Rozległe przestrzenie otwartych na zewnętrzny świat salonów mają niewątpliwy urok. Okna w formacie XXL nie tylko dodają lekkości i nowoczesnego wyglądu bryle całego budynku, ale też czynią wnętrza wręcz skąpanymi w naturalnym świetle, o niezwykłych widokach na otoczenie już nie wspominając. Z drugiej strony wielkoformatowe przeszklenia, a co za tym idzie także drzwi tarasowe przesuwne, wciąż budzą swoistą nieufność. Z czego to wynika?

Zbyt ciepło, za zimno…

Mimo daleko idących wysiłków projektantów oraz producentów stolarki okiennej nadal da się spotkać pokutujące w części społeczeństwa przeświadczenie, że duże okna mogą negatywnie wpływać na komfort termiczny mieszkańców, że w miesiącach ciepłych będą powodowały nadmierne nagrzewanie pomieszczeń przez promienie słoneczne, w chłodnych zaś od sporych połaci szkła będzie ciągnęło zimnem.

– Te opinie są pokłosiem czasów, kiedy na okno składała się szyba osadzona w pozostawiającej wiele do życzenia ramie. Produkowana obecnie stolarka okienna plasuje się pod tym względem na wręcz przeciwnym biegunie, stanowiąc znakomitą termoizolację, a do tego zatrzymując niepożądany nadmiar promieniowania słonecznego – mówi Anna Franczyk, ekspert OknoPlus.

Połączenie najwyższej jakości pakietów szybowych z doskonałymi profilami przynosi efekty w postaci współczynnika przenikania ciepła znacznie poniżej wymogów Warunków Technicznych 2021, ustalających jego maksymalną wartość na 0,9 W/m2K. Nowoczesne drzwi tarasowe przesuwne rozwiewają więc obawy wątpiących, co więcej – dzięki swoim doskonałym właściwościom termoizolacyjnym są rozwiązaniem wybitnie energooszczędnym, dzięki czemu mogą być elementem tak chętnie ostatnimi czasy wznoszonych domów niskoemisyjnych i pasywnych.

Drzwi tarasowe przesuwne

Drzwi tarasowe przesuwne są trudne w codziennym użytkowaniu…

Tu znów daje o sobie znać zadawnione przekonanie, że łatwiej jest otworzyć czy zamknąć te tradycyjne, niż drzwi podnoszono-przesuwne. Nic bardziej błędnego. Mechanizm ich otwierania pozwala na manipulację nawet największym (a przez to stosunkowo ciężkim) skrzydłem niemal bez wysiłku.

– Po przekręceniu klamki skrzydło unosi się, dając możliwość swobodnego przesunięcia go na specjalnych rolkach po umieszczonej w podłodze szynie. O tym, jak łatwo jest się nimi posługiwać świadczy fakt, że największe drzwi podnoszono-przesuwne mogą ważyć nawet 400 kilogramów, a jednak do poruszania nimi wystarczy naprawdę niewielka siła – podkreśla Anna Franczyk.

Co więcej, mogą być wyposażone w systemy wspomagające ich zatrzymanie przy otwieraniu oraz ciche i łagodne domykanie. I jeszcze jeden argument przemawiający za stosowaniem suwanek zamiast konstrukcji rozwierano – uchylnych: wyobraźmy sobie sporych rozmiarów drzwi tarasowe. Przesuwne praktycznie nie zajmują przestrzeni wewnątrz pomieszczenia, a zwykłe potrzebują sporo miejsca na otwarcie skrzydła, miejsca, które można zagospodarować w znacznie lepszy sposób montując drzwi podnoszono-przesuwne.

Drzwi podnoszono-przesuwne

Bezpieczeństwo mienia i domowników

Drzwi tarasowe przesuwne są znacznie lepszą formą zabezpieczenia przed włamaniem niż tradycyjna wersja rozwierano – uchylna. Wyeliminowanie zawiasów sprawia, że niemożliwe jest ich podważenie, a solidność całej konstrukcji niweczy wszelkie próby wypchnięcia.

– Drzwi podnoszono-przesuwne są też wygodniejsze, gdy w domu mamy małe dzieci lub osoby starsze czy z problemami ruchowymi. Zrównanie progu z podłogą redukuje ryzyko potknięcia, a przy tym zdecydowanie ułatwia poruszanie się na wózku – podkreśla Anna Franczyk.

By uświadomić sobie kolejną zaletę suwanek, spróbujmy raz jeszcze uruchomić wyobraźnię: oto w ciepły letni wieczór oddajemy się relaksowi przy płynącym z zewnątrz świeżym powietrzu… i nagle dobiega nas straszliwy huk zatrzaskiwanych przez przeciąg drzwi. Podnoszono-przesuwne nie sprawiają takiego problemu.

Więcej światła i przestrzeni

Wyposażając nasz dom w drzwi tarasowe przesuwne możemy pójść krok dalej – i zamiast imponującego wielkością przeszklenia na jednej tylko ścianie otworzyć wnętrze dosłownie i w przenośni, stosując okno tarasowe z ruchomym słupkiem. W ten sposób nadamy budynkowi lekkiego, iście niepowtarzalnego charakteru, jednocześnie wręcz na wyciągnięcie dłoni zbliżając się do natury.

Okno tarasowe z ruchomym słupkiem

– Narożne okno z ruchomym słupkiem, a także tego samego rodzaju drzwi, to spełnienie najwyższych oczekiwań funkcjonalnych i estetycznych. Mimo swoich sporych wymiarów jest stabilne, całkowicie bezpieczne i łatwe w obsłudze – zaznacza Anna Franczyk.

Minimalizacja ilości materiału w ramach pozwala zaś na powiększenie szyb, co skutkuje zdecydowanie lepszą penetracją wnętrza przez naturalne światło, a w konsekwencji – redukcją zapotrzebowania na energię potrzebną do dodatkowego oświetlenia. Okno z ruchomym słupkiem stanowi więc nie tylko niepodważalnie efektowny element architektoniczny, ale równocześnie pomaga oszczędzać pieniądze oraz zmniejszyć negatywny wpływ budynku na środowisko naturalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj