ergonomia w pracy

Jeden z najmłodszych, ale i najbardziej perspektywicznych zawodów to informatyk. Jak powinno wyglądać stanowisko pracy dla osoby zatrudnionej w tym charakterze?

Według statystyk Ministerstwa Edukacji Narodowej informatyka stanowi od 2014 roku nieprzerwanie najczęściej wybierany kierunek studiów wśród polskich absolwentów szkół średnich. Eksperci szacują jednak, że na polskim rynku pracy wciąż brakuje nawet 50 tysięcy ekspertów z tej dziedziny. Warto przy tym pamiętać, że zakres obowiązków, które mogą wiązać się z zawodem informatyka, jest bardzo szeroki. Pod tą nazwą może kryć się zarówno programista tworzący kod nowych aplikacji czy automatyk nadzorujący pracę specjalistycznych urządzeń, jak i osoba odpowiedzialna za sprawne funkcjonowanie firmowych komputerów, prowadzenie baz danych lub stron internetowych. Bez względu na to, jaki rodzaj działalności prowadzimy, najprawdopodobniej prędzej czy później będziemy musieli więc zatrudnić informatyka. Jak przygotować mu stanowisko pracy?

Ergonomiczne meble dla informatyka

Miejsce pracy informatyka na ogół nie odbiega zbytnio od stanowiska przygotowanego dla przeciętnego pracownika biurowego. Jego podstawą zawsze jest nowoczesny komputer lub laptop oraz odpowiednie meble biurowe (np. firmy AJ Produkty). Warto pamiętać, że sprzęt komputerowy nie powinien być wystawiony na działanie temperatur poniżej 10°C ani powyżej 45°C czy też znajdować się w warunkach zbytniego zapylenia. Każdy pracownik musi dysponować 2 m2 podłogi i 13 m3 wolnej przestrzeni. Jeśli chcemy zbudować kilka stanowisk pracy informatycznej, przedzielmy je ściankami, pamiętając, że między poszczególnymi ekranami powinno znajdować się 0,6 m odstępu, a między pracownikiem i tyłem sąsiedniego monitora – 0,8 m.

Podstawą ergonomii w pracy informatyka jest właściwy dobór mebli biurowych. Biurko komputerowe powinno umożliwiać swobodną regulację wysokości, a jego wielkość – pozwalać na wykonywanie drobnych napraw biurowego sprzętu. W standardowej pozycji pracy, gdy dłonie osoby zatrudnionej położone są na blacie, przedramiona powinny tworzyć kąt 80 stopni z osią ciała. Dla komfortu informatyka najistotniejsze jest jednak krzesło. Przepisy BHP nakazują, by pozwalało ono regulację nie tylko wysokości, ale również kąta nachylenia oparcia, a także zostało wyposażone w podłokietniki. Ekskluzywne krzesła biurowe wykorzystujące mechanizmy synchroniczne (np. fotel WEMBLEY od AJ Produkty) pozwalają przepracować w pozycji siedzącej nawet 12 godzin, nie wywołując dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Niezwykle istotne jest również ustawienie mebli względem siebie. Krzesło powinno być usytuowane w taki sposób, by oczy pracownika znajdowały się 400–750 mm od monitora, a ekran był obserwowany pod kątem 20–50 stopni, przy czym jego górna krawędź nie powinna sięgać powyżej linii oczu. W przypadku sprzętu elektronicznego, zadbajmy koniecznie o odpowiednie gospodarowanie kablami – plączące się przewody mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

 

BHP w zawodzie informatyka

Każda osoba pracująca przy komputerze na stałe (a więc więcej niż 4 godziny dziennie) powinna móc skorzystać z dodatkowych przerw. Kodeks pracy narzuca pięciominutowy odpoczynek po każdej godzinie spędzonej przed monitorem. Tymczasem według badań Ergotest o tym obowiązku zapomina aż 86% pracowników. Przerwę warto wykorzystać na krótkie ćwiczenia mięśni gałek ocznych. Polegają one najczęściej na przenoszeniu wzroku na przedmioty znajdujące się w różnej odległości lub wykonywaniu powtarzalnych ruchów oczami (na przykład w płaszczyźnie pionowej lub poziomej) przy zachowaniu nieruchomej pozycji głowy. Po dwóch godzinach pracy warto pozwolić pracownikom na tak zwaną aktywną przerwę – polegającą na odejściu od stanowiska i wykonaniu kilku prostych ćwiczeń. Nawet parę kroków czy przysiadów pozwoli znacząco odciążyć kręgosłup. Warto pamiętać, że zgodnie z kodeksem pracy firma zatrudniająca osoby pracujące przed monitorami komputerów ma obowiązek refundacji okularów korekcyjnych.

Informatyk to zawód stosunkowo młody, ale bardzo ekspansywny. Przygotowanie ergonomicznego stanowiska dla pracownika nie różni się zbytnio od standardowego miejsca pracy przy komputerze. Odpowiednie jego wyposażenie może mieć jednak ogromny wpływ na wydajność pracy i precyzję wykonywanych zadań.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj