Jeszcze do niedawna duża przestrzeń mieszkalna była uznawana za najlepsze miejsce do życia.  Jednak obecnie w metropoliach takich jak Paryż czy Londyn ludzie przenoszą się do mniejszych domów i mieszkań, choćby z powodu stale rosnących cen nieruchomości. Także poza miastem decydujemy się na przeprowadzkę do skromniejszych domów – choć tutaj życie na mniejszej przestrzeni nie jest podyktowane koniecznością, ale pragnieniem życia w prostszy, minimalistyczny i ekologiczny sposób. Jak zatem urządzić się na niewielkiej przestrzeni, ale wciąż cieszyć się poczuciem indywidualności  i wolności?

Niewielki, lecz luksusowy

Mała przestrzeń mieszkalna może być luksusowa. Coraz częściej słyszy się opinię, że posiadanie dużego domu jest problematyczne. Im większą przestrzenią dysponujemy, tym więcej bezużytecznych rzeczy na niej gromadzimy, więcej sprzątamy i wkładamy w nią więcej energii. Duży metraż nie sprawia też, że nasze wnętrza będą piękniejsze. Tymczasem małe domy mają subtelny urok, którego brakuje dużym powierzchniom. W jaki jednak sposób niewielką przestrzeń urządzić w niepowtarzalny i indywidualny sposób?

Jak pomysłowo urządzić niewielką przestrzeń mieszkalną? fot.Quick Step TinyHouse Outside

Jak pomysłowo urządzić niewielką przestrzeń mieszkalną? fot.Quick Step IM1862 KleinerWonen03

Jak pomysłowo urządzić niewielką przestrzeń mieszkalną? fot.Quick Step AMCL40139 KleinerWonen01

O odpowiedź na to pytanie zwróciliśmy się do Arno Geunes. Jego firma Tiny Houses Belgium zajmuje się projektowaniem i konstruowaniem przenośnych drewnianych domów dla tych, którym marzy się minimalistyczny i zrównoważony styl życia.

Piękno wydajności

Arno: „Projekt każdego małego domu to wyzwanie, ponieważ trzeba zoptymalizować wykorzystanie ograniczonej przestrzeni pod kątem potrzeb wszystkich mieszkańców. Jakie są ich oczekiwania? Jak będzie wyglądać ich codzienne życie? Na jakie kompromisy będą w stanie pójść? Projektując nowy dom musimy zdecydować o bardzo szczegółowych kwestiach, nawet tak prostych jak wchodzenie  i wychodzenie z domu, a nawet robienie prania czy zmywanie. Takie myślenie często prowadzi  do genialnych, zaskakujących i jedynych w swoim rodzaju rozwiązań. W ten sposób meble zyskują dodatkowe funkcje i pojawiają się kreatywne patenty na przechowywanie. Przykładowo stopień schodów może pełnić funkcję stołu lub schowka, a podwieszane łóżko można podciągnąć pod sufit, gdy nie będzie używane. Dzięki takim rozwiązaniom kreujemy indywidualne poczucia piękna, a przestrzeń staje się odbiciem osobowości mieszkańca”.

„Każdy najmniejszy dom oddaje osobowość jego mieszkańca”

 

Iluzja przestrzeni

Arno poświęca dużo czasu, by – pomimo niewielkiej powierzchni pomieszczeń – wykreować w nich poczucia przestrzeni. „Aspektem wystroju wnętrz, o którym często zapominamy, a który odgrywa ważną rolę w funkcjonalności i ogólnym charakterze miejsca, jest podłoga. Ponieważ jedna przestrzeń służy zwykle wielu celom, trzeba zastosować w niej taką podłogę, która będzie odporne na plamy, zarysowania i wodę. W takim przypadku świetnym wyborem okażą się laminaty i winyle. Podłoga może też znacznie zmienić sposób, w jaki patrzymy na pokój. Zwykle w moich projektach wykorzystuję lżejsze, zimniejsze kolory, ponieważ tworzą one wrażenie otwartej przestrzeni. Ziarna i sęki drewna powinny być subtelne, aby podłoga nie wyglądała na zbyt intensywną. Montaż paneli równolegle do najdłuższej ściany pomaga stworzyć iluzję przestrzeni”.

 

„Rezygnuję z dużej ilości małych okien na rzecz kilku dużych. Równie dobrze sprawdza się uzupełnienie wnętrza o lustra. Staram się optymalnie wykorzystać ściany, na przykład mocując na nich półki i szafki. To uwalnia miejsce na podłodze. Neutralna, ograniczona paleta kolorów ścian sprawi, że przestrzeń staje się mniej przytłaczająca, a dzięki subtelnym wzorom i teksturą pomieszczenie nie wygląda banalnie”.

 

Jak sprawić, żeby małe pomieszczenie wyglądało na większe

Nawet osoby, którym przypadł do gustu minimalistyczny styl życia i są gotowe na życie na ograniczonej powierzchni, będą chciały wykreować w swoich nowych wnętrzach iluzję przestrzeni. Oto kilka wskazówek, jak sprawić, aby pomieszczenie wyglądało na większe.

1. Kolory

Różne kolory dają odmienne wrażenia głębi. Ciepłe kolory, na przykład, są intensywne i mocniej przyciągają uwagę, dzięki czemu pomieszczenie staje się optycznie mniejsze. Użycie jasnych, chłodnych odcieni w przypadku ścian, mebli lub podłogi pozwoli z kolei stworzyć rozległą przestrzeń. Wbrew powszechnemu przekonaniu, równie dobrze sprawdzą się ciemne podłogi –b o ile zbalansuje się je jaśniejszymi tonami.

Im mniejszy kontrast kolorystyczny, tym lepiej. Podłogi w neutralnych lub jasnych odcieniach powinny współgrać ze ścianami o podobnych kolorach. Eliminuje to „linię horyzontu” i tworzy iluzję przestrzeni.

2. Wzór podłogi

Mała przestrzeń wymusza stosowanie subtelnych rozwiązań. Nadmiernie ziarniste gatunki drewna i duże różnice w wyglądzie poszczególnych paneli wpływają na zbyt intensywny wygląd podłogi. Ten sam rodzaj podłogi powinien być wykorzystany w całym domu.

3. Rozmiar paneli podłogowych

Rozmiar paneli powinien być proporcjonalny do wielkości pomieszczenia. Trzeba pamiętać jednak, że węższe panele sprawią, że pomieszczenie stanie się żywsze, a szersze je uspokoją. Ważny jest tu właściwy balans!

4. Kierunek ułożenia paneli

Kluczowy okaże się także kierunek ułożenia paneli. Jeśli pomieszczenie jest prostokątne, można powiększyć je wizualnie, instalując panele równolegle do najdłuższej ściany pomieszczenia. Aby uzyskać spójny wygląd dla całego domu, podłoga we wszystkich pomieszczeniach powinna być ułożona w tym samym kierunku. Pokój ma dużo naturalnego światła? Być może uda się poprowadzić deski wzdłuż osi padania światła tak, aby łączenia między nimi stały się mniej widoczne. Ciekawą alternatywą wizualnie powiększającą przestrzeń jest instalacja paneli po przekątnej.

5. Podłoga w centrum uwagi

Puste ściany można wykorzystać na montaż wiszących półek i szafek. Takie rozwiązanie pozwoli lepiej wyeksponować podłogę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj