Prusak, czyli karaczan prusak przybył do Europy z południowej Azji w XVIII wieku. Owady te są groźne dla człowieka, gdyż są nosicielami zarazków gruźlicy, cholery, tyfusu, a także larw nicieni. To wszystkożerne szkodniki pożywiające się w nocy, zjadają takie produkty jak: pieczywo, ziemniaki, mąka, marchew i cukier. Problem związany z obecnością prusaków dotyka zazwyczaj domowych kuchni oraz przemysłu gastronomicznego. Skuteczne zwalczanie owadów możliwe jest zwłaszcza przy użyciu profesjonalnych preparatów.

Jak zachować się w przypadku zauważenia obecności prusaków?

W przypadku zauważenia obecności tych szkodników (odchody, wylinki, ooteki) można zastosować gotowe trutki, dostępne w większości sklepów zoologiczny. Istotne jest także to, aby dokładnie wysprzątać całe mieszkanie oraz uszczelnić wszystkie otwory wentylacyjne. Produkty żywnościowe powinny być przechowywane w zamkniętych pojemnikach, a śmieci w owadoszczelnych zbiornikach. Otwory ściekowe należy wyparzać gorącą wodą, poza tym regularnie myć wszystkie powierzchnie kuchenne. Jeśli nie zmniejszy się liczebność tych owadów, wówczas należy podjąć się kolejnych kroków.

W jaki sposób skutecznie zwalczać prusaki?

Prusaki wykazują się znaczną odpornością na brak pożywienia, gdyż mogą przeżyć około 40 dni bez dostępu do żywności, co wiąże się ze znacznymi trudnościami w ich wyeliminowaniu. W celu usunięcia prusaków z terenów mieszkalnych, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która wykona dezynfekcję. Innowacyjne sposoby z wykorzystaniem środków chemicznych skutecznie zabijają szkodniki. Dezynfekcja poleca na rozłożeniu żelu, dzięki któremu owady zostają usunięte z miejsca objętego inwazją. W sytuacji zauważenia śladów obecności szkodników, należy jak najszybciej skorzystać z usługi firmy, gdyż owady te w bardzo krótkim czasie mogą się rozmnożyć, a wtedy ich pozbycie się może stać się utrudnione. Co ważne, preparat eliminujący owady jest obojętny dla ludzkiego zdrowia i gwarantuje wysoką skuteczność.

Zobacz więcej na ten temat na stronie: prusaki zwalczanie

Zwalczanie prusaków domowymi sposobami

Oprócz chemicznych środków można także zastosować domowe metody radzenia sobie z tymi owadami. Skupiają się one na stworzeniu niekorzystnego dla nich środowiska, przez co opuszczą one miejsce swojego żerowania. Prusaki nie tolerują niskich temperatur, z tego względu podczas zimy, radzi się często wietrzyć wnętrze.

  • Efektywnym działaniem odznacza się przygotowana mieszanka z cukru oraz proszku do pieczenia. Taką miksturę należy rozsypać w kuchni, na przykład na papierze do pieczenia.
  • Można również wykorzystać kocimiętkę czy liście laurowe, owady ich nie znoszą.
  • Kolejną domową metodą na prusaki jest piwo nalane do małej miseczki, po wejściu do niej, niechciani gości utoną w napoju.
  • Szkodniki nie tolerują zapachu amoniaku, warto więc posmarować środkiem mającym w składzie amoniak, fragmenty podłogi czy klatki wentylacyjne, czyli wszystkie miejsca skąd pojawiają się owady.

Prusaki wykazują dużą aktywność w nocy, nienawidzą światła, dobrze jest więc zostawić na noc zapaloną lampkę, dzięki temu nie zaczną się szybko rozprzestrzeniać na inne pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj