Wiele ostatnimi czasy mówi się o zanieczyszczeniu powietrza, smogu i szkodliwym wpływie drobnoustrojów na organizm człowieka. Tak zwane ozonatory powietrza są niezwykle popularne, a kolejne promocje w sklepach kuszą, aby je kupić i cieszyć się czystym powietrzem w domu czy mieszkaniu. Jednak czy tak naprawdę wiemy czym jest ozonator, jak działa i czy faktycznie pomaga w oczyszczaniu powietrza w naszym codziennym otoczeniu? Pewnie wszystko zależy od modelu i zaawansowania urządzeń, jednak przed zakupem warto chociaż ogólnie zorientować się jak taki ozonator działa i czy faktycznie warto o takim zakupie pomyśleć. Nieco informacji na ten temat znajdziecie w artykule poniżej.

Czym jest ozonator?

Ozonator powietrza to inaczej generator ozonu. Dlaczego obecność ozonu w pomieszczeniach mieszkalnych jest taka ważna? Dlatego, że ma on bardzo korzystny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Urządzenie wytwarza gaz, który składa się z trójatomowych cząsteczek posiadających bardzo silne właściwości, które po rozproszeniu w powietrzu niszczą mikroorganizmy, bakterie, wirusy oraz grzyby. Jeśliby zagłębić się odrobinę w historię tego gazu, to odkryty on został 1840 roku, a nasz rodak Karol Olszewski był nim bardzo mocno zainteresowany, więc rozpoczęto intensywne badania nad zastosowaniem ozonu. Jak się okazało, jest on dużo skuteczniejszy od chloru i jest obecnie wykorzystywany do oczyszczania wody.

SterownikiTech

Jakie korzyści przyniesie ozonator w mieszkaniu?

Jak już zostało wyżej wspomniane ozonator świetnie sprawdza w przypadku oczyszczania i odświeżania powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, ale nie tylko. Dodatkowo zatrzymuje rozwój bakterii, a obecne już w powietrzu wirusy i grzyby zwyczajnie usuwa. Ozonatory najczęściej używane są w przychodniach i szpitalach, ale coraz więcej osób decyduje się na to, aby mieć to urządzenie w domu. Pewnie zaskoczeniem dla niektórych będzie fakt, że ozonator pochłania również bakterie, które wytwarzają przykrą dla nosa woń (usuwa on zapachy po smażeniu potraw), pochłania dym papierosowy oraz zapach przypalonego jedzenia. W przypadku ozonatora, przykry zapach nie jest maskowany a usuwany całkowicie! Ozonator świetnie sprawdzi się także przy odświeżaniu szaf, walce z molami czy oczyszczaniu klimatyzacji w samochodzie. Dodatkowo jest on świetnym rozwiązaniem dla alergików – zdecydowanie poprawiają one komfort życia osób uczulonych na kurz czy sierść zwierząt.

Jaki ozonator wybrać?

To trudne pytanie, ponieważ oferta rynkowa tych urządzeń ciągle się poszerza. Sporo urządzeń tego typu ma również wbudowany jonizator, dzięki czemu oczyszczenie powietrza jest jeszcze skuteczniejsze. To co jest najważniejsze przy decyzji o kupnie ozonatora do domu, to zwrócenie uwagi na jego wydajność. Najtańsze i najprostsze urządzenia mają wydajności już od 1 g/h. Pozwalają zdezynfekować obiekty o niewielkich rozmiarach, takich jak pawlacz, szafa na ubrania czy lodówka. Ozonatory o wydajności 5–15 g/h można już stosować w większych pomieszczeniach (pokojach) czy we wnętrzach samochodów. Generatory profesjonalne osiągają 35–40 g/h i najczęściej są stosowane w pomieszczeniach sanitarnych, budynkach przemysłowych czy dużych obiektach sportowych. Ozonatory o najmniejszej wydajności kosztują około 200-300 zł i bardzo dobrze sprawdzają się przy ozonowaniu klimatyzacji w samochodzie. Cena generatora rośnie tak naprawdę wraz z wzrostem ich wskaźnika wydajności, zależy też często od dodatkowych funkcji jakie urządzenie posiada. Bywa też tak, że niektóre modele są przeznaczone do konkretnych celów na przykład do odgrzybiania. Urządzenia te najczęściej wyposażone są w programator czasu pracy i pilot do sterowania.

Sprawdź → ozonator powietrza OTS-15

Dlaczego warto kupić ozonator?

Głównym argumentem za zakupem ozonatora, jest fakt, że coraz trudniej (szczególnie w miastach) o dostęp do czystego powietrza. Bardzo mocno rozwinięty przemysł, transport i ograniczanie terenów zielonych w miastach zbiera swoje żniwo. Dodatkowo coraz częściej mamy do czynienia z nowymi odmianami bakterii, wirusów czy grzybów – oczyszczone powietrze w mieszkaniu na pewno zwiększa nasz komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo ozonator świetnie sprawdzi się w domu gdzie mieszkają alergicy – zdecydowanie poprawi to komfort ich codziennego funkcjonowania. Innym argumentem przemawiającym za kupnem tego typu urządzenia jest to, że ozonator wykorzystuje naturalne czynniki, które działają w środowisku naturalnym. Produkcja ozonu w zaciszu naszych mieszkań to duży krok w stronę zdrowia i komfortu życia i spory krok technologiczny – jeszcze jakiś czas temu ozon znaleźć można było tylko w wyższych warstwach atmosfery. Podsumowując, ozonator w domu czy mieszkaniu to inwestycja w zdrowie na lata. Jeśli dodatkowo macie problemy z infekcjami górnych dróg oddechowym lub jesteście na coś uczuleni – poważnie rozważcie zakup tego urządzenia. Naszym zdaniem warto!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj