Światło to klucz do budowania każdej domowej przestrzeni, nawet tej najmniejszej. Dlatego w dzisiejszym tekście skupimy się na tym, jak zbudować praktyczne i naprawdę ciekawe wizualnie oświetlenie w małym mieszkaniu. Na co zwracać uwagę i jakie lampy wybierać? Wskazówki znajdziecie poniżej.
Spis treści
- 1 Prymat praktyczności nad dekoracyjnością
- 2 Oświetlenie do małej kuchni
- 3 Oświetlenie salonu – czy musimy rezygnować z dużych lamp?
- 4 Sypialnia – w małym pomieszczeniu też może być przytulnie
- 5 Przedpokoje i ciągi komunikacyjne – bezpieczeństwo ponad wszystko
- 6 Małe mieszkanie nie musi być źle oświetlone
Prymat praktyczności nad dekoracyjnością
Małe mieszkania muszą wyróżniać się szczególną praktycznością. Często wybiera się rozwiązania wielofunkcyjne, co pozwala jeszcze bardziej zaoszczędzić miejsce. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie przede wszystkim oświetlenia głównego i zadaniowego, które niekiedy pełnią też funkcję dekoracyjną. Choć do tego celu przydają się też inne, oryginalne rozwiązania. Opowiemy o nich poniżej.
W przypadku oświetlenia liczą się przede wszystkim produkty o niewielkich rozmiarach, które dają sporo światła i pozwalają wykonywać wszystkie potrzebne czynności.
Jakie zatem lampy najlepiej zamontować w małych pomieszczeniach, a czego zdecydowanie unikać?
Oświetlenie do małej kuchni
W małej kuchni potrzebujemy oświetlenia, zapewniającego bezpieczne przemieszczanie się oraz wykonywanie wszystkich potrzebnych czynności kulinarnych i nie tylko na blatach roboczych.
Z tego względu najczęściej stawia się na praktyczne plafony, montowane na sufitach oraz oczka wpustowe lub lampy natynkowe, umieszczane bezpośrednio nad miejscem do pracy. W ten sposób każda z przestrzeni ma odpowiednią ilość światła, a my nie ograniczamy sobie znacząco miejsca. Takie produkty znajdziemy w sklepie https://Lampy.it.
Oświetlenie salonu – czy musimy rezygnować z dużych lamp?
Salon pełni funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną, dlatego stawia się w nim często na lampy ozdobne, które nie dość, że oświetlają to jeszcze wnoszą sporo dekoracji do danej przestrzeni. Niestety w małych pokojach dziennych trudno zamontować okazałe żyrandole, który cieszą się obecnie tak wielkim zainteresowaniem osób prywatnych i dekoratorów wnętrz.
Nie oznacza to jednak, że musimy całkiem zrezygnować z lamp wiszących. Lepiej jednak postawić na rozwiązanie o mniej ozdobnej, geometrycznej powierzchni. Niech jego dekoracją będzie ciekawy kolor i faktura. Świetnym rozwiązaniem są nowoczesne i minimalistyczne lampy z metali kolorowych, wypolerowanych na wysoki połysk. Dodają elegancji i dekoracyjności, a przy tym nie przytłaczają tak, jak żyrandole z dużą ilością elementów ozdobnych.
Oprócz lampy wiszącej w salonie powinno pojawić się oświetlenie boczne. W tej roli najlepiej sprawdzają się kinkiety lub dyskretne taśmy LED, które nie zajmują niemal zupełnie miejsca, a dają światło o dowolnej barwie. Z ich pomocą buduje się przyjemne dla oka dekoracje oświetleniowe, nawet w ekstremalnie niewielkich pomieszczeniach.
Sypialnia – w małym pomieszczeniu też może być przytulnie
W sypialni należy zawsze stworzyć przyjemną atmosferę do relaksowania się oraz snu. Oświetlenie pełni w tym olbrzymią rolę. Aby wyciszyć umysł, potrzebujemy delikatnego, rozproszonego i ciepłego światła.
W takich przestrzeniach powinniśmy zredukować nadmierną ilość elementów – również w kwestii oświetlenia. Im mniej przedmiotów będzie bowiem wokół nas, tym łatwiej wyciszymy umysł.
W małych sypialniach najlepiej stawiać na lampy sufitowe. W tej roli sprawdzają się praktyczne plafony lub ponownie oczka wpustowe. Oprócz nich nie zapominajmy o oświetleniu zadaniowym, czyli o funkcjonalnych lampkach nocnych, przy których zatapiamy się w wieczornej lekturze. Ciekawym rozwiązaniem, zastępującym klasyczne modele stojące lub kinkiety są lampy nocne wiszące na przewodach tuż obok łóżka. Dzięki nim mamy zawsze wystarczającą ilość światła, a przy tym nie zajmujemy ani jednego centymetra podłogi na ustawianie dodatkowych stolików.
Przedpokoje i ciągi komunikacyjne – bezpieczeństwo ponad wszystko
Wszystkie korytarze, klatki schodowe oraz przedpokoje wymagają odpowiedniego oświetlenia. Gwarantuje nam ono bezpieczne przemieszczanie się i swobodę wykonywania wszystkich niezbędnych czynności.
Z zasady są to jednak dość niewielkie i ciasne przestrzenie. Dlatego najlepiej sprawdzają się w nich lampy o małych rozmiarach. Mogą to być na przykład oczka wpustowe (oświetlenie główne, doświetlenie schodów) lub plafony, które łatwo zamontować na suficie lub ścianach. Jeśli zastosujemy kilka opraw, pozwolą na skuteczne doświetlenie całego wnętrza. Równocześnie są dyskretne i nie ograniczają przestrzeni użytkowej.
Małe mieszkanie nie musi być źle oświetlone
Wystarczy niekiedy tylko nieco inwencji, żeby małe mieszkanie, dzięki odpowiedniemu oświetleniu, zyskało sporo przytulności i funkcjonalności.
Dzięki szerokiemu wyborowi produktów bez większego trudu znajdziemy przecież odpowiednie modele lamp, dostosowanych do każdych warunków. Wystarczy tylko poszukać, żeby cieszyć się pięknym wnętrzem z dużą ilością światła.