Rolety zewnętrzne to bardzo istotny element wyposażenia budynku mieszkalnego. Nic dziwnego, że ich popularność cały czas rośnie. Mają wiele zalet, ale aby w pełni się z nich cieszyć, należy odpowiednio je dopasować. W dzisiejszym tekście opisujemy, jakie kroki podjąć, by dobrać do okna odpowiednie rolety.

Dlaczego warto sięgnąć po rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne mają naprawdę sporo zalet, dlatego też nikogo nie dziwi, że coraz więcej osób chce posiadać je w swoim domu czy mieszkaniu. Wciąż zastanawiasz się nad montażem rolet? Sprawdź, jakie korzyści płyną z ich posiadania:

  • zaciemnienie wnętrza: najbardziej oczywista funkcja rolet to ograniczenie światła w pomieszczeniu. Nie dotyczy to jedynie światła słonecznego, ale też ulicznego, co pozwoli Ci nie tylko spać spokojnie, ale też pracować czy oglądać telewizję. Rolety sprawiają, że sam dozujesz dawkę światła, która pojawia się we wnętrzu,
  • ochrona przed nagrzewaniem się pomieszczeń: ostre promienie słoneczne mogą dać się we znaki zarówno latem, jak i zimą. Rolety zewnętrzne chronią wnętrze przed gorącym powietrzem, a zimą przed chłodnym, ograniczając im dostęp. Bez względu na to, jakie warunki panują na zewnątrz, w mieszkaniu możesz sobie stworzyć bezpieczne i komfortowe warunki – bez przegrzania, bez wychłodzenia.
  • oszczędność pieniędzy: powyższa zaleta prowadzi do kolejnej, czyli do znacznych oszczędności. Dzięki temu, że pomieszczenia się nie nagrzewają latem, nie musisz włączać klimatyzacji, a przez to, że okna nie wypuszczają ciepłego powietrza zimą, nie musisz go dodatkowo dogrzewać. Temperatura będzie optymalna, a Ty: zadowolony z niższych rachunków.
  • cisza i spokój: tę zaletę docenisz mieszkając w głośnej okolicy. Wystarczy zasłonić rolety, by spać czy pracować w spokoju.
  • poszanowanie prywatności: jeśli masz rolety zewnętrzne, żaden sąsiad nie zajrzy w Twoje okno. Rolety zapewniają intymność i swobodę niezbędne we własnych czterech kątach.
  • ochrona przed niepowołanymi gośćmi: rolety potrafią zrobić wrażenie. Jeśli tylko ktoś zechce włamać się do Twojej przestrzeni, kiedy zobaczy rolety poważnie się nad tym zastanowi. Są na tyle wytrzymałe i trudne w sforsowaniu, że raczej nikt nie będzie chciał z nimi walczyć.

Mamy nadzieję, że te zalety Cię przekonały. Dlatego teraz czas na kilka wskazówek dotyczących tego, jak wybrać rolety zewnętrzne.

Jak dobrać rozmiar rolety do okna? rolety zewnetrzne

Czym się kierować przy wyborze rolet?

Decydując się na rolety zewnętrzne, najpierw warto przyjrzeć się swoim potrzebom i to do nich dopasować wybrane rozwiązanie.

Na przykład jeśli zależy Ci wyłącznie na zacienieniu wnętrza, możesz spokojnie zdecydować się na tańszy, podstawowy model, który ma słabsze parametry izolacyjności. Kiedy to właśnie zatrzymanie wewnątrz ciepłego powietrza jest Twoim priorytetem, zdecydowanie powinieneś postawić na rolety, które taki efekt Ci zapewnią.

Nie masz natomiast wyboru jeśli chodzi o rozmiar. Rolety zewnętrzne muszą być ściśle dopasowane do okien – a im większe okna, tym większe (i droższe) rolety. Podobnie w przypadku niestandardowych wymiarów okien czy nietypowych kształtów. Takie rolety będą Cię kosztować więcej pieniędzy, ale jeśli zależy Ci na komforcie we własnych czterech kątach, warto taki wydatek ponieść.

Warto także przyjrzeć się oferowanym opcjom sterowania roletami. Najtańsze modele są sterowane ręcznie, za pomocą korby umieszczonej wewnątrz domu. Znacznie wygodniejsze dla wszystkich domowników na pewno będzie elektryczne sterowanie, które jest proste i przyjemne, ale też droższe.

Jak dobrać rozmiar rolety do okna?

W przypadku rolet zewnętrznych nie jest to nic trudnego. Bez względu na to, jaki typ rolet wybierzesz, mierzenie wygląda tak samo.

Jak zmierzyć okna pod rolety zewnętrzne? Wystarczy metalowa miarka, za pomocą której zmierzysz wysokość i szerokość wnęki okiennej. Najlepiej zrobić to wzdłuż linii, na której chcemy zamontować prowadnicę. Koniecznie dokonaj pomiaru dwukrotnie, aby zminimalizować ryzyko błędu.

Pamiętaj, że w niektórych modelach (na przykład antywłamaniowych) samą górę okna zajmie skrzynka z roletą. Musisz być na to przygotowany. Nie dotyczy Cię to, jeśli wybierasz rolety nadstawne lub podtynkowe, ale wówczas też musisz pamiętać o obecności skrzynki.

Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z naszym doradcą w Oknoplast. Odpowie na wszystkie pytania, pomoże podjąć decyzję i dokonać pomiaru. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z nami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj