Jesteś miłośnikiem dobrej książki? A może lubisz być na bieżąco z codzienną prasą? Spokojnie, to, co lubisz czytać najbardziej nie ma tutaj największego znaczenia. Dzisiaj skupimy się na tym, aby niezależnie od tego, jaka lektura pochłania Cię najczęściej, czas spędzony nad nią był dla Ciebie przyjemnością, a nie męczarnią. Jak zaaranżować odpowiednie miejsce do czytania w Twoim domu? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, o których zaraz opowiemy Ci więcej.

Gdzie najlepiej urządzić miejsce do czytania?

Czytanie wymaga skupienia i spokoju. Nie tylko od Ciebie, ale także od pozostałych domowników. Czytanie w głośnym pomieszczeniu bywa niełatwym zadaniem, a do tego z pewnością nie sprawia tyle radości, co książka czytana w błogiej ciszy.

Zadbaj o to, by Twój kącik czytelnika znajdował się z dala od centrum domu, w którym ciągle się coś dzieje. Sypialnia, gabinet… te miejsca zapewnią Ci odrobinę spokoju. Jeśli zdecydujesz się na wygospodarowanie takiego miejsca w salonie, pamiętaj aby był to jak najcichszy kącik. Róg pokoju, w którym nikt nie będzie Cię rozpraszał. Nie wybieraj miejsc blisko ciągów komunikacyjnych. Wtedy każda osoba przechodząca przez pomieszczenie będzie odrywała Cię od książki.

Na czym siedzieć? Fotel czy kanapa?

Podczas czytania ma Ci być wygodnie! Nie wolno Ci o tym zapominać. To ważne szczególnie dla Twojego kręgosłupa, który po kilku godzinach lektury, z pewnością będzie Ci wdzięczny za wygodny fotel czy kanapę. Ułóż wokół siebie poduszki, pomyśl o zagłówku i podnóżku, zrób wszystko, by Twój komfort osiągnął maksymalny poziom:)

Atmosfera i relaks

To także ważny aspekt. Nie zapominaj o tym, że czytanie ma być przyjemnością. Zapal świecę, miej pod ręką swój ulubiony koc, miękkie poduszki. Nie zapominaj o ulubionym kubku wypełnionym aromatyczną kawą lub gorącą herbatą. Relaksuje Cię muzyka? Włącz nastrojową płytę, niech delikatne nuty sączą się w tle. Pamiętaj tylko, by nie były to utwory, które będą Cię rozpraszać.

Światło do czytania – jakie?

Czyli dzisiejszy gwóźdź programu. Nie uda Ci się czytać bez odpowiedniego oświetlenia. To już nie kwestia wygodny, a Twojego zdrowia. Przy nieodpowiednim oświetleniu oczy bardzo szybko się męczą, a częste czytanie przy nieodpowiednim oświetleniu może przyczynić się do wad wzroku.

Najlepsze światło to te dzienne, dlatego kącik do czytania najlepiej jest zaaranżować jak najbliżej okna, tak by dostęp do dziennego światła nie był niczym ograniczony. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na lekturę za dnia. Zazwyczaj wolną chwilę znajdujemy wieczorem, kiedy wykonamy już wszystkie obowiązki. Wtedy nieocenione jest odpowiednio dobrane, sztuczne światło.

Przede wszystkim moc. Ważne by nie było ono za ciemne, ale też nie za jasne. Tak by nie oślepiało, kiedy odbije się od jasnych kartek. Odpowiednia do czytania moc, to przedział od 40 do 60W.

Ważny jest również kolor światła. Powinien być on jak najbardziej zbliżony do światła naturalnego, czyli neutralny, a nawet nieco chłodny. Przy takim świetle dużo łatwiej jest się skupić i skoncentrować na jednej rzeczy przez dłuższy czas.

Jaką lampę wybrać do czytania?

Książka powinna zostać oświetlona punktowym światłem, które dobrze oświetli całą powierzchnię kartki. Światło powinno być miękkie i nie powodować efektu oślepienia. Do tego zadania doskonale pasują kinkiety ścienne ze źródłem światła skierowanym ku dołowi, najlepiej sprawdzają się te z regulowanymi kloszami, które można skierować dokładnie na czytaną lekturę. Wybierając takie rozwiązanie należy pamiętać jednak o tym, że jest ono na stałe. Trudno jest przenosić kinkiet za każdym razem, gdy przesuniemy fotel.

Jeśli szukasz bardziej mobilnego rozwiązania, lepsza będzie lampa podłogowa do czytania, która równie dobrze oświetli książkę. Tutaj również postaw na modele, których źródło światła skierowane jest ku dołowi.

Jeśli obok fotela lub kanapy stoi stolik kawowy na kubek lub inne drobiazgi, możesz wykorzystać go również do oświetlenia. Postaw na nim elegancką lampę stołową, którą oświetlisz czytaną książkę. To będzie bardzo eleganckie i równie funkcjonalne rozwiązanie.

Pamiętaj również o odpowiednim ustawieniu lampy. Powinna znajdować się ona z boku, nieco za Tobą, tak by Twoje ciało nie tworzyło cieni na oświetlanych stronach. Pilnuj tego, by cała powierzchnia kartek była równomiernie oświetlona.

Ostatnia rzecz, o której należy pamiętać, to oświetlenie centralne. Pamiętaj, że pomimo punktowego oświetlenia kącika do czytania, w całym pomieszczeniu powinno być jasno. W takim pomieszczeniu oczy nie muszą skupiać się tylko na jednej wiązce światła, dzięki czemu nie męczą się tak szybko.

Pamiętając o tych kilku zasadach każda chwila z książką, z pewnością będzie czystą przyjemnością. Pozostaje nam życzyć miłej lektury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj