Spis treści
- 1 Styl skandynawski już od pewnego czasu gości w naszych mieszkaniach. Możemy go przy tym zaobserwować nie tylko na dużych przestrzeniach, ale i w niewielkich kawalerkach. Okazuje się przy tym nie tylko praktyczny, ale i zaskakująco miły dla oka. Nic więc dziwnego, że osoby zastanawiające się nad wyposażeniem własnego mieszkania, chcą zdobyć jak najwięcej informacji na jego temat.
- 2 Styl skandynawski – najważniejsze informacje
Styl skandynawski już od pewnego czasu gości w naszych mieszkaniach. Możemy go przy tym zaobserwować nie tylko na dużych przestrzeniach, ale i w niewielkich kawalerkach. Okazuje się przy tym nie tylko praktyczny, ale i zaskakująco miły dla oka. Nic więc dziwnego, że osoby zastanawiające się nad wyposażeniem własnego mieszkania, chcą zdobyć jak najwięcej informacji na jego temat.
Styl skandynawski – najważniejsze informacje
Nazwa stylu nie jest myląca. Rzeczywiście, wywodzi się on z Europy Północnej i ma w sobie wiele z dzikości oraz chłodu tak charakterystycznych dla panującego tam klimatu. To zresztą silny związek z naturą wydaje się być jednym z jego największych wyznaczników. Wnętrza są minimalistyczne, prostota formy wypiera niepotrzebne ozdobniki, a jasne ściany i drewno to hołd składany naturalności.
Styl ten jest zresztą nie tylko prosty, ale i maksymalnie wygodny, nic więc dziwnego, że sprawdza się znakomicie bez względu na to, jak dużą przestrzenią się dysponuje. Jasna kolorystyka sprawdza się przecież znakomicie, gdy zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza. Z kolei surowe drewno to idealny sposób na jego ocieplenie. Jeśli doda się do tego pastele typowe dla dodatków i geometryczne wzory można mieć pewność, że stworzy się wnętrze minimalistyczne, a jednocześnie wolne od nieprzyjemnej, wyniosłej surowości.
Styl skandynawski wywodzi się z Europy Północnej. Dzikość i chłód tamtego klimatu już od kilku sezonów inspirują miłośników wnętrz. Główną cechą stylu skandynawskiego jest silny związek z naturą. Wnętrza urządzane w stylu skandynawskim charakteryzuje minimalizm i prostota formy. Jasne ściany, drewno i funkcjonalne meble podkreślają jego naturalność.
Główne wyznaczniki stylu skandynawskiego
Gdybyśmy chcieli wskazać na te cechy stylu skandynawskiego, które można określić mianem jego wyznaczników, z pewnością nie powinniśmy mieć z tym problemu. Są to, przede wszystkim:
- Naturalne materiały
- Jasna kolorystyka
- Wyraziste wzornictwo
- Ergonomia
- Obecność i duże znaczenie tkanin
- Różnorodność dodatków przy ich jednoczesnym niewielkim natężeniu.
Styl skandynawski – kolorystyka
Trudno o styl, w którym odpowiednio dobrane kolory nie miałyby dużego znaczenia, nic więc dziwnego, że także entuzjaści stylu skandynawskiego przywiązują dużą wagę do charakterystycznej dla niego kolorystyki. Dominują tu biel, beż oraz szarość, można przy tym znaleźć je nie tylko na ścianach i podłodze, ale i jako kolory charakterystyczne dla mebli i innych elementów wyposażenia wnętrza.
Jasne barwy nie goszczą tu zresztą przez przypadek. Sprawiają, że w pomieszczeniu pojawia się więcej światła, a ono samo wydaje się przestronniejsze.
Nadmiar jasnych barw przywodziłby jednak na myśl sterylność, nie dziwi więc i to, że styl skandynawski obfituje także w kolorowe dodatki. Najczęściej mamy do czynienia z pastelami (mięta, zieleń, turkus, delikatny róż oraz błękit) z charakterystyczną dla siebie wyrazistością, choć nie brakuje także innych kolorów pod warunkiem, że możemy spotkać się z nimi także w naturze.
Artykuł powstał przy współpracy z RUSSJAN |
Zobacz też: Styl skandynawski we wnętrzach