna i w prosty sposób można ją czyścić i dezynfekować, co jest bardzo ważną cechą w przypadku takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia. Zaletą mozaiki szklanej jest także fakt, że małe elementy mogą być układane zarówno na ścianach płaskich jak i zaokrąglonych. Można ją wykorzystać np. do obudowania wanny czy umywalki, co jest niemożliwe w przypadku dużych płytek ceramicznych.

Artykuł został przygotowany przez firmę top-mozaika.pl/ specjalizującą się w sprzedaży mozaik szklanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here