Rośliny doniczkowe są fantastycznym sposobem na stworzenie fantastycznej aranżacji zarówno w na balkonie i w ogrodzie, jak i w domu. Dodają przestrzeni przytulności, dobrego stylu i wprowadzają niepowtarzalny klimat. Jednak tworząc taką aranżację, musimy pamiętać, by do roślin dopasować odpowiednie donice! Sprawdźmy więc, jakie sprawdzą się najlepiej na balkonie, tarasie i w domu. 

Stylowe donice na rośliny — sposób na zachwycającą aranżację!

Piękna donica może być najlepszą ozdobą tarasu, czy też danego pomieszczenia. Wystarczy, że dobierzemy ją w odpowiedni sposób, by cała aranżacja zyskała na stylowości i wyglądała naprawdę fantastycznie. Obecnie na rynku znajdziemy naprawdę duży wybór donic, dlatego też powinniśmy bez trudu znaleźć idealny model.

Jak właściwie ozdobić przestrzeń donicą? Za ich pomocą możemy na przykład wypełnić pusty kąt w domu lub na tarasie. To idealny dodatek, niezależnie od stylistyki – rośliny wyglądają doskonale właściwie wszędzie! Stylowa donica będzie prezentować się fenomenalnie także jako główna dekoracja podjazdu, czy też wejścia do domu. Na balkonie sprawią zaś, że stanie się on bardziej przytulny i zyska klimat prawdziwego ogrodu.

Czym kierować się wybierając donice do uprawy roślin na balkon i do domu?

Kupując donice na rośliny, musimy zwrócić uwagę na wiele bardzo ważnych kwestii. Jest to konieczne, ponieważ pozwoli nam to dopasować produkt tak, by maksymalnie spełniał wszystkie potrzeby i wymagania – zarówno nasze, jak i środowiska, w którym będzie się znajdować.

Podstawową zasadą jest przede wszystkim to, by nasza donica była odpowiednio dopasowana do rośliny, która będzie w niej umieszczona. To właśnie głównie to będzie warunkować, jaką wielkość, czy też głębokość donicy powinniśmy wybrać. Dlatego też w pierwszej kolejności dowiedzmy się, jakie potrzeby ma pod tym względem dana roślina.

Kolejna ważna rzecz to ilość miejsca, jaką dysponujemy w danej przestrzeni. Jeśli wybieramy na przykład donice do salonu, który ma niewielki metraż, postawimy raczej na model, który zajmuje mało miejsca. Na przykład bardzo wysoką, ale przy tym wąską donicę, dzięki której w pokoju znajdzie się przestrzeń nawet na mocno rozłożystą roślinę. Na małe rośliny warto natomiast wybrać donice, które można ustawić na półce, stole, czy komodzie.

Doniczki balkonowe — z jakiego materiału?

Na rynku znajdziemy donice wykonane z różnych materiałów. Każdy z nich ma zupełnie inne właściwości i estetykę. Jest to kluczowy parametr, na który musimy zwrócić uwagę przy jej wyborze. Jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o tym, na jaki materiał powinniśmy się zdecydować, jest oczywiście to, gdzie ma się znaleźć nasz nowa donica. Zupełnie inne rzeczy będą miały bowiem znaczenie w przypadku tych stosowanych na zewnątrz, a inne, gdy mają być one w domu. A to wszystko ze względu na ich odporność na działanie czynników pogodowych.

Wybierając donice na taras, balkon i do ogrodu, musimy pamiętać o tym, by postawić na model przystosowany do warunków panujących w takiej przestrzeni. Donice powinny być przede wszystkim odporne na działanie wilgoci, wysokich i niskich temperatur oraz na mocne nasłonecznienie. Dzięki temu będą nam służyć przez długie lata i zachowają świetny stan. Do zastosowania zewnętrznego doskonale sprawdzą się:

  • donice z terakoty
  • donice z żywicy ekologicznej
  • donice z metalu
  • donice betonowe
  • donice z włókna szklanego
  • donice ceramiczne pokryte szkliwem.

W przypadku donic do domu, nie musimy brać pod uwagę czynników pogodowych, dlatego też mamy tu znacznie większą dowolność. Tutaj sprawdzą się doniczki właściwie z każdego materiału. Prócz powyższych także z rattanu, bambusowe, czy też wiklinowe.

Donice ogrodowe — rodzaje

W sklepach dostępne są różne rodzaje doniczek, jeśli chodzi o ich budowę. Każdy model sprawdzi się inaczej w konkretnych warunkach, więc warto ustalić, jakiego właściwie szukamy. Pod tym względem wyróżniamy kilka rodzajów donic. Poniżej znajdziemy najpopularniejsze rozwiązania.

Donice stojące

To podstawowy typ donic. Sprawdzą się wszędzie – zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Donice stojące występują oczywiście w wielu różnych wariantach. Największą popularnością cieszą się klasyczne modele, natomiast ciekawą opcją są również donice z podwyższeniem, czy też długie, w których można posadzić więcej roślin.

Skrzynki balkonowe

Skrzynki to najlepsze doniczki na balkon, na którym nie ma zbyt dużo miejsca. Jeśli nasz jest dość mały, koniecznie postawmy na takie rozwiązanie! Skrzynki z łatwością powiesimy na barierce, dzięki czemu cała powierzchnia balkonu będzie wciąż do naszej dyspozycji. Dodatkowo zyskamy w ten sposób skuteczną osłonę, a przy tym, nasz balkon będzie prezentował się wspaniale nawet z daleka.

Doniczki na balkon z systemem nawadniania

Takie donice to fantastyczne rozwiązanie dla każdego, kto nie ma czasu na podlewanie roślin. To również bardzo przydatny wynalazek dla zapominalskich. Doniczki z systemem nawadniania dostarczają roślinom stały dostęp do wody, a wystarczy uzupełnić je jedynie raz na jakiś czas. Ta częstotliwość może być różna w zależności od gatunku rośliny, czy też pory roku.

Plant Deco - Sklep z donicami

Plant Deco - Sklep z donicami

Plant Deco - Sklep z donicami

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj