Kupowanie kanapy w sklepie to tylko jedna z opcji. Drugą jest możliwość zamówienia mebla na wymiar i obicia go dowolnie wybranym materiałem. To wariant, który zyskuje na popularności głównie dlatego, że pozwala w każdym detalu kontrolować jakość produktu oraz jego wygląd. Jednym z elementów wymagającym szczególnej uwagi jest tkanina obiciowa. Jaką wybrać?

Ogromny wybór materiałów tapicerskich pozwala kupującym decydować o designie, ale też solidności obicia. To szczególnie ważne w przypadku mebli wypoczynkowych, które narażone są na intensywną eksploatację oraz ścieranie. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Tkanina czy skóra?

Materiał pokrywający kanapę powinien być odporny na przetarcia i blaknięcie. Szacuje się, że najlepsze są takie, które wytrzymują około 200 tysięcy cykli Martindala, czyli prezentują się nienagannie nawet przez 8 lat! Te wymagania spełniają tkaniny o drobnym splocie, które są uznawane za wyjątkowo solidne. W tej grupie znajduje się np. len, żakard czy bawełna.

Najlepsza tkanina obiciowa dla Twojej kanapy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? kameleon2zdj.najlepszatkaninaobiciowadlatwojejkanapy

Niestety w porównaniu ze skórą mają jedną wadę — trudniej utrzymać je w czystości. O ile nie są właściwe zaimpregnowane, chłoną zanieczyszczenia, które niełatwo wywabić. Widoczna jest na nich sierść zwierząt, dlatego właściciele czworonogów częściej decydują się na obicia z eksokóry. Te z kolei, choć elastyczna i luksusowa, wymaga odpowiedniej konserwacji za pomocą mleczek czy wosku z zawartością substancji aktywnych. Podobnie, jak skóra jest chłodna — leżąc na nich, nie czujesz przyjemnego ciepła materiału.

Ekoskóra prezentuje się elegancko. Jest tańszym zamiennikiem skóry naturalnej, a w przeciwieństwie do niej nie skrzypi i nie pęka. Dzięki mnogości kolorów można łatwo dopasować ją do wyglądu wnętrza utrzymanego w stylu chesterfield czy glamour. Zazwyczaj najlepiej prezentuje się w odcieniach brązu i beżu.

Odporność na blaknięcie

Salon skąpany w słońcu wygląda pięknie, ale promienie padające na kanapę czy fotel mogą powodować płowienie kolorów. Dobre tkaniny obiciowe powinny być odporne na blaknięcie — za takie uznaje się materiały, które uzyskały w testach ocenę 4 lub 5 (w 5-stopniowej skali). W tej kategorii znalazł się miękki aksamit czy zamsz będące dodatkowo tkaninami ciepłymi. Wypoczynek na nich gwarantuje przyjemne uczucie komfortu i sprzyja odprężeniu.

Nie zawsze jakość materiałów obiciowych, które są stosowane przez sklepy sieciówkowe, odpowiada wymaganiom klientów. Dlatego, szukając alternatywy lub chcąc odmienić wizerunek kanapy, często decydują się oni na zakup tkaniny u tapicera. To pozwala wybrać materiał o odpowiednich parametrach bez potrzeby szukania kompromisów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj