Budując czy remontując dom często zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze okien. Z jednej strony cena, z drugiej energooszczędność, dźwiękoszczelność i inne potrzeby, które okno powinno spełniać. Podpowiadamy, gdzie szukać informacji, dotyczących podstawowych parametrów okien.
Polityka unijna, najnowsze prawodawstwo oraz ogólny trend do wprowadzania ekologicznego trybu życia określiły kierunki i standardy cieplne okien do roku 2020 włącznie. Od 2017 w polskich domach nie będzie można wbudowywać okien zimniejszych nie te o współczynniku Uw równym 1, W, a od 2021 o współczynniku nie gorszym niż 0,9 W. Izolacyjność taką osiągną tylko okna z szybami dwukomorowymi i w grubszych ramach.
Spis treści
Nowe standardy cieplne
Planując remont, budowę domu czy inną, tego typu budowlaną inwestycję, związaną z wymianą okien, warto rozważyć montaż niewiele droższych pakietów trzyszybowych, które w znacznym stopniu zbliżą standardy inwestycji do tych przewidzianych na rok 2020. Zresztą, docelowo standardem ma być ciepły montaż okien oraz elementy zacieniające okno w okresie letnim. Nie są to nowości, bo rolety zewnętrzne zacieniające okno zdobywają coraz większą popularność na polskim rynku, zwłaszcza, że nie tylko chronią latem przed zbytnim nagrzewaniem pomieszczeń, ale też zima przed utratą ciepła, równie montaż warstwowy staje popularny, a inwestorzy doceniają jego rolę w kontroli strat ciepła przez ościeża oraz rozwojem pleśni.
Jak wybierać okna do własnego domu?
Jak wybierać okno? Na pewno nie przez porównanie profili, komór, szyb czy jaki gaz jest między szybami. Najważniejsza dla okna jest specyfikacja, którą znajdziesz w Karcie właściwości użytkowych. Porównując dane tam zawarte, otrzymujesz jasną informację na tematy, które cię interesują, kierując się wyborem najlepszych parametrów dotyczących twoich potrzeb. Czasem będą do współczynniki dotyczące odporności na wiatr, dla innych dźwiękochłonność, dla innych wodoszczelność.
Karta właściwości użytkowych okna
Karta właściwości użytkowych to dokument, którym musi się legitymować każde legalnie wprowadzone do obrotu okno. Dotyczy to okien sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej oraz w Polsce. Karta potwierdza, że producent złożył deklarację parametrów i właściwości użytkowych osiąganych przez okno. Profil okna, okucia czy szyby zastosowane, aby te parametry uzyskać, są zdecydowanie mniej istotne podczas porównania. Dla inwestora liczy się efekt końcowy produkcji, czyli okno o określonych właściwościach.
Karta informuje nas o parametrach, ostatecznych wynikach. Dzięki niej znamy wszelkie informacje o oknie, które kupujemy, a także dane instytucji i organizacji badawczych czy kontrolnych, na podstawie opinii których producent złożył swoją deklarację. Aby złożyć reklamację lub wymienić okno, ewentualnie jakiś jego element, to w Karcie znajdzie się numer umowy i zlecenia na wyprodukowanie tego okna, a także jego wymiary, seria oraz data produkcji. W Karcie znajduje się dziewięć wartości najważniejszych właściwości użytkowych konkretnego okna. Znajduje się tam też znak CE, który oznacza, że producent okna złożył Deklarację zgodne z Normą Europejską. W Karcie znajduje się również adres producenta okna.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała fabryka okien FUTUR Sp. z o. o. ze Szczecina. |