Budowa domu to często nowy etap życia. Warto zatem rozpocząć go od postawienia trwałych i solidnych fundamentów, które uniosą wszelkie wzloty i upadki przyszłości. Od czego zatem zacząć taką budowę? I jaki zakres robót ziemnych jest niezbędny do postawienia fundamentów Twojej nowej przyszłości? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Wybór wykonawcy robót ziemnych jako kluczowy element solidności fundamentów

Wybór wykonawcy od robót ziemnych jest najważniejszym elementem budowy domu. To właśnie on zajmie się tworzeniem podstawy Twojej mieszkaniowej przyszłości, dlatego przy wyborze nie warto iść na żadne ustępstwa. Solidność wykonania tej części prac wpłynie na trwałość domu, w którym zamieszkasz.

Przy wyborze specjalisty od robót ziemnych warto zatem kierować się poleceniami i opiniami innych osób. Zdobycie informacji zwrotnych od tych, którzy już korzystali z usług danego wykonawcy, może dostarczyć cennych wskazówek, dotyczących jego kompetencji i rzetelności.

Warto również zwrócić uwagę na doświadczenie potencjalnego wykonawcy. Firma lub specjalista, który może pochwalić się udokumentowanymi sukcesami w zakresie robót ziemnych, może być bardziej wiarygodny i godny zaufania. Przeszłość wykonawcy może świadczyć o jego umiejętnościach oraz zdolności do skutecznego radzenia sobie z różnymi wyzwaniami związanymi z pracami ziemnymi. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na sprzęt i maszyny używane do prac ziemnych. Nowoczesne i solidne maszyny świadczą o tym, że dany wykonawca stawia na wysoką jakość.

Zakres robót ziemnych niezbędnych do budowy fundamentów domu

Nie ma jednego rodzaju wykopu pod fundamenty, który sprawdzi się idealnie przy każdej budowie. Ich różnorodność dopasowana jest do wymiaru obiektu, który ma stanąć. Z tego powodu wyróżnia się wykopy:

  • szerokoprzestrzenne o szerokości dna przekraczającej 1,5 m;
  • wąskoprzestrzenne o szerokości dna nieprzekraczającej 1,5 m;
  • a także jamiste, czyli nieduże wykopy o szerokości nieprzekraczającej 1,5 m.

Oprócz szerokości dna wykopu pod fundamenty ważna jest również ich głębokość. W przypadku budowy domu na gruntach sypkich i nieprzepuszczających wody głębokość ta wynosi najczęściej 0,5 m. Z kolei dla gruntów gliniastych i ilastych to głębokość 0,8-1,4 m. Wymiary te muszą oczywiście odpowiadać założeniom projektu.

Wykopy pod fundamenty rozpoczynają się od prac przygotowawczych, tj. wytyczenia terenu przez geodetę. Po tym przystępuje się do wycinki drzew i krzewów, dalej do niwelacji terenu, a następnie wykopu. Do tego zadania konieczne (i najwygodniejsze) jest wynajęcie odpowiedniej maszyny — z reguły koparki gąsienicowej.

Prace związane z wykopami pod fundamenty muszą przy tym przebiegać prawidłowo i bez problemów. Ewentualne niedopatrzenia mogą negatywnie wpłynąć na efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj