Szafa może być najpiękniejszym meblem w całym mieszkaniu – w końcu zwykle jest jednym z największych z nich, przez co przyciąga uwagę i nadaje charakteru pomieszczeniom. Najważniejszy jednak jest nie jej wygląd, a funkcjonalność. Głębokość szafy to jeden z podstawowych wymiarów wybieranych przy projektowaniu. Jak dobrać go do własnych potrzeb i miejsca posiadanego w mieszkaniu?
Spis treści
Jak wybrać szafę o idealnej głębokości?
Idealna głębokość szafy nie dla każdego i nie w każdych okolicznościach będzie taka sama. Żeby ją określić, najpierw trzeba przemyśleć dwie bardzo ważne kwestie.
- Przede wszystkim istotne jest przeznaczenie szafy, czyli po prostu to, co zamierza się w niej przechowywać. Szafa, w której poukładane będą książki, może mieć stosunkowo niewielkie rozmiary – dobrze natomiast, jeśli na ona dużo wytrzymałych półek, na których można je poustawiać. Jeśli szuka się mebla do przechowywania pościeli albo ubrań, wymagania są nieco inne – w takiej szafie powinien pojawić się drążek na wieszaki, więc mebel powinien mieć co najmniej 55 cm głębokości, żeby móc z niego wygodnie korzystać.
- Kolejna istotna kwestia to ilość posiadanego miejsca i jego rozsądne zagospodarowanie. Wybierając szafę do obszernej sypialni, w kwestii jej rozmiarów można kierować się głównie własną wygodą. Jeżeli jednak tego rodzaju mebel jest potrzebny do wąskiego przedpokoju, głębokość szafy ma ogromne znaczenie, ponieważ przekłada się na ilość zajmowanego miejsca. Często szafy wstawia się we wnęki w pomieszczeniach – w takich przypadkach ich rozmiary są ograniczone przez wymiary samej wnęki.
Najmniejsze szafy Komandor mogą mieć minimalnie około 30 cm głębokości. To niewiele, jednak w zupełności wystarczająco, kiedy do jej wnętrza zamierza się schować na przykład buty, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. W szafach o głębokości 30 cm mogą pojawić się wyłącznie półki, ponieważ montaż drążka na wieszaki wymaga większej ilości przestrzeni. Największe szafy Komandor mogą mieć nawet ponad 70 cm głębokości. Ponieważ meble te robione są na wymiar, głębokość teoretycznie może być jeszcze większa, jednak zwykle nie jest to dobre rozwiązanie. Zbyt głębokie półki wcale nie są praktyczne – trudno dostać się do rzeczy, które poukładane są głębiej, a organizacja wewnątrz staje się niemal niemożliwa. Najczęściej wybierane szafy mają głębokość sięgającą od 50 do 60 cm, co jest optymalnym wymiarem do zamontowania drążka na wieszaki i praktycznych półek lub szuflad.
Głębokość szafy to nie to samo co głębokość jej wnętrza
Projektując własną szafę, warto pamiętać, że głębokość całego mebla to nie to samo, co głębokość jego wnętrza. Głębokość całej szafy określić można przez zmierzenie jej ściany bocznej, jest to zatem całkowity wymiar mebla, w który wchodzi przestrzeń w jego wnętrzu i elementy takie jak ścianka tylna i system zamykania. Głębokość wnętrza szafy to natomiast miejsce, które ma się do dyspozycji w środku mebla, bez ujęcia wymiaru dodatkowych elementów. Chociaż określenia te bywają używane zamiennie, drobne nieporozumienie z projektantem może prowadzić do rozczarowania, a w najgorszym przypadku do niedopasowania mebla do posiadanej przestrzeni.
Przy wyborze głębokości własnej szafy, dobrze jest wiedzieć o tym, że system zamykania drzwi przesuwnych zajmuje więcej miejsca, niż drzwi uchylnych. Tory, po których przesuwają się drzwi szafy, mają swoją szerokość – należy odjąć ją od całkowitej głębokości mebla, aby otrzymać głębokość jego wnętrza. Zwykle zajmują one około 8 cm. Drzwi uchylne w szafach takich, jak te pod adresem https://www.komandor.pl/meble/szafy-uchylne nie potrzebują tak dużo miejsca – ich system zamykania wymaga zwykle jedynie około 2 cm.
Głębokość szafy a rzeczy, które zamierza się w niej trzymać
Idealna głębokość szafy w dużej mierze zależy od tego, co dokładnie zamierza się w niej przechowywać. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, czy są to rzeczy wiszące, takie jak kurtki i płaszcze, czy może bardziej składane, albo takie, które można po prostu położyć na zamykanej półce. Najwięcej miejsca potrzebuje drążek na wieszaki, na którym można powiesić ubrania. Mebel, w którym się on pojawi, powinien mieć co najmniej 55 cm głębokości, żeby wiszące w nim ubrania nie zginały się od tylnej ściany i nie zahaczały o drzwi szafy. Ubrania i tekstylia, które zamierza się poskładać, zmieszczą się na półkach o mniejszej głębokości, jednak większa ilość przestrzeni pozwoli je w sprytny sposób zorganizować. Z drugiej strony warto pamiętać, że nie zawsze głębokie półki są najlepszym rozwiązaniem – czasem lepiej sprawdzą się płytkie, na których łatwo utrzymać porządek.
Projektując szafę do własnego mieszkania, dobrze jest także pamiętać o tym, że jej wnętrze również może być całkowicie spersonalizowane. Będąc pewnym odnośnie tego, co zamierza się w niej przechowywać, można trafniej i szybciej wybrać mebel idealny dla siebie. Przykładowe modele, wizualizacje i warte uwagi systemy zamykania znaleźć można pod adresem https://www.komandor.pl/meble/szafy-przesuwne.