Antresola sprawdza się przede wszystkim w nieco większych mieszkaniach, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować ją również w mniejszych wnętrzach. Oczywiście musimy spełnić pewne warunki, aby cały proces zakończył się wielkim sukcesem, ale współpraca z projektantem wnętrz może nam przynieść spodziewane rezultaty. Antresola doprowadzi do tego, że dom zyska na wartości estetycznej, stanie się bardziej funkcjonalny i zachwyci domowników dodatkową przestrzenią użytkową. Jej montaż nie należy do zbyt skomplikowanych działań, chociaż odpowiadać muszą za to doświadczeni fachowcy. Koszt takiego montażu nie należy do najwyższych, więc na wykonanie tego typu prac może zdecydować się praktycznie każdy. Kluczowe jest jednak przeanalizowanie swoich możliwości finansowych.
Spis treści
- 1 Antresola – do jakich wnętrz pasuje najlepiej?
- 2 Antresole a wysokie wnętrza – jak to się sprawdza w praktyce?
- 3 Wnętrza o średniej wysokości i niskie – co z nimi?
- 4 Antresola a wejście – na jakie rozwiązania warto się zdecydować?
- 5 Montaż antresoli – z jakimi kosztami jest to związane?
- 6 Antresola jako doskonały sposób na urozmaicenie dotychczasowego wnętrza
- 7 Antresole – dlaczego warto na nie stawiać?
- 8 Antresole a domy jednorodzinne i stare kamienice
- 9 Montaż i projektowanie antresoli – podsumowanie
Antresola – do jakich wnętrz pasuje najlepiej?
Nie da się ukryć, że antresole pasują najlepiej do bardzo wysokich wnętrz. W ten sposób wyciąga się z nich dodatkowe walory estetyczne i nie ma problemów z jej prawidłową aranżacją. Nie jest to jednak ściśle określone, dlatego przyda się wsłuchać we wskazówki płynące ze strony doświadczonych architektów wnętrz. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że antresola może być wykorzystywana zarówno przez osoby dorosłe, młodzież, jak i dzieci. Określenie konkretnego celu działania jest w tym zakresie kluczowe, dlatego warto nad tym odrobinę popracować, najlepiej w towarzystwie wybitnych specjalistów.
Montaż antresoli sprawdzi się w rozmaitych wnętrzach, a więc prowansalskich, skandynawskich, toskańskich czy też angielskich. To my sami podejmujmy ostateczną decyzję co do tego, w jakich konkretnie mieszkaniach chcemy zaaranżować dodatkową przestrzeń, np. wypoczynkową lub też sypialnianą. Montaż może być przeprowadzony nie tylko w przestronnych loftach, ale też w kawalerkach. Oczywiście najważniejsze jest właściwe podejście do stworzenia finalnego projektu, ale dla profesjonalistów nie powinno to stanowić żadnego wyzwania. Antresola nie powinna:
- zdominować całego mieszkania,
- nie przeciążyć aranżowanego pomieszczenia.
Niewłaściwe działania mogą doprowadzić do dość przykrych konsekwencji estetycznych, więc jeśli ktoś nie dysponuje odpowiednim pomysłem na zaaranżowanie wnętrza, powinien zwrócić się po pomoc do specjalistów. Innego wyjścia po prostu nie ma, a koszty takiego przedsięwzięcia nie muszą należeć do najwyższych.
Antresole a wysokie wnętrza – jak to się sprawdza w praktyce?
Największą popularnością cieszą się antresole w wysokich wnętrzach, a więc takich, które mają minimum 430 centymetrów wysokości. Jeśli dysponujemy takimi mieszkaniami i pomieszczeniami, nie mamy przed sobą absolutnie żadnych ograniczeń. To szansa na wykazanie się kreatywnością ze strony zatrudnionego projektanta. Dajmy mu pełną swobodę i dopiero po sporządzaniu finalnego projektu, będziemy wprowadzać do niego ewentualne poprawki. Cały proces projektowania może być dość czasochłonny, ale sporo będzie zależało od naszych wymagań. Im ich więcej, tym dłużej mogą potrwać zaplanowane prace.
Grubość całej konstrukcji w wysokich wnętrzach nie powinna przekraczać 20-30 centymetrów. Eksperci wiedzą o tym doskonale, dlatego opłaca się ich słuchać i mieć pewność, że na etapie prac projektowych oraz budowlanych nie popełni się żadnego rażącego błędu. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w montażu antresoli nie powinniśmy się zabierać za samodzielne realizowanie prac. Z pewnością nikomu nie wyjdzie to na dobre. Wysoka antresola pozwala nam na stworzenie:
- dodatkowego miejsca do snu,
- przestrzeni użytkowej dla nastolatka,
- stworzenie biura lub gabinetu,
- stworzenie pokoju dla dziecka lub gościnnego.
Jak widać pomysłów na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni jest naprawdę sporo, ale to my sami musimy zadecydować o tym, w jaki sposób chcemy ją zagospodarować. Oczywiście należy bazować na opiniach specjalistów oraz ich rzeczowych radach, lecz ostateczna decyzja powinna być uzależniona wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb.
Wnętrza o średniej wysokości i niskie – co z nimi?
Nieco inaczej sprawa wygląda z wnętrzami o średniej wysokości i tymi niskimi. W tym przypadku wszystko nieco się komplikuje, ale z dobrym projektantem wnętrz na pokładzie możemy pokonać absolutnie każdą przeszkodę. Nieco mniej zawirowań będzie ze średniowysokimi wnętrzami, których jest obecnie bardzo dużo. Chodzi tutaj o pomieszczenia o wysokości około 340 centymetrów. Co istotniejsze antresola takiego wnętrza będzie stosunkowo niska i jej urządzenie wymaga od zainteresowanych ogromnego zaangażowania. Może posłużyć przede wszystkim jako sypialnia lub też miejsce do zabawy dla dziecka oraz do pracy dla dojrzałych osób. Każdy jest w stanie wygospodarować dla siebie odrobinę wolnej przestrzeni. Przy wsparciu projektanta wnętrz nie będzie to większym kłopotem. Nic dziwnego, że takie współprace są obecnie tak chętnie realizowane.
Niskie wnętrza to takie o wysokości 270 centymetrów. Przestrzeń pod antresolą jest w nich bardzo niska, dlatego powinniśmy zagospodarować ją wyłącznie jako miejsce do spania. Przyda się to np. wtedy, gdy do naszego domu przyjeżdża rodzina lub też znajomi. Zyskanie dodatkowej przestrzeni na sen jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a tym samym nie będziemy mieć problemów z pomieszczeniem wszystkich gości i stworzeniem im komfortowych warunków do wypoczynku.
Antresola a wejście – na jakie rozwiązania warto się zdecydować?
Kluczową kwestią dla osób, które chcą zamontować w swoich mieszkaniach antresolę będzie oczywiście wybór właściwego wejścia. W tym przypadku możemy sobie pozwolić na rozmaite możliwości. Do dyspozycji mamy np. takie opcje, jak:
- zabudowa, która będzie stworzona ze stopni pełniących rolę schowków – przydadzą się zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, ponieważ prezentują się nie tylko bardzo elegancko i atrakcyjnie, ale oprócz tego można w nich przechowywać różnego rodzaju rzeczy i akcesoria,
- drabina – w ten sposób maksymalnie zaoszczędzimy na wolnej przestrzeni,
- schody w wersji jednobiegowej – najbardziej tradycyjna opcja, na którą decyduje się większość osób. Nie jest zbyt droga, za to niezwykle praktyczna, więc nic dziwnego, że zyskuje na popularności. Sprawdza się zwłaszcza w przestronnych wnętrzach,
- schody w wersji kręconej – zajmują nieco mniej przestrzeni użytkowej, niż schody tradycyjne, za to prezentują się designersko i zyskują sympatię domowników oraz gości.
Oczywiście propozycji może być jeszcze więcej, dlatego w każdym przypadku antresola będzie dostosowana do indywidualnych oczekiwań klientów. Powinniśmy przeanalizować dostępne modele, również pod kątem wejść, a następnie zdecydować się na finalną wersję. Jeśli ktoś do tej pory nie miał styczności z antresolami, musi jak najszybciej rozpocząć współpracę z architektem wnętrz, ponieważ jest to dla niego najprostsza droga do osiągnięcia zamierzonego sukcesu. W przeciwnym razie może się okazać, że działania spełzną na panewce, a efekty będą mało zadowalające. Osoby bez większego doświadczenia nie poradzą sobie z tak trudnym zadaniem.
Montaż antresoli – z jakimi kosztami jest to związane?
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac musimy zdawać sobie sprawę z tego, że montaż antresoli pochłonie z naszego budżetu domowego pewne środki, ale kwota ta nie powinna nas finalnie rozczarować. Koszty montażu są uzależnione od:
- wielkości antresoli,
- użytych materiałów,
- wybranego rodzaju wejścia.
Przykładowo niewielka antresola z drabinką powinna kosztować około 1000 złotych, a gotowe konstrukcje łóżek, które można na niej ustawić będą kosztowały zainteresowanych 800 złotych. Do dyspozycji zainteresowanych są jednak rozmaite propozycje, dlatego w przypadku łóżka piętrowego z tradycyjnymi schodami oraz pełnym wyposażeniem (np. szafa, biurko i regał) trzeba przygotować się na koszt rzędu 3500 złotych.
Istnieją również domownicy, którzy chcą zaaranżować antresolę w nieco inny sposób, a mianowicie jako półpiętro. To niesie za sobą największe wydatki, ponieważ trzeba zdecydować się na stworzenie projektu na indywidualne zamówienie i taka inwestycja pochłonie z budżetu domowego przynajmniej kilka tysięcy złotych.
Prace montażowe nie powinny być zbyt czasochłonne, chociaż jak zostało wspomniane wiele będzie zależało od wybranego wariantu oraz od ekipy, która będzie odpowiedzialna za ich przeprowadzenie. Nie możemy zajmować się tym samodzielnie, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy z takimi rozwiązaniami styczności. W takiej sytuacji można się spodziewać wielu błędów i problemów.
Antresola jako doskonały sposób na urozmaicenie dotychczasowego wnętrza
Antresola może być doskonałym sposobem na urozmaicenie dotychczasowego wnętrza, dlatego ten pomysł przypada do gustu wielu różnym domownikom. Powinniśmy pamiętać o tym, że wszelkie decyzje muszą być konsultowane z profesjonalistami, tak aby mieć pewność, że nasze pomieszczenia nie zostaną przypadkiem „oszpecone”. Antresole mają również wiele innych zalet. Przede wszystkim odpowiadają za otwarcie przestrzeni, gdyż wyznaczają jej naturalne granice, bez konieczności stawiania ścianek działowych. Cała kondygnacja, która będzie znajdować się na górze nie powinna być jednak zbyt przesadna, ponieważ w żadnym wypadku nie może dominować nad resztą. Projektanci wnętrz z pewnością o to zadbają, dlatego warto się ich słuchać na każdym kroku.
Każdy chciałby od czasu do czasu urozmaicić wnętrze, w którym na co dzień mieszka. Nie ma w tym niczego złego, lecz do takich spraw należy podejść na chłodno i z rozsądkiem. Jeśli popełni się jakieś rażące błędy, pomieszczenie straci na swoich walorach estetycznych i nie będzie tak funkcjonalne jak do tej pory. Przemyślane działania są kluczem do sukcesu. Ostatecznym wyznacznikiem nie powinna być dla nas cena całego przedsięwzięcia, a nasze potrzeby i efekt, jaki chce się uzyskać. Warto to sobie dokładnie rozrysować i przedyskutować wszelkie plany z architektami wnętrz, aby dojść do odpowiednich wniosków i wprowadzić je później w życie. Antresola nie powinna obciążać wnętrza, więc nie każda propozycja okaże się strzałem w dziesiątkę.
Antresole – dlaczego warto na nie stawiać?
Stawianie na antresole spotyka się z coraz większą aprobatą ze strony społeczeństwa. To absolutnie zrozumiałe, ponieważ niesie to za sobą szereg zalet, w tym:
- uzyskanie niesamowitych efektów przestrzennych,
- możliwość zagospodarowania w dowolnie wybrany sposób (np. jako miejsce sypialniane, spiżarnia, małe biuro),
- maksymalne wykorzystanie kubatury budynku.
Racjonalne podejście do sprawy doprowadzi do tego, iż antresola zachwyci każdą osobą, która ją ujrzy. Do tego powinno się dążyć. Na jej konstrukcję składa się niewiele elementów, a konkretniej płaszczyzna podłogowa, słupy oraz belki. Zyskanie dodatkowej przestrzeni pod sufitem to szansa na uruchomienie swojej wyobraźni, co przydaje się zwłaszcza w sytuacjach, gdy chce się znaleźć dla siebie odrobinę miejsca na realizowanie hobby czy też pracę, sen i naukę. Nie zawsze jest to możliwe, a z pomocą antresoli nie mamy w tym zakresie żadnych ograniczeń.
Antresole są zazwyczaj budowane z elementów drewnianych i stalowych, dlatego tak ważne jest to, aby pieczę sprawowały nad tym wykwalifikowane i obeznane tematy. Niedostateczna wiedza z pewnością doprowadzi do wielu błędów. Nie wszyscy wykazują się jednak zrozumieniem, rozsądnym podejściem i cierpliwością. Przez to traci się jedynie swoje ciężko zarobione pieniądze i dużo cennego czasu. Istotne jest też to, że prace wykończeniowe nie powinny przysporzyć w takim przypadku większych problemów. Antresola może nam pomóc podkreślić nowoczesność i innowacyjność naszego mieszkania. Wszystko zależy od wybranych materiałów wykończeniowych oraz od finalnego projektu. Warto nad tym usilnie popracować i w razie potrzeby nanosić przydatne poprawki. Przestrzeń może być wykończona np. dzięki szklanym elementom, do których ma się obecnie bardzo łatwy dostęp, np. poprzez sklepy internetowe. Takie połączenia będą nie tylko ponadczasowe, ale też bardzo estetyczne i atrakcyjne.
Antresole a domy jednorodzinne i stare kamienice
Zapotrzebowanie na montaż antresoli odnotowuje się w wielu różnych wnętrzach. Tyczy się to przede wszystkim nowocześnie aranżowanych domów jednorodzinnych oraz starych kamienic. Potrzebne są do tego dość duże pomieszczenia, jednak wiele zależy od doświadczenia projektantów wnętrz i podejścia do wykonania projektu. Fachowcy dysponują różnymi pomysłami, które są stale wzbogacane i na pewno nas nie rozczarują. Taka współpraca przynosi nam wymierne korzyści i nie pochłania sporych pieniędzy z budżetu.
Antresola doskonale odświeża wnętrze i nadaje mu charakteru. Jeśli ktoś chce stworzyć w aranżowanych pomieszczeniach niepowtarzalny klimat i dodatkową przestrzeń użytkową, takie rozwiązania będą dla niego prawdziwym hitem. Spodoba się to nie tylko osobom dorosłym, ale też dzieciom, ponieważ w wielu przypadkach to właśnie dla nich tworzy się takie projekty.
Montaż i projektowanie antresoli – podsumowanie
Montaż i projektowanie antresoli wymaga od zainteresowanych osób sporego doświadczenia, ale też dużej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Przystąpienie do prac bez należytego zaangażowania w każdym przypadku zakończy się fiaskiem.
Antresole sprawdzają się przede wszystkim w nieco większych wnętrzach, chociaż domownicy mają pod tym kątem pełną swobodę wyboru, ponieważ mogą je zamontować również w pomieszczeniach o średniej i niewielkiej wysokości. Mowa tutaj nie tylko o domach jednorodzinnych, ale też o kawalerkach i starych kamienicach. Wystarczy to sobie dobrze przeanalizować, usiąść do rozmowy z projektantem wnętrz i przygotować wstępną wizję projektu. Później prace potoczą się w zadowalającym tempie.
Konstrukcja montowanej antresoli nie jest zazwyczaj zbyt skomplikowana, chociaż wielkie znaczenie ma oczywiście to, w jaki sposób chce się zaaranżować dodatkową przestrzeń we własnym domu lub mieszkaniu. Najbardziej popularne rozwiązania to sypialnia, biuro oraz spiżarnie. To my sami musimy wiedzieć, czego nam brakuje i jakich efektów oczekujemy po przeprowadzeniu tego typu prac. Kluczowe jest też dobranie odpowiedniego wejścia. Tradycyjnymi opcjami są drabiny oraz schody jednobiegowe. Alternatywą mogą być rozbudowane zabudowy i schody kręcone.
Antresole mają niebagatelny wpływ na podniesienie walorów estetycznych aranżowanego pomieszczenia, dlatego wiele osób chętnie decyduje się na wprowadzenie tak ciekawego pomysłu w życie. Nie musi to być kosztowne przedsięwzięcie, chociaż przy bardziej rozbudowanych projektach należy przygotować sobie przynajmniej kilka tysięcy złotych wolnej gotówki. Do tego mogą dojść prace wykończeniowe, ale o wszystkim można podyskutować z architektami wnętrz.
Domy z antresolami prezentują się funkcjonalnie, estetycznie i bardzo elegancko, dlatego z pewnością zachwycimy nimi swoją rodzinę oraz szerokie grono znajomych, np. podczas organizowania towarzyskich imprez lub uroczystości rodzinnych. Na samym początku musimy jednak zadecydować, jak wielka ma być antresola oraz z jakich materiałów chce się skorzystać podczas jej montażu. To kwestie, których absolutnie nie możemy pominąć.