balkon

Żyjemy w głośnych, zanieczyszczonych miastach. Pragniemy wypoczynku wśród roślin i kwiatów. Nasz balkon, może stać się odskocznią od szarej codzienności i miejskiego życia.

Bogactwo kwiatów i roślin na Twoim balkonie

Żyjemy w czasach, gdy jesteśmy w ciągłym pędzie, ciągle pracujemy, jesteśmy zabiegani, nie mamy czasu na wyjazdy za miasto i spacery po lesie. Każdego dnia jesteśmy zmęczeni staniem w korkach, słuchaniem gwaru ulic i wszechobecnym zgiełkiem. Wracając do domu marzymy o chwili odpoczynku, chcemy nabrać sił, przed kolejnym ciężkim dniem. Warto zagospodarować nasz balkon, postawić donice z pięknymi kwiatami i roślinami, stworzyć sobie zielony zakątek. Miejsce, w którym rano z przyjemnością będziemy budzić się do życia, przy filiżance kawy, a wieczorem wyciszać się podczas czytania książek.

Dla osób zapracowanych, odpowiednie kwiaty na balkon, to takie, które nie wymagają poświęcania dużej ilości czasu na pielęgnację.

Balkon, Twoja odskocznia od zgiełku, hałasu, pędu miejskiego życia 2 1

Żeniszek meksykański, to znakomity wybór dla tych, którzy oczekują długiego okresu kwitnienia, a także odporności na choroby. Nasza pielęgnacja będzie polegać na podlewaniu i ewentualnym przycinaniu pędów, które sprawi, że roślina będzie kwitła troszkę dłużej, niż gdybyśmy ten zabieg pominęli. Nasze kwiaty spokojnie możemy zawiesić na balkonowej poręczy, gdyż ich wysokość nie przekracza zwykle trzydziestu centymetrów, a najlepiej rozwijają się, gdy dobrze je doświetlamy.

Kolejne kwiaty balkonowe, które nie wymagają od nas dużego nakładu pracy, a dobrze wyglądają zarówno w wiszących donicach, jak i tych stojących na posadzce, to pelargonie rabatowe.
Kwiaty te posiadają duże, piękne, ciemnozielone liście, które pięknie kontrastują z kolorowymi, kwitnącymi kwiatami, które także mają całkiem spore wymiary. Pelargonie występują w kilku odmianach, jednak dla osób zabieganych, które nie mają czasu na dbanie o kwiaty, poleca się odmianę rabatową, która wymaga od nas jedynie regularnego podlewania i nawożenia. Kwiaty te najlepiej rozwijają się w półcieniu, nie są także zbyt odporne na przymrozki, dlatego zaleca się je wsadzać wtedy, gdy temperatura nie spada w okolice zera. Wsadzając pelargonie mamy duże szanse, na to, że za naszym oknem długo będzie pięknie i kolorowo.

Balkon, Twoja odskocznia od zgiełku, hałasu, pędu miejskiego życia 3 1

Kwiaty na balkon, które z pewnością sprawią, że nasz balkon będzie wyglądał zupełnie inaczej niż te, które mają nasi sąsiedzi, to werbeny dwukolorowe. Cechą charakterystyczną tej odmiany są dwukolorowe liście. Kwiat ten lubi słońce, lecz dobrze znosi także zacienienie. Wsadzenie go do gleby bogatej w składniki odżywcze, to prosty sposób, aby nasze werbeny kwitły długo i dobrze rosły, jednak są to kwiaty bardzo odporne, tolerancyjne na warunki środowiska zewnętrznego i wystarczy im samo nawadnianie i nawożenie. Największym problemem, jaki możemy mieć posiadając werbeny, to choroba zwana „mączniakiem”. Na liściach pojawia się nalot, który przypomina nam mąkę. Choroba ta, jest niestety trudna do zwalczenia.

Kolejne kwiaty balkonowe, które idealnie nadają się dla osób zapracowanych, to dobrze wszystkim znane fiołki ogrodowe, czyli popularne bratki. Uważane są za najmniej wymagające kwiaty, gdyż nie mają praktycznie żadnych wymogów dotyczących gleby, nie potrzeba ich nawozić, dobrze znoszą słońce jak i cień, jedyne co musimy robić, by nam zakwitły, to je podlewać. Bratki są bardzo popularne, lecz cały czas zachwycają nas dwukolorowymi płatkami i szeroką gamą kolorystyczną. Występują w kilku odmianach, które różnią się między sobą kształtem i wielkością płatków.

Wszystkie te kwiaty występują w wielu odmianach kolorystycznych. Wsadzając je, warto do jednej donicy włożyć różne odcienie, a tym samym stworzyć ciekawe kompozycje.

Balkon, to nie tylko miejsce na uprawę kwiatów, lecz także różnego rodzaju traw.

Kolejnymi roślinami, które nie wymagają od nas nakładu pracy i pielęgnacji, są różnego rodzaju trawy ozdobne. Występują w wielu odmianach, mogą zwisać z wysokich donic, a także piąć się ku górze.
Trawy są bardzo odporne na warunki środowiska zewnętrznego. Podczas upałów, dobrze nawodnione, przetrwają je bez problemu, a mróz także jest im nie straszny. Nie ulegną zniszczeniu nawet podczas silnych wiatrów.
Tak duży zakres tolerancji zarówno pod względem temperatur, jak i innych czynników środowiska sprawia, że są to rośliny całoroczne.
Kolejną zaletą traw ozdobnych jest to, że występują one w wielu kolorach. Z traw, jak i z kwiatów, także możemy stworzyć kolorowe kompozycje. Kolejnym faktem, który powinniśmy wiedzieć decydując się na wsadzenie jest to, do jakiej wielkości jest w stanie urosnąć. Jedne odmiany sięgają wielkości kilkunastu centymetrów, inne z kolei sięgają nawet powyżej metra.

Balkon, Twoja odskocznia od zgiełku, hałasu, pędu miejskiego życia 4 1

Niezależnie od tego jakie wybierzemy rośliny, warto pamiętać o tym, by wsadzić je w piękne, stylowe donice, najlepiej takie, których kolor kontrastuje z zielenią liści i odcieniami kwiatowych płatków. Wszystkie kwiaty dobrze prezentują się w słomianych koszach, natomiast trawy, najlepiej wyglądają w masywnych, prostych betonowych donicach.

Posiadając piękny balkon, pełen roślin i kwiatów będziesz mógł relaksować się we własnym mieszkaniu, a jednocześnie cały czas będziesz mieć kontakt z naturą, zielenią, która ma niedoceniony wpływ na ludzki organizm. Podczas przebywania wśród roślin, blisko natury, nasz organizm wycisza się, obniża się ciśnienie, wydzielają się hormony, które odpowiadają za nasze dobre samopoczucie. Wypoczywaj na słomianym leżaku, czytaj książki, pij dobrą kawę i zachwycaj się otaczającym Cię światem.

Balkon, Twoja odskocznia od zgiełku, hałasu, pędu miejskiego życia WLbGVfkzX8AAAAASUVORK5CYII= Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych: ( http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe ). W ofercie znaleźć można min. donice z technorattanu, plastiku i ceramiki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj