Ciasne, ale własne – mówimy zwykle, gdy metraż naszego mieszkania pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście również małe mieszkanie można urządzić tak, by żyło nam się w nim praktycznie i wygodnie. Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu małych przestrzeni? Jak najlepiej wykorzystać wolne miejsce?

Meble wielofunkcyjne

Jednym z najlepszych rozwiązań do małych przestrzeni są takie meble, które pełnią jednocześnie wiele funkcji. Wśród tych najchętniej wybieranych znajdziemy ogromną liczbę kompletów wypoczynkowych z funkcją spania. To jednak nie jedyny sposób na zaoszczędzenie miejsca w mieszkaniu. Zwróćmy uwagę także na chowane w szafkach stoliki, pufy, z możliwością schowania w nich potrzebnych rzeczy oraz przeróżne siedziska złożone z modułów, które można wykorzystać na przykład jako stoliki kawowe.

Meble na wymiar

Wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem w przypadku małych mieszkań są meble na zamówienie. Dzięki nim doskonale wykorzystamy dostępną przestrzeń bez potrzeby wielogodzinnego, mozolnego poszukiwania mebla idealnego. Szafa do zabudowy czy inny spersonalizowany mebel pozwoli nam w łatwy sposób pomieścić nasze rzeczy, bez potrzeby dopasowywania się do odgórnie ustalonych przestrzeni na półkach.

Kierunek: w górę

Małe mieszkania zwykle dają się urządzić ze smakiem i praktycznie, jeśli dobrze przeanalizujemy dostępne w nich miejsce. W przypadku tradycyjnej aranżacji zagospodarowujemy przede wszystkim podłogę. Niestety jeśli chodzi o niewielkie powierzchnie, ten sposób nie sprawdza się najlepiej. Chcąc wykorzystać niewielką przestrzeń powinniśmy myśleć o niej na całej jej wysokości, a to oznacza, że zamiast wybrać niską szafkę, lepiej sięgnąć po wysoką, w której zmieści się więcej naszych rzeczy, pozostawiając w ten sposób więcej cennego miejsca na podłodze. Warto także pomyśleć o nietypowych rozwiązaniach, takich jak umieszczenie łóżka na pewnym poziomie, tworząc pod nim na przykład niewielką przestrzeń biurową.

Jedność w wielości

Bardzo korzystne w przypadku projektowania małych przestrzeni jest umiejętna aranżacja poszczególnych stref. Dotyczy to przede wszystkim kawalerek. Dzielenie ścianami tak niewielkiego mieszkania nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej w tym przypadku zastosować mniej oczywiste podziały, tak by zachować wrażenie jednej dużej przestrzeni. Strefy jadalni, salonu czy sypialni mogą być wyznaczone przez odpowiednio ustawione meble lub parawany czy kurtyny.

Na koniec pamiętajmy o kilku sprytnych, wizualnych zabiegach, które optycznie powiększą przestrzeń. Jednym z najpopularniejszych takich tricków jest zastosowanie luster. Odpowiednio ustawione potrafią nawet dwukrotnie powiększyć niewielki pokój. Podobny efekt uzyskać możemy, jeśli zastosujemy obraz lub fototapetę z wyraźnym wrażeniem głębi. Pamiętajmy, że jeśli nasze mieszkanie wydaje nam się za małe to niekoniecznie dowód na to, że czas zmienić je na nowe. Czasem to po prostu znak, że wymaga ono nieco więcej naszej uwagi.

Jak dobrze wykorzystać miejsce w małym mieszkaniu? 5+WwtdNpN+wAAAAASUVORK5CYII= Szaf-Mix Sp.z o.o. Lucjan i Piotr Lenart
Artykuł został przygotowany przez firmę Szaf-Mix Sp.z o.o. wykonującą meble i szafy na wymiar Warszawa z najwyższej jakości materiałów o szerokim wachlarzu kolorystycznym i nowoczesnym wzornictwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj