Woda opadowa oraz woda gruntowa mają wpływ na każdy budynek. Od wieków wiadomo, że mogą one negatywnie oddziaływać na materiały budowlane, skracając żywotność obiektów budowlanych, dlatego ochrona przed przenikaniem wody do wewnątrz powierzchni zewnętrznych budynku jest niezwykle istotna.

Istnieje kilka środków zabezpieczających przed wodą opadową, w tym przede wszystkim system rynien i odprowadzania wody. W przypadku wód opadowych istotna jest także hydroizolacja, która odgrywa również kluczową rolę w ochronie przed wodą gruntową oddziałującą na fundamenty oraz ściany piwnic.

Woda opadowa – jak zabezpieczyć przed nią budynek?

Opad atmosferyczny stanowi jedną z niekorzystnych sił przyrody wpływającą na każdy budynek. Wnikanie wody w przegrody pionowe i poziome stanowi zagrożenie dla trwałości obiektu. W naszym klimacie woda działa podwójnie destrukcyjnie ze względu na powtarzające się cykle zamarzania i rozmrażania. W związku z tym niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie budynków przed wpływem wody, zarówno poprzez odpowiednie materiały budowlane i wykończeniowe, jak i precyzyjne wykonanie wszystkich prac na etapie budowy.

Warto podkreślić, że ochrona przed opadami wymaga również właściwego usytuowania budynku – należy zapewnić odpowiedni spadek terenu wokół obiektu, w kierunku „od” obiektu, oraz odpowiednio uszczelnić powierzchnię gruntu. Ważnym aspektem jest również hydroizolacja fundamentów oraz ścian piwnic. Niekiedy dobrym rozwiązaniem może okazać się drenaż powierzchniowy bezpośrednio pod powierzchnią posadzki piwnicy.

Kluczowym elementem ochrony przed deszczem jest system rynien otaczających budynek. Woda opadowa z dachów, tarasów i balkonów jest odprowadzana za pomocą poziomych rynien, które są połączone z pionowymi rurami spustowymi. Następnie za pomocą szczelnych rur woda jest odprowadzana do kanalizacji, kanalizacji deszczowej czy ogólnospławnej albo sanitarnej, rowu melioracyjnego lub cieku wodnego. Deszczówkę można zagospodarować także na działce.

Zabezpieczenie budynku przed wodą gruntową – różne typy hydroizolacji

Zadaniem warstw hydroizolacji pionowej jest ograniczenie przenikania wilgoci do wewnątrz ścian fundamentowych oraz ścian piwnic. W budownictwie stosuje się trzy typy hydroizolacji, w zależności od warunków występujących w danym środowisku:

  • lekka hydroizolacja (przeciwwilgociowa) stosowana jest, gdy poziom wód gruntowych jest niski, a grunt przepuszczalny,
  • średnia hydroizolacja (przeciwwodna) jest stosowana, gdy poziom wód gruntowych okresowo podnosi się, a grunt jest przepuszczalny,
  • ciężka hydroizolacja (przeciwwodna) jest konieczna, kiedy poziom wód gruntowych jest wysoki, a grunt gliniasty i nieprzepuszczalny. Dodatkowo izolację ciężką stosuje się również w przypadku okresowego podnoszenia się poziomu wód gruntowych, gdy woda wywiera nacisk na ściany fundamentowe lub ściany kondygnacji podziemnych przy nieprzepuszczalnym gruncie.

Jak wykonać hydroizolację budynków podpiwniczonych?

W przypadku budynków niepodpiwniczonych zabezpieczenia przed wodą wymagają jedynie fundamenty – w ten sposób chroni się ściany parteru przed kapilarnym podciąganiem wody. Jednak znajdujące się w gruncie całkowicie lub częściowo ściany piwniczne należy zabezpieczyć przed negatywnym wpływem wód gruntowych, stosując izolację pionową uzależnioną od warunków środowiskowych panujących na danym terenie.

Co do zasady, im trudniejsze warunki, tym bardziej skomplikowana i zaawansowana musi być hydroizolacja i to zarówno pod względem doboru odpowiednich materiałów, jak i sposobu jej wykonania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj