wykanczanie-wnetrz-podloga

 

Posiadasz mieszkanie w stanie surowym? W takim razie przed Tobą jeszcze dużo pracy. Na wykańczanie wnętrz składa się bowiem wiele różnych etapów, materiałów i decyzji. Szczególnie mocno przemyśleć należy wybór odpowiedniego parkietu, bo podłoga będzie miała ogromny wpływ na charakter gotowego mieszkania.

perfect-space-wykanczanie-wnetrz-podloga-kuchnia-salonWykończanie wnętrz to bardzo skomplikowany proces i musi przebiegać w odpowiedniej kolejności. Dlatego niezwykle ważną rolę odgrywa szczegółowy plan – to on powinien zawierać informacje na temat rodzaju ogrzewania, sposobu rozprowadzenia instalacji, zastosowanych materiałów i przyszłego wyposażenia naszego domu. Posiadając plan i wstępną orientację co do planowanej aranżacji, można przystąpić do wykończania wnętrz. Te rozpoczyna się od rozprowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej. W tym czasie elektrycy mogą rozprowadzać przewody podtynkowe (elektryczne, telefoniczne, systemu alarmowego). Dobrym pomysłem jest sfilmowanie ich po ułożeniu, bo kiedy zakryje je tynk, trudno będzie stwierdzić, którędy właściwie przebiegają.
perfect-space-wykanczanie-wnetrz-podloga-przedpokoj perfect-space-wykanczanie-wnetrz-podloga-przedpokoj-otwarty

Wykańczanie wnętrz: patrz pod nogi

Po rozprowadzeniu instalacji oraz otynkowaniu sufitów, ścian i otworów drzwiowych, można zająć się izolacją podłogi. Najpierw trzeba jednak oczyścić powierzchnię stropów z kurzu i śmieci. Gdy już to zrobimy, położyć można folię i izolację ze styropianu, polistyrenu ekstrudowanego lub wełny. Warstwę podkładu podłogowego układa się po izolacji, instalacji c.o. lub instalacji ogrzewania podłogowego. Najczęściej używa się do tego gotowych zapraw podkładowych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamiast tego skorzystać ze specjalnych płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych układanych na posypce wyrównującej. Uwaga! Podkłady podłogowe należy koniecznie zrobić przed budową szkieletowych ścian działowych.

Może się zdarzyć, że podłoga nie będzie idealnie równa. W takim przypadku warto ułożyć na niej tak zwany podkład samopoziomujący. Trzeba to jednak zrobić co najmniej sześć tygodni przed układaniem posadzek. A skoro już o posadzkach mowa…

Wykańczanie wnętrz a wybór posadzki

– Wybór posadzki w dużej mierze zależy od tego, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Surowe deski, widoczne słoje drewna lub matowa podłoga, która będzie się mienić w zależności od kąta padania światła. Wybór jest niemal nieograniczony. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po wymierzeniu metrażu warto doliczyć do niego ok. 10 % paneli więcej. Dzięki takiemu zapasowi w żadnym momencie nie zabraknie nam nagle materiału. Teraz należy tylko wybrać rodzaj podłogi: drewno, płytki, a może wykładzina?

perfect-space-wykanczanie-wnetrz-podloga-salon

 

Przed ułożeniem posadzek należy się upewnić, że podłoga jest już odpowiednio sucha. Ma to ogromne znaczenie w przypadku posadzek drewnianych. Jeśli jest zbyt wilgotno, czekamy dalej albo suszymy pomieszczenia. Uwaga: po ułożeniu parkietu, a przed polakierowaniem, trzeba poczekać dwa-trzy tygodnie. Sam lakier nakłada się w dwóch warstwach w odstępie kilkunastogodzinnym. Jego utwardzenie następuje po jednym do trzech dni, choć pełną twardość uzyskuje dopiero po tygodniu. Do tego czasu lepiej ostrożnie korzystać z lakierowanej powierzchni.

Wykańczanie wnętrz z ogrzewaniem podłogowym bywa nieco podchwytliwe, gdyż podłogi lite mają ok. 16–20 mm grubości i przez to źle przewodzą ciepło – ostrzega Maciej Balcerek. –  Jeżeli ocieplamy w ten sposób nasze mieszkanie, to lepszym rozwiązaniem będą posadzki wykonane z gresu, terakoty lub kamienia naturalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj