Świetlówki LED stanowią coraz częściej wybierany element aranżacji wnętrz. Trudno dziwić się popularności tego rodzaju rozwiązania, gdyż oferuje nie tylko ciekawe efekty wizualne. Jest również doskonałym sposobem na podświetlenie funkcjonalnych części przestrzeni, jak chociażby blatu kuchennego. Oświetlenie LED może występować w różnych formach, co ułatwia dobranie odpowiedniego systemu do indywidualnych oczekiwań. W tym poradniku dowiesz się dlaczego warto zainwestować w tego rodzaju oświetlenie.
Spis treści
Oświetlenie LED – co to takiego?
Na początku warto przyjrzeć się absolutnym podstawom i wyjaśnić sobie czym jest oświetlenie LED. Angielski skrót od Lighting Emitting Diode najłatwiej przetłumaczyć można jako diodę elektroluminescencyjną emitującą światło. Dioda LED stanowi element półprzewodnikowy, dzięki czemu przepływa przez nią elektryczność. Efektem tego zjawiska jest emitowanie światła, które w zależności od długości fali może się różnić w poszczególnego rodzaju świetlówkach ledowych.
Warto zaznaczyć, iż oświetlenie typu LED stanowi z reguły sposób na dopełnienie światła w pomieszczeniu. Rzadko występuje w charakterze głównego źródła światła, ze względu na niewystarczający efekt finalny. Świetlówki LED można jednak wykorzystać na wiele różnych sposobów, a ich wykorzystanie może nieść za sobą nie tylko walory estetyczne, ale również funkcjonalne.
Świetlówki LED – bogactwo zalet
Jakie zalety płyną więc z użytkowania oświetlenia LED? Jednym z największych atutów niemal każdej lampy LED jest energooszczędność. Dla przykładu warto podać, iż żarówka LED o mocy 10 W stanowi doskonały odpowiednik klasycznego źródła światła o mocy 75 W. Choćby na podstawie tej informacji widać, iż oświetlenie LED stanowi potężną konkurencje od tradycyjnych lamp! Oszczędność energii przy ich pomocy nie tylko pomoże zadbać o środowisko, ale przede wszystkim pozwoli zachować nieco więcej pieniędzy w portfelu.
Kolejnym aspektem, o którym warto wspomnieć w kontekście użytkowania świetlówki LED jest olbrzymia wydajność i trwałość tego rodzaju źródła światła. Panele LED bądź podobne urządzenia opierające się o tą technologię mogą pracować nawet 30 000 godzin bez przerwy.
Panele i lampy LED są także niezwykle odporne na wstrząsy czy uszkodzenia mechaniczne. Pozwala to na ich użytkowanie nie tylko w warunkach tradycyjnych, ale również tych trudniejszych. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – w kuchni, łazience a nawet na tarasie czy balkonie. Dodatkowym atutem tego rodzaju oświetlenia jest fakt, iż emitują one światło a nie energię cieplną. Lampy LED można więc zastosować w dowolnej przestrzeni, co nie zawsze jest możliwe podczas stosowania oświetlenia tradycyjnego.
Oświetlenie LED jest również bezpieczne dla środowiska naturalnego, można je poddać recyklingowi a w swoim składzie nie zawierają toksycznych substancji. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty oraz fakt, iż występują w przeróżnych wariantach i kolorach można śmiało stwierdzić, iż stanowią doskonałe źródło światła w dowolnym rodzaju przestrzeni.
Rodzaje oświetlenia LED
Wielofunkcyjne świetlówki LED mogą być zastosowane zarówno w domu jak i dookoła niego. Oświetlenie LED najczęściej pojawia się w następujących wariantach:
- panele LED
- żarówki LED
- diody LED
Pojedyncze diody LED są elementem produktów elektronicznych takich jak piloty czy komputery. W kontekście oświetlenia występują raczej w większych skupiskach, czyli w taśmach ledowych. Taśmy LED są niezwykle praktycznym rozwiązaniem, służącym coraz częściej inaczej niż w charakterze dekoracyjnym. Odpowiednio zastosowane mogą także usprawnić przemieszczanie się, a więc podnosić bezpieczeństwo mieszkańca domu. Żarówki LED z kolei mogą stanowić alternatywę od klasycznych żarówek i być montowane w ramach większego oświetlenia. Warto też wiedzieć, iż tego rodzaju żarówki coraz częściej pojawiają się w sklepach, a często gotowe do zakupu lampy już są w nie zaopatrzone.