Osoby mieszkające w blokach nie mają możliwości wyboru, najczęściej funkcje, pralni i suszarni pełni łazienka. Kiedy jednak pojawia się szansa na urządzenie pralni, nawet mając do dyspozycji niewielkie pomieszczenie, warto z tego skorzystać. W jaki sposób urządzić pralnię, by jej wnętrze było funkcjonalne i przyjemne dla oka?
Spis treści
Po pierwsze zakup urządzeń
W pomieszczeniu, którym będzie znajdowała się pralnia, należy dobrze przemyśleć zastosowane rozwiązania przestrzenne. Na tego typu pomieszczenie gospodarcze, nadaje się nawet niewielki metraż. Współczesne rozwiązania technologiczne gwarantują oszczędność przestrzeni, a także znacznie ułatwiają dostęp do urządzeń. Idealnie, kiedy w pralni poza pralką i suszarką zmieści się także tradycyjna stojąca suszarka na pranie oraz deska do prasowania.
Po pierwsze: wentylacja
W pomieszczeniu, którym z założenia będziemy prać oraz suszyć odzież powinniśmy zadbać o wentylację. Najlepiej, więc kiedy to pomieszczenie będzie miało okno. Jeżeli nie ma takiej możliwości, a w domu nie ma mechanicznej wentylacji, warto zainstalować ją, chociaż w łazienkach i pralni. Wymiana powietrza w tego typu pomieszczeniach jest bardzo ważna, po to, by pranie schło, ale też w pomieszczeniu było sucho, nie pojawiło się zawilgocenie, a w konsekwencji grzyb.
Po drugie: planowanie przestrzeni
Nie zawsze pralka i suszarka muszą stać koło siebie. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które idealnie sprawdza się w przypadku małych pomieszczeń, czy nawet dużych, a wyposażony we wnękę, jest umieszczenie suszarki nad pralką. Takie rozwiązanie nie dość, że pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni, to jeszcze jest niezwykle praktyczne w codziennym użytkowaniu. Znacznie łatwiej przekładać pranie z pralki do suszarki, na górę, niż na boki.
Po trzecie: kompleksowe wyposażenie
Pomimo że w pralni mamy suszarkę automatyczną, nie powinno w niej zabraknąć także tej stojącej. Nie każda odzież nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej, dlatego warto mieć pod ręką także i jej klasyczną wersję. W przypadku niewielkiego pomieszczeni dobrze sprawdzają się modele typu wieża – wysokie. Bardzo ważne, żeby suszarka stojąca po złożeniu zajmowała jak najmniej miejsca. Ze względu na niedużą częstotliwość jej użycia, nie zawsze musi stać rozłożona.
Pralnio – prasowalnia
Jeżeli odpowiednio szybko wyjmiemy odzież z suszarki bębnowej i nie zdąży ona w niej ostygnąć, dużej części suszonego prania nie będziemy musieli prasować – wystarczy roztrzepanie. Dlatego bardzo praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie w pralni stojaka na odzież z wieszakami. Będziemy mogli od razu roztrzepać i umieścić tam odzież z suszarki, jak i odwiesić świeżo wyprasowane rzeczy. Niestety prasowanie koszul, jak i części innej delikatnej odzieży jest nieuniknione, dlatego warto pamiętać o wkomponowaniu w pomieszczenie deski do prasowania oraz łatwo dostępnego gniazdka.
Nawet niewielkie osobne pomieszczenie, które zaadaptujemy na pralnie, znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie. Dzięki temu przeprowadzenie prozaicznych czynności, jak pranie i prasowanie przebiegnie sprawniej, a łazienka bez pralki zyska sporo przestrzeni i stworzy znacznie więcej możliwości aranżacyjnych.