W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się krzewy owocowe, pośród nich szczególną uwagę warto zwrócić na świdośliwy. Owoce, jakie na nich rosną swoim wyglądem oraz rozmiarem mogą przypominać popularną borówkę amerykańską. Zawierają jednak znacznie więcej minerałów oraz składników odżywczych co sprawia, że są o wiele bardziej zdrowe. Dla wszystkich miłośników ogrodnictwa bardzo ważną informacją będzie to, że roślina ta jest łatwa w uprawie, dlatego polecana jest osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z uprawą krzewów owocowych. Świdośliwa będzie rozwijać się prawidłowo nawet w glebie o średniej jakości, najważniejsze jest zapewnienie jej słonecznego stanowiska. Poniższy artykuł przedstawia przydatne informacje, które będą pomocne podczas uprawy świdośliwy. Z pewnością warto wzbogacić swój ogród o sadzonki krzewów owocowych.

Świdośliwy – uprawa i charakterystyczne cechy

Świdośliwa to krzew owocowy, który dorastać może nawet do wysokości czterech metrów. Z czasem świdośliwa posiada tendencję do rozkrzewiania się na boki, w rezultacie przybiera imponujące rozmiary. Koniec czerwca to czas, w którym na gałęziach rośliny dojrzewają niewielkie owoce posiadające fioletowy kolor. Owoce świdośliwy rosną w sposób podobny do winogron, posiadają także charakterystyczny okrągły kształt. Świdośliwy oprócz atrakcyjnego wyglądu zapewniają swoim właścicielom słodkie i zdrowe owoce, które można jeść z powodzeniem na surowo bądź wykorzystać w przetwórstwie. Świdośliwa wspaniale nadaje się na tworzenie konfitur oraz soków, które smakować będą w szczególny sposób w jesienno-zimowym okresie. Ogrodnicy, którzy zdecydują się na zakup sadzonek świdośliwy, powinni spodziewać się pierwszych plonów już w trzecim roku od momentu zasadzenia świdośliwy w twoim ogrodzie. Odporność na choroby oraz szkodniki krzewu owocowego powoduje, że świdośliwa staje się roślinom łatwą w uprawie. Świdośliwa dostosowana jest do klimatu umiarkowanego, dlatego występujące w Polsce mrozy nie stanowią dla niej żadnego problemu.

W jakim momencie należy dokonać cięcia świdośliwy?

Dynamiczny rozwój, jaki charakteryzuje świdośliwę, powoduje, że krzew owocowy wymaga okresowego cięcia. Cięcie świdośliwy nie jest skomplikowanym procesem, wymaga jednak uwagi. Należy pamiętać, że świdośliwy owocują jedynie na pędach ubiegłorocznych bądź starszych, dlatego niewłaściwe cięcie krzewu owocowego mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której ścięte zostałyby pędy mogące owocować. Wszystkim ogrodnikom polecane jest jednak dokonywanie cięcia świdośliwy, aby zapewnić roślinie odpowiednią formę i sprawić, że będzie prezentowała się pięknie. Świdośliwy najczęściej cięte są wczesną wiosną. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji, warto jednak upewnić się, że minęło ryzyko wystąpienia dużych mrozów. Cięcie świdośliwy po posadzeniu krzewu owocowego przyczynia się także do pobudzenia wzrostu rośliny oraz umocnienia się tak zwanych pędów szkieletowych. Przedstawiona powyżej charakterystyka świdośliwy pokazuje, że ten krzew owocowy charakteryzuje się wieloma zaletami, jakie docenią wszyscy miłośnicy ogrodnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj