Ekologiczna pompa ciepła aroTHERM plus
Ekologiczna pompa ciepła aroTHERM plus

Pompy ciepła to oszczędne i przyjazne środowisku urządzenia. Różnią się między sobą źródłem energii cieplnej (np. powietrze lub grunt), ale także czynnikiem roboczym krążącym w obiegu. Razem z marką Vaillant wyjaśniamy, dlaczego warto się zdecydować na pompę ciepła aroTHERM plus z naturalnym czynnikiem chłodniczym R290 i tym samym zmniejszyć swój ślad węglowy.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego propan to jeden z najbardziej wydajnych czynników chłodniczych w pompach ciepła,
  • na czym polega ekologiczność czynnika R290,
  • czemu pompy ciepła z propanem są bezpieczne.

Aby realizowanie ogrzewania i chłodzenia było możliwe, w każdej sprężarkowej pompie ciepła krąży specjalny czynnik roboczy zwany czynnikiem chłodniczym. To właśnie dzięki niemu jest możliwy transport energii cieplnej. Czynnik wrze przy niskim ciśnieniu i pobiera ciepło z ośrodka o niskiej temperaturze. Po zakończeniu tego procesu zostaje sprężony, aby oddać to ciepło i skroplić się w wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Ten cykl jest realizowany w obiegu zamkniętym, hermetycznie odizolowanym od środowiska zewnętrznego.

Najczęściej spotykane czynniki chłodnicze to gazy fluorowane, takie jak np. R410A. Ich stosowanie jest jednak obwarowywane coraz większymi restrykcjami prawnymi, ponieważ w razie uwolnienia do atmosfery w znacznym stopniu przyczyniają się one do powstawania efektu cieplarnianego. Odpowiedzią na ten problem są ekologiczne pompy ciepła wykorzystujące naturalne czynniki chłodnicze takie jak propan.

Propan – wydajny czynnik chłodniczy w pompach ciepła

Propan ma szerokie zastosowanie w przemyśle oraz gospodarstwach domowych. W formie oczyszczonej, bezbarwnej i bezwonnej występuje pod nazwą R290 jako czynnik chłodniczy. Istotną zaletą czynnika R290 jest jego wysoka efektywność w porównaniu do tradycyjnych czynników chłodniczych. Pozwala to na znaczną redukcję ilości czynnika krążącego w układzie. Ponadto propan ma doskonałe właściwości termodynamiczne, pozwalające na wydajną pracę pompy ciepła przy bardzo niskich temperaturach powietrza atmosferycznego (nawet -25oC).

Ekologiczny czynnik chłodniczy R290 w pompach ciepła

Ze względu na swoje właściwości propan w bardzo niskim stopniu może się przyczyniać do powstawania efektu cieplarnianego, w odróżnieniu do tradycyjnych czynników chłodniczych. Gazy cieplarniane absorbują promieniowanie słoneczne bezpośrednie oraz odbite od Ziemi. Utrudniają w ten sposób emisję promieniowania podczerwonego naszej planety, przyczyniając się do zwiększenia temperatury na jej powierzchni.

Wpływ poszczególnych substancji na efekt cieplarniany określa wskaźnik GWP (global warming potential). Porównuje on ilość ciepła akumulowanego przez określoną masę gazu do ilości ciepła zatrzymanego przez taką samą masę dwutlenku węgla – jednego z głównych gazów cieplarnianych. Popularny czynnik chłodniczy R410A ma współczynnik GWP równy 2088. Oznacza to, że 1 kg czynnika R410A uwolnionego do atmosfery oddziałuje na ocieplenie klimatu tak jak 2088 kg dwutlenku węgla. Dla porównania – w przypadku czynnika chłodniczego R290 (propanu) wartość GWP wynosi zaledwie 3.

Czynnik R290 – bezpieczeństwo pomp ciepła

Wykorzystanie R290 w powietrznych pompach ciepła często pojawia się w kontekście bezpieczeństwa eksploatacji tych urządzeń. R290 to bardzo czysty propan bez dodatków zapachowych. Jest on klasyfikowany jako gaz łatwopalny. Należy jednak pamiętać, że ten czynnik cechuje się wysoką wydajnością, dzięki czemu jego ilość w obiegu pompy ciepła jest niewielka. Ponadto pompy ciepła Vaillant aroTHERM plus, które wykorzystują ten czynnik, mają konstrukcję typu monoblok. Oznacza to, że obieg czynnika chłodniczego jest całkowicie zamknięty w jednostce umieszczonej na zewnątrz budynku. Stosując więc odpowiednie zalecenia dotyczące usytuowania jednostki zewnętrznej oraz jej serwisu, minimalizujesz jakiekolwiek ryzyko związane z użyciem propanu.

Propan jest naturalnym, bezpiecznym, wydajnym oraz przyjaznym dla środowiska czynnikiem chłodniczym. Dzięki zastosowaniu R290 pompy ciepła Vaillant aroTHERM plus uzyskują klasę efektywności energetycznej A+++ w trybie ogrzewania, co sprawia, że kwalifikują się do dofinansowania z programu Czyste Powietrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here