prądnica

Prąd elektryczny stanowi obecnie źródło zasilania większość urządzeń domowych. Jego dostępność jest więc podstawowym wymogiem, warunkującym możliwość korzystania z wielu cywilizacyjnych udogodnień. Jego brak może skutkować natomiast licznymi niekorzystnymi następstwami. Zapobiec takiej sytuacji mogą agregaty prądotwórcze. Urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie we wszystkich miejscach, do których z różnych względów nie można doprowadzić sieci energetycznej. Nie jest to jednak jedyny obszar ich użycia.

Agregat prądotwórczy – czym jest to urządzenie?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które wytwarza prąd elektryczny, przy wykorzystaniu silnika spalinowego. Nie jest przy tym wymagane jego podłączenie do sieci energetycznej, dzięki czemu można stosować je praktycznie w każdym miejscu, w którym istnieje konieczność zasilenia urządzeń w prąd.

Zasada działania agregatów jest niezwykle prosta. W silniku dochodzi do spalania paliwa. W wyniku tego procesu w ruch obrotowy wprawiana jest prądnica. Ruch obrotowy przekształcany jest w energię elektryczną, w sposób podobny do tego, jaki ma miejsce – na znacznie większą skalę – w tradycyjnych turbinach elektrowni cieplnych. Niewielka ilość spalin odprowadzana jest na zewnątrz.

Agregaty prądotwórcze – podstawowe typy

Na rynku spotyka się kilka możliwych paliw, stosowanych w generatorach tego typu. W niewielkich, przenośnych agregatach najczęściej jest to olej napędowy lub benzyna, lecz spotykane są również modele, które wymagają zastosowania nafty lub gazu ziemnego. W ostatnich latach coraz popularniejsze są modele, wykorzystujące rozmaite rodzaje biopaliw.

Inną klasyfikacją generatorów jest podział ze względu na możliwość ich przemieszczania. Do najprostszych zastosowań używa się zwykle generatorów mobilnych. Większość modeli posiada kółka, znacznie ułatwiające transport. Alternatywne rozwiązanie – agregaty nieprzenośne – stosowane jest najczęściej jako awaryjne źródło zasilania dużych obiektów, takich jak szpitale lub zakłady produkcyjne, w których opłacalność produkcji zależy od zachowania ciągłości dostaw prądu, a ewentualne braki napięcia mogą skutkować wysokimi stratami (ma to miejsce na przykład w przetwórstwie żywności czy chłodnictwie).

Agregaty – gdzie znajdują zastosowanie?

Oprócz wymienionego wyżej przykładu użycia dużych generatorów prądu warto wspomnieć o kilku innych, typowych zastosowaniach tych urządzeń. Bardzo często agregaty stanowią podstawowe źródło prądu na placach budowy. Ich zastosowanie ma na celu zasilenie elektronarzędzi przed przyłączeniem terenu do sieci energetycznej. Innym miejscem, w którym urządzenia te znajdą zastosowanie, są na przykład tereny prac, prowadzonych na obszarach oddalonym od zwykłej zabudowy – w lasach lub wśród pól, podczas budowy dróg czy towarzyszących im obiektów.

Równie często agregaty są używane przez osoby prywatne do zasilania domków letniskowych. Umożliwia to korzystanie z wszelkich udogodnień cywilizacyjnych nawet w miejscach całkowicie odciętych od sieci. Niektórzy zaopatrują się również w podobny sprzęt, traktując je jako alternatywne źródło zasilania podczas prac w ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj