O fotowoltaice słyszał już chyba każdy. Technologia ta przeżywa właśnie prawdziwy rozkwit. Coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie tzw. paneli fotowoltaicznych do zasilania gospodarstwa domowego. Czy jednak to rzeczywiście się opłaca? Sprawdźmy, jak działa instalacja fotowoltaiczna.
Fotowoltaika to dział nauki zajmujący się przetwarzaniem energii słonecznej w prąd. Chociaż panele fotowoltaiczne stosuje się już od wielu lat, to jednak zainteresowanie takim sposobem czerpania energii elektrycznej jest obecnie największe w historii. Właściwie chyba nikogo to nawet nie dziwi. W końcu ceny prądu nieustannie szybują w górę, a sytuacja związana ze stanem środowiska wciąż zmierza ku pogorszeniu. Po co więc płacić wysokie rachunki i przyczyniać się do zmian klimatycznych, skoro możemy czerpać energię elektryczną wprost ze słońca? Co warto wiedzieć na ten temat, zanim zdecydujemy się na montaż własnej instalacji fotowoltaicznej?
Spis treści
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Instalacja fotowoltaiczna to system składający się z wielu elementów. Każdy z nich ma konkretną funkcję i przyczynia się do właściwej pracy całego systemu. Mimo że jej sposób działania jest w zasadzie dość skomplikowany, to jednak samo zrozumienie tej mechaniki wcale nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Mówiąc krótko, każdy panel fotowoltaiczny składa się z wielu ogniw. Ogniwa fotowoltaiczne przy kontakcie z promieniami słońca prowadzą do zamiany ich na energię elektryczną. Następnie wytworzony prąd przepływa przez mikrofalownik. Mikroinwertery przekształcają go zaś w prąd przemienny, czyli taki który wykorzystywany jest do zasilania domowych urządzeń. Proces czerpania i zamiany energii promieniowania słonecznego na prąd nie jest więc aż tak skomplikowany.
Czy instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne?
Wiele osób zastanawia się z pewnością czy fotowoltaika jest rozwiązaniem w pełni bezpiecznym. W końcu wszędzie tam, gdzie występuje główne źródło prądu, może pojawić się niebezpieczeństwo. Pożary są jedną z największych obaw. Na szczęście nie trzeba się tego obawiać, ponieważ przy montażu paneli fotowoltaicznych wykorzystuje się specjalne systemy zapewniające bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Instalacja niskonapięciowa minimalizuje ryzyko wystąpienia pożaru. Z tego też powodu głównym sposobem skuteczne zabezpieczenie przed takim zdarzeniem, jest zastosowanie mikroinwertera, zamiast zwykłego falownika. Te pierwsze wykorzystują niskie napięcie, co niweluje ryzyko zapłonu. Instalacja niskonapięciowa gwarantuje więc pełne bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Montaż paneli fotowoltaicznych — jak znaleźć najlepszą firmę?
Panele fotowoltaiczne to przyszłość! Jeśli więc stwierdziliśmy, że ten sposób produkcji energii jest dla nas najlepszą opcją, pozostaje nam wybrać panele. Obecnie na rynku działa coraz więcej firm fotowoltaicznych oferujących sprzedaż takich systemów. Niektóre z nich, tak jak Stilo Energy zapewniają kompleksową obsługę, składającą się z przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej, dobór odpowiednich modułów oraz ich montaż. Oczywiście zapewniają też podłączenie ich do domowej sieci elektroenergetycznej oraz dobierają rozmiar instalacji odpowiednio do indywidualnych potrzeb. Bez wątpienia warto zdecydować się na współpracę z firmą, która oferuje tak szeroki zakres usług.
Jednym z wyznaczników naszych poszukiwań będzie oczywiście także koszt usługi. Cena instalacji fotowoltaicznej może różnić się w zależności od wielu czynników. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w dobrej jakości systemy naprawdę się opłaca i przynosi w przyszłości korzyści.