Rozległe przestrzenie otwartych na zewnętrzny świat salonów mają niewątpliwy urok. Okna w formacie XXL nie tylko dodają lekkości i nowoczesnego wyglądu bryle całego budynku, ale też czynią wnętrza wręcz skąpanymi w naturalnym świetle, o niezwykłych widokach na otoczenie już nie wspominając. Z drugiej strony wielkoformatowe przeszklenia, a co za tym idzie także drzwi tarasowe przesuwne, wciąż budzą swoistą nieufność. Z czego to wynika?
Spis treści
Zbyt ciepło, za zimno…
Mimo daleko idących wysiłków projektantów oraz producentów stolarki okiennej nadal da się spotkać pokutujące w części społeczeństwa przeświadczenie, że duże okna mogą negatywnie wpływać na komfort termiczny mieszkańców, że w miesiącach ciepłych będą powodowały nadmierne nagrzewanie pomieszczeń przez promienie słoneczne, w chłodnych zaś od sporych połaci szkła będzie ciągnęło zimnem.
– Te opinie są pokłosiem czasów, kiedy na okno składała się szyba osadzona w pozostawiającej wiele do życzenia ramie. Produkowana obecnie stolarka okienna plasuje się pod tym względem na wręcz przeciwnym biegunie, stanowiąc znakomitą termoizolację, a do tego zatrzymując niepożądany nadmiar promieniowania słonecznego – mówi Anna Franczyk, ekspert OknoPlus.
Połączenie najwyższej jakości pakietów szybowych z doskonałymi profilami przynosi efekty w postaci współczynnika przenikania ciepła znacznie poniżej wymogów Warunków Technicznych 2021, ustalających jego maksymalną wartość na 0,9 W/m2K. Nowoczesne drzwi tarasowe przesuwne rozwiewają więc obawy wątpiących, co więcej – dzięki swoim doskonałym właściwościom termoizolacyjnym są rozwiązaniem wybitnie energooszczędnym, dzięki czemu mogą być elementem tak chętnie ostatnimi czasy wznoszonych domów niskoemisyjnych i pasywnych.
Drzwi tarasowe przesuwne są trudne w codziennym użytkowaniu…
Tu znów daje o sobie znać zadawnione przekonanie, że łatwiej jest otworzyć czy zamknąć te tradycyjne, niż drzwi podnoszono-przesuwne. Nic bardziej błędnego. Mechanizm ich otwierania pozwala na manipulację nawet największym (a przez to stosunkowo ciężkim) skrzydłem niemal bez wysiłku.
– Po przekręceniu klamki skrzydło unosi się, dając możliwość swobodnego przesunięcia go na specjalnych rolkach po umieszczonej w podłodze szynie. O tym, jak łatwo jest się nimi posługiwać świadczy fakt, że największe drzwi podnoszono-przesuwne mogą ważyć nawet 400 kilogramów, a jednak do poruszania nimi wystarczy naprawdę niewielka siła – podkreśla Anna Franczyk.
Co więcej, mogą być wyposażone w systemy wspomagające ich zatrzymanie przy otwieraniu oraz ciche i łagodne domykanie. I jeszcze jeden argument przemawiający za stosowaniem suwanek zamiast konstrukcji rozwierano – uchylnych: wyobraźmy sobie sporych rozmiarów drzwi tarasowe. Przesuwne praktycznie nie zajmują przestrzeni wewnątrz pomieszczenia, a zwykłe potrzebują sporo miejsca na otwarcie skrzydła, miejsca, które można zagospodarować w znacznie lepszy sposób montując drzwi podnoszono-przesuwne.
Bezpieczeństwo mienia i domowników
Drzwi tarasowe przesuwne są znacznie lepszą formą zabezpieczenia przed włamaniem niż tradycyjna wersja rozwierano – uchylna. Wyeliminowanie zawiasów sprawia, że niemożliwe jest ich podważenie, a solidność całej konstrukcji niweczy wszelkie próby wypchnięcia.
– Drzwi podnoszono-przesuwne są też wygodniejsze, gdy w domu mamy małe dzieci lub osoby starsze czy z problemami ruchowymi. Zrównanie progu z podłogą redukuje ryzyko potknięcia, a przy tym zdecydowanie ułatwia poruszanie się na wózku – podkreśla Anna Franczyk.
By uświadomić sobie kolejną zaletę suwanek, spróbujmy raz jeszcze uruchomić wyobraźnię: oto w ciepły letni wieczór oddajemy się relaksowi przy płynącym z zewnątrz świeżym powietrzu… i nagle dobiega nas straszliwy huk zatrzaskiwanych przez przeciąg drzwi. Podnoszono-przesuwne nie sprawiają takiego problemu.
Więcej światła i przestrzeni
Wyposażając nasz dom w drzwi tarasowe przesuwne możemy pójść krok dalej – i zamiast imponującego wielkością przeszklenia na jednej tylko ścianie otworzyć wnętrze dosłownie i w przenośni, stosując okno tarasowe z ruchomym słupkiem. W ten sposób nadamy budynkowi lekkiego, iście niepowtarzalnego charakteru, jednocześnie wręcz na wyciągnięcie dłoni zbliżając się do natury.
– Narożne okno z ruchomym słupkiem, a także tego samego rodzaju drzwi, to spełnienie najwyższych oczekiwań funkcjonalnych i estetycznych. Mimo swoich sporych wymiarów jest stabilne, całkowicie bezpieczne i łatwe w obsłudze – zaznacza Anna Franczyk.
Minimalizacja ilości materiału w ramach pozwala zaś na powiększenie szyb, co skutkuje zdecydowanie lepszą penetracją wnętrza przez naturalne światło, a w konsekwencji – redukcją zapotrzebowania na energię potrzebną do dodatkowego oświetlenia. Okno z ruchomym słupkiem stanowi więc nie tylko niepodważalnie efektowny element architektoniczny, ale równocześnie pomaga oszczędzać pieniądze oraz zmniejszyć negatywny wpływ budynku na środowisko naturalne.