Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jakie projekty domów wybierają Polacy?

Inwestorzy w Polsce są coraz bardziej świadomi – swoich potrzeb i swoich możliwości. Od kilku lat można obserwować zmiany z podejściu do budowy domu. Współczesny dom jednorodzinny ma być przede wszystkim dopasowany do rodziny, funkcjonalny i niedrogi w utrzymaniu, a więc ekonomiczny w „formie i treści”. Co zatem trzeba wiedzieć szukając idealnego projektu domu? Jakie kryteria wyboru są kluczowe podczas przeszukiwania tysięcy propozycji projektantów? I w końcu na co zwrócić szczególną uwagę, aby trafić na dokumentację dobrej jakości?

Gwarantowana jakość projektów gotowych

Na polskim rynku dostępnych jest kilkadziesiąt tysięcy tzw. projektów typowych, które można znaleźć w katalogach, czasopismach lub w Internecie. Aby ułatwić sobie ścieżkę dotarcia do najbardziej wartościowych propozycji, projektów sprawdzonych przez tysiące zadowolonych inwestorów, warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi i pomocy specjalistów, posiadających uprawnienia do projektowania. Jednym z takich miejsc jest np. sieć Doradców Domowy.pl, zrzeszająca architektów i inżynierów budownictwa, weryfikująca oferowane projekty domów i zapewniająca pełne doradztwo od wyboru optymalnego rozwiązania po rozpoczęcie budowy. Dzięki wstępnej selekcji oferty projektowej inwestorzy zyskują gwarancję wysokiej jakości dokumentacji, a dzięki indywidualnemu podejściu dopasowanie domu do własnych potrzeb.

Czytaj:   Blogi designerskie, które warto znać

Pożądana forma budynku jednorodzinnego

Zewnętrzne atrybuty domu w postaci odpowiedniej liczby kondygnacji, właściwego rodzaju dachu i podziału pomieszczeń użytkowych na strefę dzienną i nocną stanowią obecnie główne wyróżniki, które uwzględniane są w pierwszej kolejności podczas poszukiwań wymarzonego projektu. Najczęściej wybierane są budynki parterowe z użytkowym poddaszem i dwuspadowym dachem, co nie zawsze podyktowane jest wyłącznie preferencjami inwestorów, ale przede wszystkim wytycznymi wynikającymi wprost z warunków zabudowy lub planu miejscowego. Niezależnie jednak od osobistych preferencji to kluczowe cechy domu, które trzeba określić szukając projektu. W dalszej kolejności dobrze jest zastanowić się czy dom ma mieć piwnicę albo garaż. Obecnie coraz rzadziej buduje się piwnice, szczególnie pod całym budynkiem, jednak garaż pozostaje nadal wiodącym pomieszczeniem gospodarczym – w różnych wersjach: w bryle budynku, doklejony jedną ścianą lub wolno stojący. Każdy z tych wyborów znacząco wpłynie na kształt zagospodarowania działki oraz na koszty budowy, więc to jedno z głównych kryteriów, którym warto się przyjrzeć przeglądając katalogowe projekty domów.

Czytaj:   4 cechy dobrze zaprojektowanego biura

Rozwiązania, które się nie zestarzeją

Domy jednorodzinne buduje się na lata, nie na jeden sezon. Dlatego warto uświadomić sobie, co decyduje o funkcjonalności i wygodzie użytkowania. Głównym kryterium powinna być wielkość domu i poszczególnych pomieszczeń, dostosowana do realnych potrzeb i liczby mieszkańców. Najczęstszym błędem Polaków jest budowa za dużych domów. Oprócz części użytkowanej wspólnie, czyli salonu, jadalni i kuchni, warto uwzględnić jedną sypialnię dla każdego użytkownika (w przypadku małżonków zwykle zakłada się jedną wspólną) i dwie łazienki (mniejszą na dole, większą na górze). Ale sypialnia jednoosobowa będzie wygodna mając już 10-12 m², a dwuosobowa wystarczy, że będzie miała 12-15 m²; część dzienna wcale nie musi mieć wymiaru boiska, wręcz przeciwnie wystarczy, że salon będzie miał ok. 20-25 m², kuchnia 10-15 m² a jadalnia ok. 10 m². Do tego wszystkiego trzeba jeszcze doliczyć pomieszczenia gospodarcze: garderoby, spiżarnię, pralnię czy kotłownię. Warto dobierać program funkcjonalny rozsądnie, kierując się codziennym, wygodnym użytkowaniem oraz atutami nieruchomości w przypadku konieczności wystawienia jej na sprzedaż. Dostępne na rynku projekty domów umożliwiają wyszukanie programu funkcjonalnego budynku dostosowanego zarówno do stylu życia rodziny, jej planu dnia, jak również do założeń zawartych w budżecie budowy. W przypadku wątpliwości, zawsze warto porozmawiać z architektem. Na etapie wyboru projektu takie doradztwo zwykle jest bezpłatne, a umożliwia weryfikację wyobrażeń z realnymi możliwościami, szczególnie działki.

Czytaj:   Projekt mieszkania Soma Architekci. Nieoczywisty i indywidualny

Projekty domów dla Kowalskich

Podsumowując: Polacy wybierają najczęściej gotowe projekty domów; najczęściej budynki z użytkowym poddaszem i dwuspadowym dachem, o powierzchni użytkowej ok. 120-150 m2, z wyraźnie wydzieloną strefą dzienną na parterze i strefą nocną na poddaszu, z garażem dostawionym do bryły budynku i kotłownią na paliwo stałe. Jesteśmy coraz bardziej pragmatyczni i praktyczni, i umiemy coraz lepiej liczyć! Dzięki temu stać nas na więcej i chętniej stawiamy na jakość, również w kontekście rozwiązań projektowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *