Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Prawidłowa wentylacja w łazience – o czym należy pamiętać?

Prawidłowa wentylacja w domowych pomieszczeniach jest niezwykle istotna. To m.in. dzięki niej możemy cieszyć się odpowiednim powietrzem we własnym lokum, a także zapobiegamy np. powstawaniu wilgoci. Z tego też względu bardzo ważne jest, by zadbać o odpowiednią wentylację w łazience. O czym należy pamiętać podczas projektowania własnego salonu kąpielowego w kwestii prawidłowej wymiany powietrza?

Łazienka jak żadne inne pomieszczenie jest narażona na atak wilgoci. Ta z kolei może doprowadzić do pojawienia się grzybów niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Aby zapobiec takiemu nieszczęściu, należy odpowiednio wentylować miejsce codziennych kąpieli. W jaki sposób? Co wpływa na odpowiednią wymianę powietrza w łazience?

Po pierwsze: okna

Najprostszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej wentylacji w łazience jest oczywiście systematyczne uchylanie okien. Nie bójmy się zostawić ich chociaż na chwilę otwartych. W ten sposób bardzo szybko zapewnimy napływ do pomieszczenia świeżego powietrza. Jednocześnie, przez siłę wyporu, pozbywamy się powietrza „zużytego”, które może doprowadzić właśnie do zawilgocenia naszej łazienki. Co jednak, gdy nie mamy okien w tym pomieszczeniu?

Czytaj:   Ładne łazienki jak z obrazka

Wentylacja grawitacyjna

Jeśli nasza łazienka nie ma okna lub otwór ten jest małych rozmiarów, wentylacja odbywa się za sprawą kanałów wywiewnych. Ten powinien być zainstalowany tuż pod sufitem. Jego działanie również opiera się na prawie wyporu. Kupując taki wywiewnik, upewnijmy się, że posiada on specjalną ochronę przed insektami. Co ważne, nawet jeśli masz okna w łazience, nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić w niej specjalny kanał wentylacyjny.

Czytaj:   Czarna kabina prysznicowa

Wentylator łazienkowy

Odpowiednią wymianę powietrza w łazience zapewni także wentylator. To niewielkie urządzenie elektryczne momentalnie zapewni nam doskonałą cyrkulację w pomieszczeniu. Oczywiście najlepiej zainstalować je tuż pod sufitem. Uwaga! Nie zaleca się montowania elektrycznych wentylatorów w łazienkach z podgrzewaczami lub kotłami gazowymi, a także w budynkach ze zbiorczym kanałem wywiewnym.

Kwestia drzwi

Warto również przyjrzeć się drzwiom w naszej łazience. Ich rozmiar również może mieć wpływ na odpowiednią wentylację. Aby w pomieszczeniu łatwiej dochodziło do wymiany powietrza, nie powinny być one zbyt szczelne. Zwróć uwagę, czy drzwi posiadają otwory wentylacyjne. Niektóre modele posiadają na samym dole specjalnie ukrócone skrzydła.

Pozbycie się wilgoci

Czytaj:   Nowoczesność ponad czasem – nowe przyciski spłukujące TECEnow

A co jeśli wilgoć już pojawiła się w naszej łazience? Wówczas trzeba jak najszybciej pozbyć się jej, by ta nie odbiła się negatywnie na zdrowiu domowników. Wilgoć można „wyprosić” z domu na kilka sposobów. Przede wszystkim należy wywietrzyć całkowicie dane pomieszczenie i zdezynfekować zwilgotniałe miejsce. Następnie warto zainwestować w specjalny pochłaniacz. Ten można dostać w wersji chemicznej oraz elektrycznej. Oba zdadzą egzamin i pozbędą się uporczywego problemu. Pojawienie się wilgoci w domu powinno być dla nas sygnałem do tego, by zaopatrzyć się także w odpowiedni wywiewnik.

Artykuł przygotowany dzięki produktom z https://el12.pl/wentylacja-i-ogrzewanie,k339

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *