Wyroby z plexi są obecnie bardzo popularne, co wynika z licznych zalet tego materiału. Czy jest on jednak także łatwy w obróbce? Na pytanie, jak ciąć plexi, podpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Plexi – co trzeba o nim wiedzieć?

Szkło akrylowe, czyli popularne plexi, pleksi lub pleksa powszechnie używane jest już o kilku dekad. Oczywiście z biegiem czasu, jak każde tworzywo sztuczne, jego cena spadała, co przekładało się na rosnącą popularność. Dziś plexi spotkać można na każdym kroku – w domu, biurze czy na ulicy. Najpowszechniej stosuje się je jednak w postaci płyt o różnej grubości, które zastępują tradycyjne szkło. Wynika to z kilku powodów:

  • Wytrzymałości – płyty z plexi potrafią wytrzymać dużo więcej, niż szkło, pomaga w tym też ich duża elastyczność.
  • Bezpieczeństwa – pleksi jest mniej podatne na pęknięcia niż szkło, w przypadku złamania nie tworzy też dużej ilości ostrych elementów.
  • Użyteczności – plexi jest lekkie, łatwe w czyszczeniu i higieniczne.
  • Ekologii – produkty z plexi można ławo poddać recyclingowi.
  • Ceny – plexi jest też po prostu tańsze od szkła.

Wszystkie te zalety sprawiają, że szkło akrylowe daje naprawdę duże możliwości bez generowania większych wydatków. Co przy tym jasne, posiada ono także pewne mankamenty – jak np. słaba odporność na wysokie temperatury czy podatność na zarysowania. Dlatego też w bardziej zaawansowanych zastosowaniach często wykorzystuje się podobne materiały – jak np. poliwęglan lity.

Jak ciąć pleksi?

Ważną zaletą plexi jest też łatwość obróbki. Płyty z tego materiału można giąć, tłoczyć, kleić, grawerować, polerować i oczywiście ciąć. Ostatnia z prac jest zresztą bardzo często wykonywana, gdyż z reguły materiał ten dostępny jest w dużych arkuszach o zróżnicowanej grubości – najczęściej 2-5 mm, ale można też kupić grubsze produkty. Samo cięcie wykonać można na wiele sposobów, z których najpopularniejsze, to:

  • Użycie zwykłej piły czy brzeszczotu – najlepsze będą ostrza z dużą liczbą drobnych zębów, wadami tej opcji jest pracochłonność, niska precyzja i brak możliwości wycięcia bardziej skomplikowanych kształtów.
  • Ręczne i mechaniczne piły włosowe – zaletą tej opcji jest większa dokładność, choć samo cięcie w przypadku wariantu ręcznego może trwać bardzo długo.
  • Piły maszynowe – wyspecjalizowane w cięciu plexi pracują bardzo szybko i pozostawiają dość dobrze wykończone krawędzie. Z reguły jednak można przy ich użyciu wycinać tylko proste kształty.
  • Plotery laserowe – to najbardziej zaawansowane rozwiązanie, które daje doskonałe efekty i umożliwia uzyskanie nawet bardzo fantazyjnych elementów z plexi.

Czym ciąć plexi w domu?

Jak widać, istnieje kilka sposobów na cięcie plexi, jednak większość w nich wymaga użycia zaawansowanego sprzętu, o który trudno nawet w dobrze wyposażonym garażu. W praktyce więc w warunkach domowych najczęściej plexi tnie się przy użyciu różnego rodzaju brzeszczotów, a krawędzie wyrównuje papierem ściernym o różnej gramaturze. Trzeba przy tym jednak bardzo uważać, by przypadkiem nie zmatowić obszaru wokół krawędzi. Niektórzy specjaliści podpowiadają też, że cienkie płyty tego rodzaju można przeciąć rozgrzanym nożem czy innym ostrzem, jednak metoda ta jest na pewno trudna i niebezpieczna. Jeśli więc nie jesteśmy pewni swych umiejętności, to lepiej jej nie próbować – gdyż można zrobić krzywdę sobie i przy okazji uszkodzić samą płytę.

Gdzie zamówić plexi na wymiar?

Czy plexi można ciąć w domu? Jak najbardziej tak, choć uzyskanie idealnych efektów nie jest wcale proste. Dlatego też jeśli potrzebna jest nam pleksa na wymiar, to zdecydowanie lepszą opcją będzie skorzystanie z usług firm posiadających odpowiedni sprzęt i doświadczenie. Mamy wówczas gwarancję, że materiał się nie zmarnuje, a krawędzie i wymiary będą po prostu idealne. Zyskamy dzięki temu też sporo czasu, który stracilibyśmy na chałupniczne wyznaczanie linii, zakup narzędzi i w końcu samo cięcie. Warto więc wiedzieć, że doskonałą ofertę obróbki plexi bezbarwnej i kolorowej na wymiar w bardzo dobrych cenach można znaleźć chociażby TUTAJ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj