Płyty granitowe powszechnie kojarzone są z blatami, jednakże niewiele osób wie, że doskonale nadają się również do wykończenia podłóg i ścian. Ich niebywałą zaletą jest naturalny wygląd, który nada niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu. Jakie są właściwości i rodzaje tego dekoracyjnego kamienia? O tym w poniższym artykule.
Spis treści
Właściwości płytek granitowych
Granit jest skałą polimineralną – składa się z kilku minerałów. Można w nim odnaleźć kwarc, mikę, czy też skaleń. Struktura ta, złożona z pojedynczych kryształków jest widoczna gołym okiem, co nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. Ten wygląd zawdzięcza powolnemu procesowi krystalizowania poszczególnych minerałów. Płyty tworzone z granitu są powszechnie wykorzystywane w budownictwie oraz do dekoracji wnętrz z uwagi na ich wysoką trwałość. Granit to twarda skała magmowa, odporna na szkodliwe warunki atmosferyczne, ścieralność i uszkodzenia mechaniczne. Wykazuje również wysoką odporność na działanie środków chemicznych, dlatego też często wykorzystywany jest do wykończenia podłóg. Charakteryzuje się dużą gęstością, w związku z tym stanowi solidny materiał budowlany. Płytki granitowe są zdecydowanie bardziej trwałe, niż te wykonane z marmuru. Co więcej, granit nie przewodzi ciepła tak dobrze jak marmur, więc długo je utrzymuje i sprawia, że jest równomiernie rozprowadzane. Stosowany jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Płyty granitowe są podatne na formowanie, dlatego też mogą przybierać różne formy i wzory.
Rodzaje płyt granitowych
Ze względu na sposób obróbki, można wyróżnić kilka rodzajów płyt granitowych: szczotkowane, piaskowane i płomieniowane. Te poddawane szczotkowaniu charakteryzują się bardziej naturalnym wyglądem. Podczas procesu szczotkowania dochodzi do usunięcia miękkich elementów materiału. Następnie płytki poddaje się polerowaniu, by usunąć widoczne nierówności. Ten rodzaj płyt zachwyca pięknym połyskiem, wykorzystywany jest do wykończenia podłóg i schodów we wnętrzach pomieszczeń. Innym rodzajem płyt granitowych są te poddawane piaskowaniu. Są bardziej delikatne, niż te szczotkowane i mają szorstką powierzchnię. Dlatego też częściej stosowane są do wykończenia nawierzchni o dużym natężeniu ruchu. Natomiast płyty granitowe płomieniowane odznaczają się najbardziej naturalnym wyglądem i właściwościami antypoślizgowymi. Sprawdzą się do wykończenia tarasu, podjazdu w ogrodzie. Mogą być wykorzystane do wykonania krawężników, a nawet mebli ogrodowych.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Dokonując wyboru płyt granitowych, należy zwrócić uwagę na kolorystykę. Nie wszystkie rodzaje granitu są jednolite kolorystycznie. Pomiędzy płytami mogą zdarzać się różnice w kolorystyce. Co więcej, należy dobrać rodzaj płyt granitowych do ich przeznaczenia. Płyty granitowe polerowane nie nadają się do wykończenia podłóg łazienkowych oraz powierzchni znajdujących się na zewnątrz budynku, ponieważ mogą być śliskie. Należy pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu płyt granitowych. Jest to materiał, który może wchłaniać plamy przez mikropory, które znajdują się w jego strukturze. Aby temu zapobiec, warto pokryć powierzchnię płyt specjalnym penetrującym impregnatem o właściwościach uszczelniających. Ten zabieg najlepiej powtarzać raz do roku.
Płytki granitowe to obecnie najbardziej popularny materiał podłogowy. Odznacza się wysoką trwałością oraz estetycznym wyglądem. Szeroki wybór rodzajów płyt granitowych, zarówno od polskich jak i zagranicznych producentów, sprawia, że każdy z pewnością znajdzie rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Nic dziwnego więc, że materiał ten znajduje coraz więcej zwolenników.
„Płytki granitowe to obecnie najbardziej popularny materiał podłogowy.” – z tym się nie zgodzę, ponieważ tego rodzaju płytki są po prostu za drogie.