Kiedy do rodziny dołącza czworonożny przyjaciel, warto odpowiednio przygotować mieszkanie. Dzięki temu obniżysz ryzyko ewentualnych szkód, a piesek będzie mógł swobodnie znaczyć nowy teren, nie narażając się na niebezpieczeństwo.

Jak przygotować się na przybycie szczeniaka — 5 praktycznych wskazówek

Przygotuj wcześniej “wyprawkę” dla pieska

Jeszcze zanim szczeniak pojawi się w Twoim domu, przygotuj wszystko, czego piesek będzie potrzebował. Absolutne minimum to: wygodne legowisko, miska na karmę, smycz, zapas karmy oraz zabawki dla psów. Dzięki temu, od samego początku, piesek będzie uczył się, że te rzeczy są powiązane z konkretnymi czynnościami (zobacz ofertę ubezpieczeń).

Schowaj kable i wszystkie drobne elementy

Pamiętaj, że szczeniak to psie dziecko. Kiedy tylko Twój pupil nabierze odwagi, stanie się ruchliwy i ciekawski. Dlatego zawczasu lepiej usunąć z jego pola widzenia wszystko, co może być dla niego niebezpieczne, np. kable, które zwierzę może przegryźć albo klocki, które Twoja latorośl zostawiła na dywanie. Warto również na samo dno szafy schować buty. Zestresowany szczeniak może w nie nasikać lub wbić w nie zęby. W takich sytuacjach nie będzie już raczej czego ratować, więc lepiej w porę im zapobiec.

Kup specjalne maty higieniczne

Zanim szczeniak nauczy się załatwiać swoje potrzeby na dworze, może upłynąć sporo wody w Wiśle. Jeśli nie chcesz marnować czasu na bieganie ze ścierką lub mopem, kup specjalne maty treningowe dla szczeniaków. Dzięki nim zabezpieczysz nie tylko podłogę, ale również sofę czy fotel, na który piesek może się zsikać. Kosz takiej maty higienicznej zaczyna się od ok. 20 zł za 30 sztuk. Im pies większy, tym cena będzie niestety wyższa. Może się jednak okazać, że to niewielki wydatek, np. w porównaniu z czyszczeniem kanapy

Porozmawiaj z pozostałymi członkami rodziny

W pierwszych dniach, a nawet tygodniach po przybyciu, szczeniak będzie potrzebował sporo cierpliwości i spokoju. Jeśli masz małe dzieci, jeszcze przed przybyciem zwierzaka, koniecznie z nimi porozmawiaj. Wytłumacz, im, że zwierzę to nie jest zabawka, ale żywa istota, która czasem może być zmęczona. Porozmawiajcie o tym, co można robić, a czego nie. Jeśli masz taką możliwość, przez jakiś czas zrezygnuj ze spotkań rodzinnych w większym gronie. Poczekaj aż pies poczuje się u Was pewnie.

Jak przygotować dom na szczeniaka — podsumowanie

Opieka nad szczeniakiem polega również na jego wychowaniu. Początki nie zawsze są łatwe, dlatego warto pomyśleć o rozszerzeniu ubezpieczenie mieszkania o Pet Assistance, dodatkowej ochrony dla właścicieli czworonogów. Taka polisa może okazać się nieocenionym wsparciem, kiedy będziesz musiał zorganizować pomoc dla swojego czworonożnego przyjaciela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj