Balkon francuski, na pewno wielokrotnie zetknęliście się z taką formą architektoniczną nie znając jej nazwy. Często spotykamy domy lub bloki, w których są zamontowane drzwi balkonowe, ale o samym balkonie już zapomniano i wstawiono tylko barierkę żeby nikt nie wypadł. Tak, to było celowe działanie, takie drzwi balkonowe bez balkonu to balkon francuski lub portfenter (z francuskiego porte – drzwi, fenete – okno). Balkony francuskie pojawiły się w architekturze pałacowej w okresie XVII – XIX wieku i miały na celu doświetlenie, ciężkich, pałacowych pomieszczeń.
Spis treści
Jak wygląda balkon francuski
Balkon francuski to bardzo wysokie przeszklenie zapewniające dużo światła naturalnego wewnątrz pomieszczenia a jednocześnie brakuje mu płyty balkonowej na zewnątrz, co uniemożliwia postawienie np. krzesełek i stolika. Na zewnątrz znajduje się tylko niewielki, przy progowy parapet.
Najczęściej portfenetry montuje się około 15 cm nad podłogą i sięgają aż do sufitu. Mogą one występować w różnych wariantach, otwierane, częściowo otwierane, uchylne lub nieotwierane. Zawsze puszą być one zabezpieczone balustradą lub w przypadku okien, których dolna część lub całość się nie otwiera muszą być wykonane z szyby klejonej P3.
Wady i zalety balkonu francuskiego
Pomimo niewątpliwej wady, jakim jest brak balkonu rozwiązanie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co takiego sprawia, że balkon francuski przeżywa swój renesans? W przypadku bloków wielorodzinnych niestety ich budową rządzi pieniądz. Balkon francuski to mniejsze koszty budowy, mniej problemów z ociepleniem budynku, mniej zmartwień przy budowie kilku bloków obok siebie (nie trzeba się martwić o odległość między balkonami). Jednak coraz częściej balkony francuskie spotykamy w domach jednorodzinnych. Tutaj też pojawia się kwestia kosztów, balkon francuski to brak podestu lub płyty balkonowej, brak problemów przy dociepleniu budynku. Takie balkony pojawiają się w budynkach energooszczędnych o zwartej budowie, brak wystającej płyty balkonowej obniża ryzyko powstawania mostów termicznych.
W domach jednorodzinnych decyzja o balkonie francuskim zapada przeważnie wtedy, gdy mamy już w projekcie taras i nie chcemy, aby wystający balkon załamywał nam linię budynku a jednocześni e chcemy doświetlić wnętrze. Balkon francuski doskonale wkomponowuje się w rytm ściany i sprawia, że budynek wygląda na uporządkowany. Podnoszą one też wizualnie budynek i sprawiają, że wygląda na smuklejszy.
Jak powinien wyglądać balkon francuski
Wykończenie balkonu francuskiego musi być spójne z resztą domu. Stolarki okna lub drzwi balkonowy zastosowanych w balkonie nie może różnić się od pozostałej stolarki. Materiał i kolor balustrady musi powtarzać te zastosowane innych miejscach np. na balustradzie tarasu, powinien też nawiązywać do pokrycia dachu lub orynnowania. Balustrada balkonu francuskiego w przeciwieństwie do zwykłej balustrady jest bardzo ściśle powiązana z oknem. Zależnie od charakteru naszego budynku balustrada może być wykonana z kutego żelaza, może też mieć prosty modernistyczny kształt i być wykonana z chromowanych elementów stali nierdzewnej. Coraz częściej spotykane są jednak balustrady z matowego szkła, dają on odrobinę prywatności w dolnej części balkony francuskiego a jednocześnie nie zabierają zbyt wiele światła. Pamiętajmy tylko, że taka balustrada musi być wykonana ze szkła bezpiecznego o grubości 8 mm. Szkło bezpieczne to takie, które pomimo stłuczenia nie rozsypie się na drobne kawałki. Wiedząc, że ograniczyliśmy koszty związane z balkonem zaszalejmy i wybierzmy balustradę, która pozwoli nam cieszyć się z naszego balkonu francuskiego.
Wiemy już, że takiego balkonu nie zaaranżujemy stolikiem i krzesełkami, ale czy to oznacza, że ma być to nudny kawałek barierki. Zdecydowanie nie i jeżeli tylko balkon francuski nie służy nam do wietrzenia pościeli możemy go w fajny, choć ograniczony sposób zaaranżować.
Aranżacja balkonów francuskich
Przede wszystkim kwiaty, dobór odpowiednich roślin będzie zależał od umiejscowienia naszego balkonu. Jeżeli nasz balkon francuski położony jest na południowej stronie należy posadzić roślin odporne na słońce. Natomiast balkony umiejscowione na stronie północnej obsadzamy cieniolubne rośliny. Bardziej uniwersalne rośliny możemy posadzić na balkonach umiejscowionych na wschodniej lub zachodniej stronie budynku Drugim kryterium będzie jego wielkość. Barierki mogą przylegać do okna lub być odsunięte tworząc niewielki parapet. Jeżeli mamy balkon francuski z niewielkim parapetem możemy wstawić tam duże donice z krzewami a nawet niewielkimi drzewkami. Jeżeli jednak do dyspozycji jest tylko barierka to zawieszamy na niej doniczki i sadzimy kwiaty oraz rośliny pnące i kaskadowe. Uzyskamy dzięki temu wspaniały efekt spływających po barierce roślin.
Mile widziane są też wszelkiego rodzaju światełka, czy to lampki solarne powtykane w doniczki czy też girlanda świecących kulek cotton balls, na pewno doda waszemu balkonowi romantycznego nastroju w ciepły letni wieczór.
Balkon francuski może być piękny, a wyżej wymienione zalety pokazują, że odpowiednio zaaranżowany może dodać blasku naszemu mieszkaniu. To jak go wykorzystamy zależy tylko od waszego gustu i potrzeb.