fot.: Marie Dehayes | Unsplash.com

Przydomowe baseny to doskonałe rozwiązanie na upalne dni. Skorzystają z nich zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy chcą zrelaksować się po ciężkim dniu. Aby zanurzenie się w zbiorniku było przyjemne i zdrowe, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Jak zadbać o czystą wodę w basenie?

Dlaczego utrzymanie czystości basenu ogrodowego jest tak ważne?

Warto pamiętać, że baseny przydomowe mają dosyć mocno ograniczone możliwości filtracji. Do znajdującej się w nich wody wpadają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia organiczne, jak liście, niewielkie gałęzie, ptasie odchody i owady. Jeżeli nie będą one regularnie usuwane, filtry do basenu szybko się zapchają, a w wodzie zaczną gromadzić się szkodliwe drobnoustroje. Stąd już tylko krok do pojawienia się zapalenia spojówek lub chorób skórnych.

Konieczność oczyszczenia wody bardzo łatwo ocenić po jej wyglądzie. Widoczne gołym okiem algi lub glony, spienienia, a także nietypowa barwa lub brak klarowności świadczą o tym, że koniecznie trzeba podjąć odpowiednie działania. Inaczej domowników może czekać wizyta u lekarza dermatologa lub okulisty.

Co zrobić, żeby woda w basenie przez cały sezon była klarowna?

Regularna wymiana filtra do basenu to podstawa

Filtr do basenu znajduje się w pompie. Jego zadaniem jest zatrzymywanie zabrudzeń, aby nie dostały się do wnętrza niecki. Dobry filtr do basenu radzi sobie nie tylko z dużymi, mechanicznymi zanieczyszczeniami jak piasek, włosy, owady lub liście. Usunie również pozostałości olejków do opalania, kurz i pył.

Stosowanie filtrów jest niezbędne, aby zachować czystość wody w basenie przez długi czas. Wyróżnia się kilka rodzajów filtrów, w tym kartuszowe i piaskowe.

Te pierwsze należy wymieniać średnio co 2–3 tygodnie. Wyjątkiem są wkłady całosezonowe, np. od FilterLogic, które zdatne są przez ok. 6 miesięcy.

Z kolei piaskowy filtr do basenu wystarcza zwykle na kilka miesięcy użytkowania.

Wkłady filtrujące, których żywotność przekracza 2 tygodnie, należy regularnie czyścić.

Wybierając filtr do basenu, należy przede wszystkim kierować się wytycznymi producenta. W przypadku ich braku warto wybierać produkty od renomowanych firm jak FilterLogic lub Pleatco. To pewność wydajności i długiej żywotności oraz łatwej obsługi.

Testy wody basenowej i korekta pH

Aby zachować czystość wody w basenie i uniknąć przykrych niespodzianek, należy sprawdzać jej odczyn pH za pomocą specjalnych pasków testowych. Zabarwiają się one na różne kolory i oznaczają również twardość wody oraz poziom wolnego chloru. Wystarczy porównać kolor oznaczeń z wzornikiem na opakowaniu.

Przyjmuje się, że właściwy poziom pH wody basenowej powinien wahać się od 7,0 do 7,4. Odchylenia od tych wartości zarówno w dół, jak i w górę pociągną za sobą pojawienie się glonów lub alg, ale także stopniowe niszczenie materiałów, z których został wykonany basen (np. korozję metalowego stelaża lub uszkodzenie tworzywa sztucznego niecki).

Po wykryciu zmian pH wody basenowej trzeba niezwłocznie zastosować odpowiednie środki, które mają na celu normalizację odczynu na bardziej kwaśny lub zasadowy.

Obecnie większość preparatów służących do utrzymania czystości basenów może być już ze sobą łączona. Potrzebną dawkę wylicza się z uwzględnieniem pojemności basenu oraz oczekiwanej zmiany pH.

Koagulacja wody basenowej i jej dezynfekcja

Mikroskopijne zanieczyszczenia powinny być koagulowane przy pomocy preparatu, który zbryli je w większe cząsteczki. Następnie należy je rozpuścić lub usunąć za pomocą siatki albo specjalistycznego odkurzacza.

Dezynfekcję wody przeprowadza się z wykorzystaniem chloru, który wsypuje się do skimmera (filtra usuwającego zanieczyszczenia). Choć środki używane do oczyszczania basenów są bezpieczna dla zdrowia, należy trzymać je poza zasięgiem dzieci. W wysokim stężeniu mogą być drażniące.

Poza stosowaniem środków chemicznych basen należy przykrywać płachtą z tworzywa sztucznego, kiedy nie jest używany. W ten sposób zapobiega się dostawaniu do niego kolejnych zanieczyszczeń z zewnątrz. Wdrożenie prostych sposobów na usuwanie zanieczyszczeń pozwoli cieszyć się ochłodą w upalne dni przez cały sezon – bez konieczności spuszczania wody z basenu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj