Smart home to coraz popularniejsze rozwiązanie w naszych domach i mieszkaniach. Gwarantuje nie tylko wygodę, dzięki możliwości sterowania ustawieniami wnętrza z dowolnego miejsca, ale również bezpieczeństwo. Dla kogo stworzony jest smart home? Jakie możliwości oferuje system i w jaki sposób dokonać jego instalacji? Dowiedz się jak stworzyć inteligenty dom krok po kroku.

Czym jest smart home?

System smart home, określany również jako „inteligenty dom”, to forma automatyki domowej. Oznacza możliwość zdalnego i automatycznego sterowania urządzeniami domowymi: oświetleniem, sprzętem RTV, systemem alarmowym czy ogrzewaniem. Możliwości smart home wydają się nieskończone i tylko nasza wyobraźnia i budżet może nas ograniczyć we wprowadzanych udogodnieniach. Dzięki systemowi automatyki możemy zarządzać domowymi urządzeniami z dowolnego miejsca za pomocą smartfona lub komputera. Pozwala to np. na odłączeniu żelazka po wyjściu z domu, czy ustawienia żądanej temperatury ogrzewania wracając z długiego urlopu.

Jak stworzyć system smart home?

Jeżeli planujemy instalację inteligentnego domu możemy wybrać konkretnego producenta i zlecić całość instalacji jednej firmie. Pozwoli to na sterowanie wszystkimi ustawieniami z jednego panelu i zapewnia kompatybilność systemu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć system mieszany i połączyć z sobą zdalnie różne urządzenia i kilka instalacji. To rozwiązanie będzie na pewno bardziej skomplikowane i trudniejsze w obsłudze. Podstawą w obsłudze smart home (http://www.coreblog.pl/smart-home-od-czego-zaczac-co-kupic-na-start/) jest mocna i pewna sieć wi-fi. Zanim rozpoczniesz kompletowanie poszczególnych systemów zainwestuj w solidny router, który zapewni szybkie transfery i dużą siłę sygnału.

Akcesoria smart home

Czy system smart home jest dla Ciebie? Zacznij od zakupu prostych urządzeń, dzięki którym ocenisz przydatność rozwiązania i wygodę korzystania. Najpopularniejsze urządzenia z serii smart home to:

  • automatyczne oświetlenie
  • wideofony
  • system sterowania ogrzewaniem
  • czujniki bezpieczeństwa
  • system monitoringu

Oświetlenie smart home

System automatycznego oświetlenia to jedno z najpopularniejszych rozwiązań smart home. Dzięki inteligentnym czujnikom światło zapala się w momencie wejścia do pomieszczenia i gaśnie po jego opuszczeniu. Pozwala to na oszczędność zużycia energii, szczególnie kiedy w domu są małe dzieci, które nie zawsze pamiętają o zgaszeniu światła. Automatyczne oświetlenie doskonale przydaje się przed domem lub w ogrodzie, kiedy może oświetlić nam posesję późnym wieczorem. Warto wyposażyć się w czujniki zmierzchu, które wykrywają zapadający zmrok i automatycznie uruchamiają oświetlenie, gdy nadejdzie zmierzch.

Sprawdź co dzieje się w domu pod Twoją nieobecność

Dzięki wideofonom, alarmom czy systemowi monitoringu możemy zdalnie zobaczyć co dzieje się w domu pod naszą nieobecność. Najnowsze wideofony pozwalają na otwarcie bramy i furtki, np. dla kuriera, który dostarcza przesyłkę podczas naszej nieobecności. System pozwala nam sprawdzić, kto odwiedzał dom podczas naszej nieobecności, lub połączyć się z przybyłym gościem, będąc jednocześnie daleko od domu.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Dzięki czujnikom smart home Twój dom będzie bezpieczny i chroniony, zarówno przed ewentualną kradzieżą jak i czynnikami zewnętrznymi. Czujnik dymu, czadu czy zalania pozwolą zapobiegnąć przed pożarem lub zalaniem. Nowoczesne systemy alarmowe przekazują błyskawicznie informacje o prawdopodobnym włamaniu na telefon właściciela ale także firmy ochroniarskiej lub policji. Zdalnie sterowane gniazda pozwolą na odłączenie prądu z konkretnego obiegu, np. w przypadku gdy zapomnisz wyłączyć żelazka lub piekarnika.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj