Ściany pomalowane na dwa kolory to sposób na to, by urządzić wnętrze w niebanalny sposób i upiększyć je oryginalnie. Odpowiednio dobrane odcienie na ścianie pomogą wyczarować niesamowity efekt, ożywić pomieszczenie i zmienić jego proporcje. Dwa kolory na ścianie w jednym pomieszczeniu to także sposób dla tych, którzy nie potrafią się zdecydować na jeden ulubiony odcień. Jak pomalować pokój na dwa kolory i co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy?

Jakie kolory będą do siebie pasowały?

Decydując się na dwa kolory w jednym wnętrzu do wyboru jest kilka opcji ich doboru. Najprostszy z nich to wybór dwóch barw kontrastowych, które według koła barw znajdującą się naprzeciwko siebie. Jest to na przykład czerwień i zieleń, pomarańcz i granat czy żółty z fioletem. Zastosowanie takiego efektu we własnym wnętrzu sprawi, że stanie się ono żywe i nowoczesne.

Sposobem na większy spokój w czterech ścianach przy użyciu dwóch barw na ścianach jest dobór odcieni sąsiadujących na kole barw. By mieć pewność, że będą do siebie pasowały, wybierz te o zbliżonej temperaturze. Zasada brzmi, by chłodne odcienie łączyć z chłodnymi, a ciepłe z ciepłymi. Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym pozwalającym zestawiać na ścianie dwa kolory jest pomalowanie jednej ściany na jaskrawy kolor, a równocześnie pozostawienie pozostałych w spokojnych odcieniach lub nawet bieli. W ten sposób można na przykład oddzielić od reszty strefę jadalną lub wypoczynkową. Innym zabiegiem stosowanym zazwyczaj w miejscach o wysokich kondygnacjach jest pozostawienie białych ścian, a pomalowanie na kolor sufitu. Przy bardzo wysokich pomieszczeniach pozwoli to optycznie je obniżyć. Więcej trików jak pomalować pokój na dwa kolory znajdziesz na stronie https://www.dekoratorium.pl/pl/jak-pomalowac-pokoj-na-dwa-kolory.

Różne techniki malowania ścian na dwa kolory

Gdy już wybrane zostały kolory do pomalowania ścian na dwa kolory, warto zastanowić się nad odpowiednią techniką malowania. Do wyboru jest bowiem kilka opcji. Jednym ze sposobów jest oddzielenie dwóch kolorów pionową linią. Taki model dobrze jest wykorzystać w pomieszczeniach, w których ma być wydzielona strefa jadalna czy wypoczynkowa i chcesz to zaznaczyć poprzez ciekawy efekt aranżacyjny. Możesz także podjąć się malowania asymetrycznego, czyli metody wykorzystywanej w nowoczesnych, ekstrawaganckich wnętrzach. To odważne rozwiązanie pozwala łączyć dwa odcienie na przykład po skosie. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie wymaga nie tylko odwagi, ale i dużej precyzji w pokrywaniu ścian wybranymi odcieniami.

Nieco bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór malowanej lamperii – górę pokryj jaśniejszym odcieniem, a dół ciemniejszym. Prócz wrażenia wizualnego to także metoda praktyczna, bo pozwala w mniejszy sposób uwidaczniać zabrudzenia. Na koniec – jeśli marzą Ci się dwa kolory na ścianie, a nie wiesz czy masz wystarczające umiejętności, zdecyduj się na kształty z szablonu. To ciekawe rozwiązanie na przykład do pokoju dziecięcego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here