Znane na Zachodzie od wielu lat, dziś stają się w naszym niezwykle pożądane. Ogrody wertykalne, gdyż o nich mowa, zdumiewają wyglądem. Rośliny w naturalny sposób oczyszczają powietrze. Z tego względu w każdym mieszkaniu powinno znajdować się przynajmniej kilka dużych roślin. Łączące w sobie funkcjonalność i nowoczesny wygląd ogrody, skutecznie rozwiązują problem aranżacji przestrzeni nawet w niewielkim mieszkaniu.
Spis treści
Patrick Blanc i jego spojrzenie na ogród
Za twórcę ogrodów wertykalnych zwanych potocznie zielonymi ścianami, uważa się Patricka Blanca. Jego niezwykłe kompozycje można podziwiać zarówno w Paryżu, Bangkoku, Sydney i Nowym Jorku. Ekscentryczny, farbujący włosy na zielono Francuz swoją przygodę z wertykalnymi ogrodami rozpoczął już w dzieciństwie. Jego inspiracją było rozrastające się akwarium, w którym znany dzisiaj na całym świecie botanik, tworzył podwodną aranżację dla ryb. Gdy w kupionym przez rodziców zbiorniku zaczęło brakować miejsca, artysta począł eksperymentować z zielenią, sadzoną piętrowo na ścianie znajdującej się za ulubionym akwarium. Metodą prób i błędów, po wielu latach opracował system, który wykorzystywany jest do dzisiaj przez wielu artystów, tworzących śmiałe projekty dla najbogatszych.
Czym jest ogród wertykalny?
Ogród wertykalny jest konstrukcją złożoną z żywych roślin, która przy użyciu odpowiednich materiałów, wznosi się na ścianie. Początkowo ogrody wertykalne zdobiły fasady instytucji państwowych oraz hoteli. Dziś zielone ściany coraz częściej spotykane są w domach jednorodzinnych i mieszkaniach.
Więcej informacji o pięknych ogrodach na ścianie na stronie: https://domnanowo.pl/wertykalny-ogrod
Jak założyć własny ogród wertykalny?
Posiadając odrobinę cierpliwości oraz zaangażowania można samodzielnie stworzyć ogród na ścianie. Na rynku dostępnych jest wiele elementów, które można wykorzystać podczas tworzenia konstrukcji, wewnątrz której zostaną umieszczone odpowiednio dobrane rośliny. Szereg specjalnie zaprojektowanych pojemników na magnes ułatwia montaż, a także ewentualną zmianę aranżacji zielonego ogrodu.
Nie jest prawdą, iż ogrody wertykalne można tworzyć jedynie na dużej powierzchni. Osoby mieszkające w niewielkich lokalach, mogą stworzyć miniaturową wersję zielonego ogrodu. Specjalne moduły, które można ze sobą łączyć, umożliwiają podlewanie kilkudziesięciu roślin, aplikując wodę wyłącznie w jedno miejsce w kolumnie roślin.
Przed rozpoczęciem budowy ogrodu należy zastanowić się, w którym miejscu będzie się znajdował. Od wyboru miejsca zależy, jakie gatunki roślin zostaną w nim umieszczone. Każdy z nich posiada indywidualne preferencje dotyczące ilości dostarczanego światła, a także nawodnienia. Niektóre z nich lubiące zaciemnienie, z pewnością nie poradzą sobie w bezpośrednim kontakcie z promieniami słonecznymi. Specjaliści zalecają, aby zielone ściany instalować w miejscach jasnych.
Ciężar zielonej ściany może wynosić nawet kilkadziesiąt kilogramów na metr kwadratowy. Z tego względu należy ją umieścić na ścianie nośnej, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Do budowy konstrukcji mogą posłużyć gotowe modele dostępne w sklepach. Niemniej jednak, przed montażem ogrodu wertykalnego należy odpowiednio zabezpieczyć ścianę, na której będzie się wznosić przed wilgocią. W tym celu można wykorzystać warstwę ochronną typu PCV, płytki lub kamień ozdobny.
Osoby, które lubią majsterkować mogą stworzyć konstrukcję z drewnianej palety i butelek plastikowych, które po pomalowaniu zostaną do niej przytwierdzone za pomocą specjalnych, wytrzymałych wkrętów. Paletę należy wcześniej oczyścić i pokryć lakierem, który uchroni ją przed zniszczeniem. Plastikowe butelki przeciąć na pół, pomalować ulubioną farbą i przybić do palety. Następnie umieścić w nich rośliny. I cieszyć się domowym ogródkiem.
W jako sposób pielęgnować ogród wertykalny?
Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji ogrodów wertykalnych jest regularne przycinanie, które zapobiega nadmiernemu rozrastaniu roślin. Zraszanie roślin specjalnymi preparatami, uchroni je przed infekcjami oraz grzybami, które mogą rozwinąć się na liściach, a w konsekwencji doprowadzić do ich zamierania. Systematyczne podlewanie zapobiega przesuszeniu podłoża, a rozpuszczona w wodzie odrobina nawozu wzbogaca ziemię w doniczkach.
Zalety posiadania ogrodu wertykalnego
Montaż ogrodu wertykalnego ma wiele zalet. Tworzy naturalny ekosystem, który filtruje zanieczyszczone powietrze. Reguluje poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu. Sprawia, iż w powietrzu unoszą się jedynie znikome ilości kurzu. W przypadku montażu zielonej ściany na zewnętrznej ścianie budynku, może stanowić schronienie dla ptaków oraz owadów żyjących w ogrodzie. Zielona ściana przez miłośników sztuki nazywana jest ,,żywym obrazem’’, który wymaga minimalnego udziału człowieka. Na jednym metrze kwadratowym zielonej ściany może zostać zasadzonych kilkanaście do kilkudziesięciu roślin. Oznacza to, iż tworząc ją oszczędzamy miejsce w mieszkaniu, gdyż wszystkie doniczki zostają przeniesione na ścianę. Na podłodze, bądź ulubionych meblach mogą w ten sposób pozostać jedynie pojedyncze rośliny.